Data modyfikacji:

Jaki tablet graficzny dla dziecka kupić?

Chcesz rozwinąć talent artystyczny swojej pociechy? Dobrą decyzją może okazać się tablet graficzny. Jednak jaki tablet graficzny dla dziecka wybrać? Czy warto inwestować w profesjonalny sprzęt? A może uniwersalny tablet będzie wystarczający dla młodego grafika?

tablet graficzny dla dziecka

Tablet graficzny dla dziecka: czy warto?

Pierwotnie tablety graficzne zostały zaprojektowanie z myślą o profesjonalnych artystach: malarzach, grafikach czy architektach. Dziś jednak są ogólnodostępne, a dzięki temu osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkicowaniem czy malowaniem, mogą zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt. Co więcej, tablet graficzny to doskonała alternatywa dla myszki, która nie będzie tak precyzyjna jak piórko, które jest elementem tabletu graficznego.

Sprzęt pomoże w prosty sposób przelać na format elektroniczny wszelkie wizualne pomysły twórcy. Jest ciekawą alternatywą dla kartki papieru oraz kredek czy farbek. Pozwala także najmłodszym oswoić się z technologią, pokazując, że urządzenia nie służą tylko do oglądania bajek, grania w gry czy surfowania po internecie, a mogą być sposobem na tworzenie czegoś innego. Jaki tablet graficzny dla dziecka wybrać, aby rozwijało swoje umiejętności? Podpowiadamy.

Jaki tablet graficzny dla dziecka? Rodzaje urządzeń

Tablet do rysowania składa się z dwóch elementów: podkładki, na której użytkownik kreśli kształty, oraz specjalnego długopisu elektronicznego, który nazywa się piórkiem – to właśnie dzięki niemu możemy uzyskać oczekiwane przez nasz linie oraz kolory. Warto zwrócić uwagę, że tablet graficzny to zupełnie inna kategoria produktowa niż tablety tradycyjne.

Głównymi zadaniami tabletu do rysowania jest stworzenie w łatwy i precyzyjny sposób obrazu bez używania papieru oraz możliwość jego edycji i obróbki na nośnikach digitalowych. Obecnie można wyróżnić kilka kategorii tabletu graficznego. Jaki tablet graficzny będzie najlepszy dla dziecka?

Bezekranowe tablety graficzne

Ten typ sprzętu do działania potrzebuje podłączenia do komputera. Posiada prostokątny kształt z czarną, czułą planszą na środku urządzenia. Do dyspozycji mamy piórko, dzięki któremu kreślimy ślady na tablecie, które to natomiast są widoczne w programie graficznym na monitorze komputera czy laptopa.

Ten typ tabletu sprawdzi się doskonale w przypadku retuszu zdjęć oraz gdy chcemy stworzyć obraz od podstaw. Jest to najtańsza opcja w przypadku tabletów graficznych. Nie jest jednak polecany jako tablet graficzny dla dzieci ze względu na jego skomplikowanie: nie widzimy kreślonych kształtów na tablecie, a na monitorze komputera czy laptopa.

Ekranowe tablety graficzne

Dobry tablet graficzny dla początkujących, w tym dla dzieci, oraz zaawansowanych. W zależności od typu tabletu ekranowego, może istnieć konieczność podłączenia go poprzez kabel do komputera czy monitora. Jest to urządzenie, które pozwala nam w pełni odwzorować regułę malowania na kartce papieru, gdyż od razu na tablecie widzimy nakreślone przez nas elementy.

Multifunkcyjne tablety

Są to urządzenia, na których, oprócz rysowania czy malowania, możemy wykonywać inne czynności, takie jak na przykład: przeglądanie sieci internetowej, pisanie wiadomości czy robienie zdjęć. Sprzęty najbardziej uniwersalne, które polecane są w szczególności osobom rozpoczynającym swoją przygodę z rysunkiem.

Często jednak nie są tak czułe na dotyk piórka, bądź programy graficzne na nich zainstalowane mogą pracować nieco wolniej, niż na innych typach tabletów. Co ciekawe, multifunkcjonalne tablety to dodatkowe, wspierające urządzenie dla grafików komputerowych.

Jaki tablet graficzny dla dziecka wybrać?

Na podstawie powyższego podziału uznać można, że najlepszy tablet graficzny dla dziecka to tablet ekranowy lub multifunkcjonalny. Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia dla naszej pociechy, warto zadać sobie jednak jeszcze kilka pytań:

  • Czy będzie to tablet dziecka, czy będzie służył całej rodzinie?
  • Czy potrzebujemy tabletu dedykowanego tylko pod tworzenie obrazów, czy chcemy również oglądać na nim filmy bądź przeglądać sieć?
  • Jak często nasza pociecha będzie szkolić swoje umiejętności artystyczne?
  • Czy zależy nam na precyzji wykonywanych obrazów?

Jeśli chcemy, aby tablet był użytkowany przez wszystkich domowników bądź chcemy, aby służył nam w innych aspektach, warto wybrać urządzenie wielofunkcyjne. Natomiast jeśli zależy nam bądź naszemu dziecku na bardzo aktywnym rozwijaniu swojego artystycznego talentu, polecamy postawić na ekranowy tablet graficzny.

Przy wyborze urządzenia nie powinniśmy kierować się wiekiem naszego dziecka, a jego oraz naszymi potrzebami. Na ekranowych tabletach graficznych doskonale radzą sobie zarówno ośmiolatkowie, jak i szesnastolatkowie. Wszystko zależy od praktyki pracy na danym urządzeniu.

Jaki tablet graficzny dla dziecka kupić? Specyfikacje

Dostępne są różne modele tabletów. Mogą się one różnić wieloma aspektami. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na kilka z nich.

  • Bateria – a więc żywotność tabletu. Producenci oferują urządzenia, która wytrzymają od kilku do kilkunastu godzin pracy.
  • Piórko – do wyboru mamy pióra z bateriami, które regularnej należy ładować, bądź tablety z piórami, które są samowystarczalne, co eliminuje problem z ładowaniem.
  • Waga – warto na nią zwrócić uwagę w szczególności, gdy nasza pociecha jest jeszcze małym dzieckiem, a więc nie posiada wystarczająco dużo siły, aby utrzymać nawet przez krótki czas 1,5 kg urządzenia.
  • Wielkość ekranu – im większy tablet, tym łatwiej zadbać o szczegóły naszego obrazu. Jednak również małe ekrany posiadają swoje plusy - potrzebują mniej baterii do działania oraz są bardziej poręczne.