Data modyfikacji:

Jaki watomierz wybrać? Jak stosować miernik prądu?

 Czasami trudno zapanować nad poborem energii elektrycznej w domu, zwłaszcza jeżeli korzystamy z dużej liczby stale podłączonych do sieci urządzeń. Dzięki specjalnym miernikom jesteśmy jednak w stanie sprawdzić, który sprzęt przyczynia się do rosnących rachunków. Podpowiadamy, jaki watomierz wybrać.
watomierz

Dlaczego warto kupić miernik zużycia prądu?

Każda dłuższa awaria sieci elektrycznej uświadamia nam, jak trudno funkcjonować normalnie bez stałego dostępu do prądu. W większości domów z zasilania korzystają dziesiątki, a nawet setki urządzeń elektronicznych i mechanicznych. Kontrolowanie rachunków za elektryczność nie jest jednak łatwą sprawą, zazwyczaj mamy bowiem informacje tylko o ogólnym jej zużyciu, które dostarczane są przez dostawcę energii.

Zdarza się jednak, że któryś z posiadanych przez nas sprzętów jest główną przyczyną niespodziewanie rosnących kosztów. Często wynika to z jego niewłaściwego funkcjonowania albo niewłaściwej konfiguracji, z której nie zdajemy sobie sprawy. W takiej sytuacji przydają się mierniki poboru prądu, a więc tzw. watomierze. Przedstawiamy zatem garść najważniejszych informacji na ich temat. Podpowiadamy, jaki watomierz wybrać.

Przeczytaj także, jaki czujnik gazu wybrać

Czym jest i jak działa watomierz?

Watomierz to przyrząd przeznaczony do pomiaru mocy czynnej urządzenia. Oznacza to, że mierzy on, ile prądu pobiera dany sprzęt i przedstawia ten wynik w watach (W). Watomierze dzielimy na trzy typy – elektrodynamiczne, ferrodynamiczne i indukcyjne. Najczęściej spotykamy się z miernikami indukcyjnymi, które wykonują pomiary w obwodach prądu stałego i przemiennego, które używane są w sieciach elektrycznych oraz w korzystających z nich urządzeniach.

Wewnątrz watomierza znajdują się dwie cewki – nieruchoma cewka prądowa o małym oporze oraz ruchoma cewka napięciowa o dużym oporze. Tę pierwszą podłącza się przez zaciski szeregowo z obciążeniem, a drugą równolegle z nim. Wyniki pomiaru to średni iloczyn natężeń prądu w obu z nich.

Praktycznie wszystkie mierniki poboru prądu znajdujące się w sprzedaży to watomierze cyfrowe. Są one wyposażone w elektroniczne ekrany LCD, na których wyświetlane są wszystkie najważniejsze informacje pomiarowe. Pod wyświetlaczem znajdziemy przyciski sterujące opcjami miernika, a pod nim gniazdko, do którego podłączamy sprawdzany sprzęt. Po podłączeniu do sieci elektrycznej i włączeniu badanego sprzętu, miernik automatycznie zacznie kontrolować przepływający przez niego i zużywany prąd.

Jaki watomierz wybrać?

Warto wspomnieć jeszcze o dodatkowych funkcjach watomierzy cyfrowych, na które zwracamy uwagę przy zakupach. Poza zużyciem energii wyrażonym w watach, wyświetlają one również najczęściej dokładne informacje o napięciu, natężeniu, częstotliwości prądu, a także aktualny czas i długość pracy. Niektóre modele są w stanie też na bieżąco określić sumę, jaką zapłacimy za zużyty prąd. Żeby skorzystać z opcji musimy jednak ręcznie dodać informacje o stawkach naszego dostawcy elektryczności. Poza tym mogą również zablokować dopływ energii do urządzenia po przekroczeniu wcześniej ustalonego progu tolerancji.

W niektórych sytuacjach można zetknąć się jeszcze z watomierzami analogowymi, w których pomiar podawany jest przez wskazówkę poruszającą się po tarczy ze skalą numeryczną. Są one jednak pozbawione dodatkowych opcji pomiarowych.

Autor: Michał Kułakowski