Data publikacji:

Jaki wentylator do pokoju wybrać?


Odpowiednia wentylacja w pomieszczeniach jest bardzo ważne nie tylko latem, ale również w innych porach roku. Trzeba zapewnić stałą wymianę powietrza, gwarantującą komfort przebywania wewnątrz, albo przynajmniej bardziej optymalną temperaturę. Duże znaczenie ma tutaj powierzchnia pomieszczenia. Zatem, jaki wentylator do pokoju wybrać i na co należy zwrócić uwagę? Czy warto wybierać urządzenia wielofunkcyjne?
wentylator

Jaki wentylator do pokoju? Poznaj rodzaje

Dla większości z nas lato jest ulubioną porą roku, jednak zazwyczaj jest to tylko teoria, bo gdy rzeczywiście przyjdą duże upały, to trudno jest wysiedzieć w domu. W takiej sytuacji kluczowe znaczenie mają najlepsze wentylatory. Warto na samym początku poznać rodzaje. Wyróżniamy wentylatory klasyczne, które posiadają okrągłą tarczę, a za nią kręci się duże śmigło. Zazwyczaj wykonane są one z plastiku, a w przypadku droższych modeli, także z metalu. Różnią się od siebie ponadto średnicą samego śmigła, czy rzecz jasna mocą urządzenia. 

Alternatywą dla wentylatorów klasycznych są modele biurkowe. Są one małe, przez to także mniej wydajne, jednak mają dużą zaletę, gdyż są bardzo poręczne. Ciekawym wyborem są wentylatory kolumnowe, które prezentują się także dość elegancko, nie posiadają dużego śmigła, za to wyposażone są w wiele mniejszych śmigieł, które ukryte są za stylową obudową, a przez to są niewidoczne. Droższym wariantem jest także wentylator bezłopatkowy. Powietrze wylatuje z dużą szybkością, zamiast śmigieł posiada obręcz. Kolejną jego zaletą jest cicha praca.

Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę?

Wiele osób zastanawia się, jaki wiatrak do pokoju wybrać. Oczywiście odpowiedź nie jest jednoznaczna, wszak wszystko zależy od waszych preferencji, ale i kubatury pomieszczenia. Na pewno należy wziąć pod uwagę moc i wydajność urządzenia. Najwięcej urządzeń ma moc 40 W bądź też 70 W. Tak naprawdę im większa moc, tym dłuższa możliwość ciągłej pracy. Zatem jeżeli zależy wam na urządzeniu mocnym, ale i dobrze chłodzącym, to zdecydowanie lepiej wybrać wiatrak o mocy 70 W. 

Oczywiście ważnym aspektem jest także możliwość regulacji pracy. W końcu są dni, że potrzebujemy naprawdę solidnego ochłodzenia, ale są też takie, gdzie wystarczy nam tylko lekki strumień chłodu. 

Jeżeli szukacie taniego wentylatora, to powinniście zwrócić jeszcze uwagę na średnicę śmigła. Również w tym przypadku duże śmigło zapewnia lepszą efektywność. Nie należy więc wybierać modeli o średnicy śmigła mniejszej niż 40 cm. Czas przejść do kolejnego parametru, a dokładnie głośności. W tym przypadku, im urządzenie ciszej pracuje, tym lepiej. W końcu przebywanie w pomieszczeniu, gdzie wentylator pracuje bardzo głośno, jest zwyczajnie nieprzyjemne. 

Jeżeli wentylator ma służyć tylko jednej osobie, to regulacja kąta nachylenia nie ma wielkiego znaczenia. Jeżeli jednak w danym pokoju przebywa kilka osób, to aby każda z nich poczuła przyjemny chłód, lepiej aby wentylator posiadał regulację kąta nachylenia głowicy, a także oscylację.

Zwróć uwagę na funkcje


Jak to zwykle bywa, urządzenie urządzeniu nierówne. Można wybrać klasyczne wentylatory, ale też postawić na zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Na pewno przyda się funkcja jonizatora. Dzięki temu powietrze będzie świeższe. Oczywiście wentylator może być też połączony z nawilżaczem lub osuszaczem powietrza. Są nawet modele wyposażone w zbiorniczki, które rozpylają zapach. Wbrew pozorom takie wentylatory sprawdzą się nie tylko do toalety, ale również do pokoju. Kolejną dobrą funkcją jest tryb nocny. Otóż w tym trybie wentylator pracuje jeszcze ciszej, a więc nawet jeżeli masz problemy ze snem, to rzeczywiście wentylator nie będzie ich zwiększał. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia posiadają także wyświetlacz. Pełni on funkcję informacyjną i znajdują się na nim wszystkie najważniejsze parametry. Skoro o wyświetlaczu już było, to czas przejść do parametru, jakim jest programator czasu pracy, a więc można ustawić włączenie czy wyłączenie urządzenia, co szczególnie sprawdzi się, gdy wracacie do domu i chcecie cieszyć się wychłodzonym pomieszczeniem. Pilot do zdalnego sterowania to także must have, szczególnie że możecie sterować funkcjami, nie wstając nawet z kanapy.

Jaki wentylator do pokoju sprawdzi się najlepiej?


Na pewno na wentylatorach nie należy oszczędzać. Tanie modele nie tylko nie będą efektywnie chłodzić, ale też będą pobierały dużą ilość energii elektrycznej. Jeżeli więc takie wentylatory będą pracowały przez cały dzień, to rzeczywiście wasze rachunki za prąd znacznie wzrosną. Wentylatory biurkowe to także niezbyt dobry wybór, wszak aby poczuć różnicę, musicie siedzieć przy nich i to naprawdę blisko, a to nie jest zbyt zdrowe. Zdecydowanie lepiej zainwestować w większe wentylatory. Mogą to być modele stojące, jednak ich wadą często jest głośna praca. Lepszym wyborem są wiatraki podłogowe, które cyrkulują powietrze na niskiej konstrukcji. Zatem nie muszą być wcale duże, by efektywnie chłodzić pokój. Są też zdecydowanie bezpieczniejsze od wentylatorów stojących z łopatkami. Nowoczesną alternatywą dla wiatraków są modele bezłopatkowe, które jednak są stosunkowo drogie, ale ich zaletą jest to, że pracują bardzo cicho i efektywnie. Wśród ciekawych modeli wyróżniamy też wentylatory sufitowe, które najlepiej sprawdzają się w domu z dziećmi czy ze zwierzętami, ale polecane są również do mieszkań o niewielkiej kubaturze, wszak nie zajmują dużo miejsca. Jest jeszcze wentylator ścienny. Rzecz jasna taki model jest droższy, ale i efektywniejszy od wentylatora z łopatkami.

Wiele osób zastanawia się też nad klimatyzacją. Takie rozwiązanie także dobrze się sprawdza, jednak klimatyzatory wymagają okresowych przeglądów. Są też zdecydowanie droższe. Jeżeli więc nie chcecie ponosić dużych kosztów, to wentylatory pokojowe lepiej się sprawdzą. Jeżeli chcecie zaoszczędzić miejsce, to postawcie na wentylator sufitowy. Dobrym wyborem w takim przypadku będzie też wentylator ścienny. Możecie także zdecydować się na uniwersalny wentylator podłogowy.
Autor: Dorota Wachholz