Data publikacji:

Jakie buty do siatkówki? Poradnik

Uwielbiasz spędzać długie godziny, grając w siatkówkę? Najwyższa pora, aby zamienić zwykłe adidasy na profesjonalne obuwie dedykowane właśnie tej dyscyplinie. Sprawdź, jakie buty do siatkówki wybrać, aby zagwarantować sobie komfort, bezpieczeństwo i najlepsze wyniki na boisku.

jakie buty do siatkówki

Jakie buty do siatkówki: niskie czy wysokie?

Bez względu na to, czy szukasz męskich czy damskich butów do siatkówki, staniesz przed wyborem niskiego lub wysokiego modelu. Każdy rodzaj ma swoje zalety. Zobacz, jakie buty do siatkówki wybrać.

Niskie buty do siatkówki są lekkie, wygodne i nie powodują dużego obciążenia stóp. Jednak wraz z pozornym komfortem idzie w parze mniejsza ochrona przed ewentualnymi kontuzjami na boisku. Właśnie dlatego tego typu modele są polecane przede wszystkim osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siatkówką lub grają rekreacyjnie, np. raz w tygodniu.

Przeczytaj także: Jaką piłkę do siatkówki kupić?

Wysokie buty do siatkówki to obuwie, w które zdecydowanie powinni zaopatrzyć się profesjonalni sportowcy. Podwyższona cholewka to przede wszystkim gwarancja ochrony przed skręceniem kostki czy zmniejszenia obciążenia stawów spowodowanego intensywną grą. Co więcej, wysokie obuwie zapewnia doskonałą amortyzację podczas skoków i uderzeń. Warto jednak pamiętać, że jest ono cięższe niż buty do siatkówki z niską cholewką.

Czy damskie i męskie buty do siatkówki czymś się od siebie różnią?

Pierwsza odpowiedź, która z pewnością przychodzi ci na myśl, to wygląd. To prawda – buty damskie do siatkówki są dostępne w różnorodnych wersjach kolorystycznych. Na tym jednak różnice się nie kończą. Modele dedykowane kobietom są także lżejsze niż ich męskie odpowiedniki. Powód jest dość banalny – panowie noszą większe buty, a tym samym do ich produkcji konieczna jest większa ilość materiału.

Jakie dobre buty do siatkówki?

Wbrew pozorom zakup odpowiednich butów siatkarskich ma nie tylko podwyższyć twój komfort na boisku i ułatwić aktywność fizyczną. Głównym zadaniem profesjonalnych modeli jest zapewnienie właściwej amortyzacji i ochrony przed wstrząsami, co automatycznie przekłada się na zmniejszenie ryzyka kontuzji na boisku.

Odpowiednio dobrane buty do siatkówki męskie i damskie zapewnią ci właściwą przyczepność na boisku halowym, zmniejszą ryzyko wystąpienia kontuzji, a do tego ochronią staw skokowy przed wstrząsami, amortyzując każde uderzenie stopy o ziemię. Obuwie dodatkowo pomaga w zagwarantowaniu stabilności bocznej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając buty do siatkówki?

Pierwszym elementem butów do siatkówki, na który należy zwrócić uwagę, jest ich podeszwa, a w szczególności jej grubość i sztywność. Odpowiednie parametry sprawią, że zapewnisz sobie nie tylko stabilizację stopy, ale także prawidłową motorykę i swobodę ruchów na boisku. Obuwie powinno dodatkowo amortyzować uderzenia i gwarantować maksymalną przyczepność.

Zwróć także uwagę na rodzaj sznurowania. Wbrew pozorom jest ono naprawdę ważne! Dlaczego? To właśnie dzięki niemu możesz zapewnić sobie dodatkową stabilizację i ochronić stopę przed kontuzjami.

Materiał butów do siatkówki powinien bez problemu odprowadzać wilgoć, nie dopuszczając do pocenia się stopy. Sztuczne czy niskiej jakości tworzywa nie tylko obniżą twój komfort, ale także spowodują bolesne odciski czy odparzenia. Równie ważna jest lekkość, dzięki której zyskujesz większą mobilność na boisku.

Pamiętaj o dobraniu właściwego rozmiaru. Buty do siatkówki nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. Te pierwsze narażą cię na kontuzje, podczas gdy drugie spowodują powstawanie odcisków i odparzeń, jednocześnie zmniejszając swobodę ruchów na boisku.