Jaki tablet wybrać dla dziecka?

Zakup tabletu dla dziecka to doskonały pomysł na to, by od najmłodszych lat uczyć malucha kontaktu z elektroniką, z którą tak czy owak zetknie się w przyszłości. W przypadku starszych dzieci jest to czasami konieczność, ponieważ urządzenia te coraz częściej wykorzystywane są w szkole jako pomoc naukowa. Wybór urządzenia powinien być dobrze przemyślany, ponieważ nie każdy dostępny na rynku tablet będzie dla dziecka odpowiedni pod kątem funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Tablet dla dzieci — najważniejsze kryteria wyboru

Wybierając mały komputer przenośny dla dziecka, należy przede wszystkim zastanowić się, w jakim zakresie będzie ono umiało z niego korzystać. Dając takie urządzenie do rączek kilkulatka, można mieć pewność, że będzie on przede wszystkim testował fizyczną wytrzymałość sprzętu, z zainstalowanych zaś aplikacji będą go interesowały wyłącznie proste gry na tablet oraz ewentualnie możliwość oglądania bajek. 

Dopiero dzieci w wieku szkolnym potrafią wykorzystywać urządzenie nie tylko do zabawy, lecz także nauki czy komunikacji z rówieśnikami. Najważniejszym więc kryterium wyboru tabletu jest wiek dziecka. Pod tym względem sprzęt powinien oferować adekwatny zakres aplikacji oraz sposób obsługi. 

Kolejną kwestią jest konstrukcja urządzenia, które na potrzeby małych dzieci powinno być wykonane z bezpiecznych materiałów i łatwe do utrzymania w rączkach, w każdym zaś przypadku odporne na uderzenia i częsty kontakt z ziemią. Równie istotną sprawą jest bezpieczeństwo. 

Tablet dla dzieci powinien mieć łatwą w obsłudze funkcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której rodzice będą mogli mieć wpływ na to, w jaki sposób dziecko korzysta z urządzenia.

Tablet dla dziecka — w czym można wybierać?

Oferta tego rodzaju komputerów przenośnych jest obecnie bardzo bogata. Na pierwszy rzut oka tym, co odróżnia od siebie poszczególne modele, jest cena.

Tablet potrafi bowiem kosztować kilka tysięcy lub zaledwie kilkaset złotych, przy czym najdroższe modele to zazwyczaj zaawansowane technologicznie urządzenia, które dopiero co weszły na rynek. Wybierając tablet dla dziecka, można wziąć pod uwagę następujące rodzaje urządzeń:

 • tablet uniwersalny,
 • tablet przeznaczony dla dzieci,
 • tablet zabawka.

Tablety uniwersalne zapewniają największą funkcjonalność i dlatego są odpowiednie dla dzieci starszych — powyżej 12. roku życia, które mogą ich używać do nauki i zabawy. 

Urządzenia przeznaczone dla dzieci oferują przede wszystkim edukacyjne gry na tablet, dlatego sprawdzają się w przypadku dzieci — w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Tablety zabawki to sprzęty imitujące przenośne komputery, które jednak doskonale nadają się dla najmłodszych dzieci.

Tablet uniwersalny

Urządzenie tego typu można kupić starszym dzieciom, które już doskonale radzą sobie z samodzielną obsługą komputera. Wybierając sprzęt, warto zdecydować się na taki, który w maksymalny sposób ułatwi dziecku naukę w szkole i w domu, a także zapewni doskonałą rozrywkę. Tablet dla dzieci w wieku szkolnym nie musi być bardzo zaawansowany technologicznie, ale powinien mieć następujące parametry:

 • przekątna ekranu: optymalna dla dziecka powinna mieć 7‒ 8 cali;
 • konstrukcja: lekka, ale z solidnego tworzywa (urządzenie zabierane do szkoły narażone jest na uszkodzenia mechaniczne);
 • wyświetlacz: ten o rozdzielczości minimum 1024 x 600 pikseli pozwoli komfortowo odtwarzać filmy, gry na tablet, a także podręczniki i lektury szkolne w formie e-booków;
 • procesor: wystarczy dwurdzeniowy;
 • pamięć operacyjna RAM: minimum 1 GB;
 • pamięć masowa: wystarczy 4 GB;
 • łączność: oprócz standardowego Wi-Fi przydaje się także Bluetooth, który umożliwia podłączenie bezprzewodowej klawiatury lub myszy;
 • pojemna bateria: pozwoli na pracę przez kilkanaście godzin bez ładowania;
 • system operacyjny: może być każdy, czyli Android, Windows lub iOS (ten ostatni jest najlepszy, ale też urządzenia na nim pracujące należą do najdroższych).
Dla wielu rodziców ważnym kryterium wyboru sprzętu jest jego cena. Tablet dla dziecka nie musi być bardzo drogi, ponieważ wymienione funkcje można znaleźć niemal we wszystkich urządzeniach, a są one w zupełności wystarczające na potrzeby dzieci.

Najrozsądniejszym wyborem jest zakup tabletu dobrej marki, który nie jest już nowością rynkową. Przykładowe modele godne polecenia to m.in.: 
Lenovo Tab 2 A7-30H 8GB, Samsung Galaxy Tab 3 Lite Ve 7.0 8GB, Kiano SlimTab 8 3GR 8GB 3G, Toshiba AT7-C8 8GB WiFi, Samsung Galaxy Tab E 9.6 z trybem dla dzieci.

Typowy tablet dla dzieci

Producenci sprzętu elektronicznego już dawno dostrzegli potrzebę dostarczania tabletów przeznaczonych wyłącznie dla dzieci i dlatego teraz ich zakup nie stanowi żadnego problemu. Typowy tablet dla dzieci jest standardowym urządzeniem komputerowym, które najczęściej oparte jest na systemie Android. Od „dorosłych” tabletów odróżnia go przede wszystkim:

 • kolorowa obudowa;
 • wytrzymała konstrukcja (odporna na zderzenia z ziemią);
 • wbudowane liczne aplikacje do zabawy i nauki;

zaawansowany tryb kontroli rodzicielskiej (pozwalającej rodzicom ograniczać czas spędzany przez dziecko przy tablecie, decydować, które strony internetowe może ono odwiedzać, lub blokować mu dostęp do niektórych aplikacji).

Decydując się na zakup takiego sprzętu, warto przyjrzeć się ofercie dostępnych aplikacji. Najlepsze modele oferują nie tylko typowe gry na tablet, lecz także zabawy edukacyjne dla dzieci w różnym wieku, materiały video, aplikacje muzyczne i plastyczne, materiały do czytania oraz możliwość instalacji dodatkowych aplikacji. 

Warto wspomnieć, że parametry techniczne takiego tabletu często nie odbiegają od standardów „dorosłych” urządzeń przenośnych. Większość modeli ma dobry procesor, sporo pamięci wewnętrznej, podstawowe porty, typu USB czy HDMI, a także Wi-Fi, Bluetooth czy aparat fotograficzny, dlatego mogą być całkiem użyteczne także dla rodziców. 

Ważnym atutem tego sprzętu jest też jego bardzo rozsądna cena. Tablet przeznaczony dla dzieci można kupić już za 300‒400 złotych. Przykładowe modele to: Overmax Edutab 2 lub 3, GOCLEVER PlayTab, Samsung Galaxy Tab 3 Kids.

Tablet zabawka

Jest to urządzenie interaktywne dla najmłodszych dzieci, które tylko wyglądem przypomina tradycyjny tablet. Najczęściej ma ono kolorową obudowę, dotykowy ekran i jest zasilane zwykłymi bateriami. 

Każda taka zabawka oferuje inny rodzaj rozrywki, np. naukę literek lub cyferek, zabawę w rozróżnianie kolorów, kształtów, zwierząt itp., naukę angielskich słówek czy gry na instrumencie muzycznym. 

Choć z komputerem sprzęt ten ma niewiele wspólnego, to jednak warto rozważyć jego zakup dla bardzo małych dzieci (niektóre modele są przeznaczone już dla niespełna rocznych maluchów). Przede wszystkim jego zaletą jest niska cena — tablet tego typu można kupić już za kilkadziesiąt złotych. 

Ponadto oferując proste gry interaktywne, zabawka zapewnia dziecku przez długi czas doskonałą zabawę, która przy okazji ma walory edukacyjne. Najważniejsze jest jednak to, że pozwala ona bardzo małym dzieciom oswoić się ze sprzętem elektronicznym, co może ułatwić późniejszy kontakt z prawdziwym urządzeniem komputerowym.

Podobne artykuły