Data publikacji:

Jakie auto kupić? Na co zwracać uwagę?

 Wybór samochodu jest poważną decyzją. Niewątpliwie na rynku jest naprawdę wiele pojazdów, ale podjęcie decyzji oczywiście nie jest łatwe. Do wyboru są samochody różnej klasy, z różnym zawieszeniem, a także z rozmaitym wyposażeniem. Decyzja nie jest łatwa. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jakie auto kupić, w zależności od potrzeb.
auto

Diesel czy benzyna?

Jedną z podstawowych decyzji, którą musi podjąć każdy kierowca przed zakupem samochodu, jest wybór rodzaju silnika. Skupimy się teraz na napędach konwencjonalnych. Do wyboru mamy diesel bądź benzynę. I tutaj wcale nie jest łatwo, gdyż zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Na samym początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak będziemy użytkowali pojazd. Jeżeli często wyjeżdżacie w dalekie trasy i dużo jeździcie, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest diesel. Jest to jednostka wysokoprężna, która przeznaczona jest do takich zadań, wszak diesel nie lubi krótkich dystansów, bo wtedy łatwo o awarię. Jeżeli jednak poruszacie się głównie po mieście, dojeżdżacie do szkoły czy pracy, to polecany jest dla was silnik benzynowy. Ma prostą konstrukcję i dobrze znosi częste postoje czy krótką jazdę na zimnym silniku. Pamiętajcie więc, że jeżeli nie pokonujecie więcej niż 20 tys. km rocznie, to lepiej zainwestować w samochód na benzynę, gdyż diesel w takiej sytuacji jest narażony na większe zużycie turbosprężarki czy filtrów cząstek stałych. Jednocześnie jednostki wysokoprężne gorzej odpalają w niskiej temperaturze. Jeżeli lubicie bardziej dynamiczną jazdę, to silnik z dieslem jest dla was.

Zalety samochodu na gaz

Auto na gaz jest także dobrym wyborem, wszak LPG jest tańszy niż benzyna, czy też olej napędowy. Zatem zastanawiając się, jaki samochód kupić, można zdecydować się na auto na gaz. Co ciekawe, Polska jest w czołówce krajów, w której po drogach porusza się najwięcej samochodów na gaz. Zasilanie silników aut osobowych paliwem LPG jest powszechne. Wymaga to zamontowania specjalnej instalacji. Według mechaników tak naprawdę każdy samochód można przerobić na gazowy. Jednak w przypadku najnowocześniejszych modeli, które naszpikowane są elektroniką, cena jest bardzo wysoka i zwyczajnie takie rozwiązanie nie jest opłacalne. Samochody na gaz tankuje się przy dystrybutorze z auto gazem, który znajduje się na każdej stacji benzynowej. Skupmy się jeszcze nie tylko na ekonomii, ale i na ekologii. Auto na gaz jest na pewno bardziej ekologiczne niż diesel lub benzyna. Przy spalaniu nie wydziela toksycznych gazów, które negatywnie wpływają na środowisko, a przez to nie przyczynia się do powstania smogu. Gaz nie wpływa także na korozję stali, a więc auto może być przez długi czas niezawodne. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku starszych samochodów. 

Jakie auto kupić - hybrydowe czy elektryczne?

 Chcąc być eko i podążać za trendami, wiele osób zastanawia się, jakie auto wybrać - hybrydowe czy elektryczne? Musicie zdawać sobie sprawę, że zarówno hybrydy, jak i auta elektryczne są stosunkowo drogie. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że ich eksploatacja jest stosunkowo tania, takie rozwiązanie może bardzo dobrze się sprawdzić. Samochody hybrydowe różnią się od elektrycznych. W tych pierwszych występuje zarówno silnik elektryczny, jak i silnik spalinowy. Ten pierwszy będzie używany do ładowania akumulatora, ale może też napędzać bezpośrednio koła. Dostępne są np. łagodne hybrydy, które nie mogą jeździć, gdy są wyłącznie zasilane energią elektryczną. W ich przypadku wykorzystuje się generator silnikowy. Natomiast samochody elektryczne wykorzystują silnik elektryczny zasilany bateryjnie. Nie mają one żadnego silnika benzynowego czy wysokoprężnego, a to oznacza, że po rozładowaniu się akumulatora nie pojedziecie dalej. Dodatkowo ładowanie akumulatora nie jest krótkie i trwa kilka godzin. Zasięg, jaki możecie pokonać na jednym ładowaniu, jest zdecydowanie mniejszy niż w pojazdach hybrydowych, nie wspominając już o klasycznych. Zalety zarówno aut hybrydowych, jak i elektrycznych poza ekologią dotyczą także faktu, że można nimi podróżować nawet po centrach miast, gdzie zabroniony jest wjazd pojazdami z silnikami Diesla. Pewną niedogodnością może być też fakt, że punktów ładowania w Polsce jest jeszcze stosunkowo niewiele. Zatem jeżeli wybieracie się w dalszą trasę, to musicie niewątpliwie sprawdzić, czy po drodze znajdziecie punkty ładowania. 

Dobierz samochód do swoich potrzeb - rodzaje nadwozia

Jest wiele rodzajów samochodów, które można dobrać pod kątem swoich preferencji wizualnych, ale i przeznaczenia. Można wyróżnić samochody miejskie. Przeznaczone są one do poruszania się po mieście. Są niewielkie, zwrotne, a przy tym dobrze się je prowadzi. Jeżeli jednak stawiacie na szybkość czy jesteście miłośnikami motoryzacji, to lepiej dla was sprawdzą się samochody sportowe.

Przyjrzyjmy się jednak bliżej klasyfikacji samochodów ze względu na nadwozie. Wyróżniamy choćby sedany. Jest to tzw. grupa samochodów podstawowych. Wyróżniają się one dużą pojemnością bagażnika. Auto występuje w wersji dwudrzwiowej lub czterodrzwiowej. Przykładem takiego pojazdu jest Volkswagen Passat. Kolejnym przykładem, który posiada podwozie podstawowe, jest hatchback. Te modele wyróżniają się drzwiami bagażnika, które otwierane są razem z szybą. Wyróżniamy więc wersje trzy i pięciodrzwiowe. Uznawane są za małe albo średnie auta z ograniczoną powierzchnią bagażową. Bardzo zbliżonym nadwoziem charakteryzuje się liftback. Jednak ten model wyróżnia się zwiększoną pojemnością bagażnika. Za auto rodzinne często uznaje się kombi. W tym samochodzie część przeznaczona na bagaż jest wydłużona.

Jeżeli cenicie funkcjonalność i prostotę, to rzeczywiście jest dobry samochód dla was. van ma natomiast nadwozie jednobryłowe. Często ten pojazd określa się mianem wielozadaniowego. Jest duży i ergonomiczny, zatem nadaje się dla dużych rodzin. Zwykle ma od pięciu miejsc siedzących. Kolejnym rodzajem jest mini van, który dostępny jest w czterech klasach. Ilość siedzeń wynosi tu maksymalnie 8 - ustawionych w trzech rzędach. Jeżeli lubicie czuć wiatr we włosach i cenicie nadwozie z otwartą formą, to oczywiście dedykowany jest wam kabriolet. Musimy jeszcze wspomnieć o coupe, który także wyróżnia się sportowym charakterem. Ma dodatkowo opływową linię, a efekt wizualny oraz osiągi są imponujące. Przykładem jest Audi TT.

Jest jeszcze model samochodu, który często mylony jest z pojazdem terenowym. Mowa tutaj o SUV-ie. Trzeba przyznać, że łączy on najlepsze cechy samochodów terenowych i rodzinnych. Wyróżnia się dużą pojemnością, komfortem oraz luksusowym charakterem. Przykładem może być Volvo XC 60.

Ostatnim typem nadwozia jest model pick-up. Sama kabina może mieć wiele kombinacji. Można wybrać nawet podwójną, która mieści 6 pasażerów. Takie samochody cieszą się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych, choć w Polsce cieszą się coraz większym powodzeniem.

Wyposażenie dodatkowe samochodu a marka

 
Jak wiecie, jest wiele marek samochodów. Trzeba przyznać, że jedne są synonimem jakości, a drugie nie mają dobrego PR. Na pewno samochody niemieckie uznawane są za bardzo trwałe, ale trudno się z tym nie zgodzić, wszak po mieście jeżdżą nawet 30-letnie pojazdy. Są też modele, które ogólnie uznaje się za awaryjne i do takich można zaliczyć choćby KIA CEED czy Opla Astrę. W przypadku zakupu używanego samochodu klient nigdy nie ma do końca pewności, czy dokonał dobrego wyboru. Zwróćcie jeszcze uwagę na wyposażenie. Im lepsze wyposażenie, tym oczywiście cena wyższa. Nowoczesne samochody wyposażone są w komputer pokładowy, który znacząco ułatwia jazdę, jak i parkowanie, przy współpracy z inteligentnymi systemami. Niektóre monitorują nawet stan znużenia kierowcy. Oczywiście nie można zapomnieć o jakże przydatnej w dzisiejszych czasach nawigacji.

Jaki samochód kupić? Wszystko zależy od waszych potrzeb i preferencji. Jeżeli poruszacie się głównie w dużym mieście, to warto postawić na ekologiczne modele miejskie hybrydowe. Z kolei gdy pokonujecie długie odcinki na autostradach, na pewno sprawdzą się samochody z silnikiem Diesla.
Autor: Justyna Kolorz