Data modyfikacji:

Jak wybrać buty halowe, czyli kilka słów o dobrych trampkach 

Kto uprawia sport halowy, wie, jak ważne jest odpowiednie obuwie. Zastanawiasz się, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując nowe halówki? Przeczytaj poniższe zestawienie i dowiedz się, dlaczego do określonej dyscypliny sportowej warto dobrać odpowiednie buty halowe.
jakie buty halowe
Istnieje szereg parametrów które określają, jakie powinny być dobre buty halowe. Właściwie każdą parę butów określoną jako „halówki” można założyć na halę – uprawianie ulubionej dyscypliny najprawdopodobniej przyniesie satysfakcję.

Jednak ponieważ sporty halowe różni między sobą także dynamika ruchów zawodników, którzy je uprawiają, dobrze zdecydować się na buty, które przystosowane zostały do określonej dyscypliny. Nosząc każde dobre obuwie halowe, po parkiecie poruszasz się energicznie, ale bezpiecznie. Jednak różnica leży w szczegółach.

Producenci opracowali swoje produkty tak, aby jak najlepiej dostosować je do charakteru konkretnej dyscypliny. Bo inaczej poruszasz się, grając w siatkówkę, inaczej gdy grasz w piłkę nożną czy squasha.

Jakie halówki wybrać?

Kręci cię bieganie, a może chciałbyś pograć w siatkówkę? Niezależnie, jaki sport halowy uprawiasz, wybierz obuwie spełniające następujące warunki:
  • Podeszwa antypoślizgowa – zapewnia komfort gry. Skupiasz się więc na rywalizacji z przeciwnikiem, a nie na walce z nawierzchnią hali;
  • Jasna podeszwa (system non-marking) – twoje obuwie nie może zostawiać śladów na parkiecie. Do wielu klubów squasha możesz nawet nie zostać wpuszczony, jeśli twoje buty nie spełnią tego warunku;
  • Zapewnienie cyrkulacji powietrza – siateczka (na przykład na cholewce) zapobiega poceniu się stóp;
  • Jakość wykonania oraz wygoda – to ważne czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru obuwia sportowego. Halówki to nie szpilki, w których od biedy przecierpi się pół nocy. To nie buty na spacer z psem. Obuwie halowe musi zapewnić ci komfort podczas uprawiania sportu. A przy dyscyplinach zespołowych, zaangażowanie zawodników to najczęściej 100% ich możliwości.

W jakich butach grać w siatkówkę?

Obuwie do gry w siatkówkę powinno być lekkie z miękką podeszwą. Siatkarz dużo gra wyskokiem. Zarówno atak, jak i blok to właśnie wyskok. Obuwie przeznaczone do gry w siatkówkę musi więc zapewniać odpowiednią amortyzację. W obronie dynamika ruchów rozłożona jest nie tylko w kierunku „przód –tył”, ale i na boki. Oprócz tego, częsta walka o piłkę pod siatką sprzyja kontuzjom (uraz może powstać, gdy drugi zawodnik nadepnie twoją stopę, w chwili gdy próbujesz odskoczyć w bok). Z tego względu dobrze, by obuwie siatkarskie były to tzw. buty za kostkę, które zabezpieczają stawy. A mitem jest, jakoby tego typu but ograniczał zakres możliwości siatkarza. 

Jakie halówki najlepsze do piłki nożnej?

Podeszwa wewnętrzna musi amortyzować, podeszwa zewnętrzna ma zapewnić idealną przyczepność. Dynamika ruchów to zarówno „przód – tył”, jak i „na boki”, zaufaj więc producentom halówek, którzy wzięli to pod uwagę. Piłka nożna to sport kontuzjogenny, bardzo ważne jest więc, aby odpowiednie obuwie zapewniało możliwość jak najpełniejszego kontrolowania swojego ciała. Sprawdź, czy producent obuwia oferuje z danego modelu węższy i szerszy rozmiar.


Jakie obuwie do squasha?

Kolejny raz warto oprzeć się na ekspertyzie i po prostu wybrać obuwie odpowiednie do tego rodzaju sportu. Ruchy w squashu to przede wszystkim triada: start – wyhamowanie – powrót na pozycję.

Specjalistyczne obuwie dostosowane jest do tej dynamiki. Amortyzacja zapewniona przez wewnętrzną podeszwę chroni ciało przed obciążeniami wynikającymi z gry. 


Autorka: Barbara Szega