Data publikacji:

Jakie głośniki do komputera wybrać?

Od ponad dekady komputery towarzyszą nam w życiu prywatnym i służbowym. O ile laptopy są w większości wyposażone we wbudowane głośniki, o tyle stacjonarne komputery już ich nie mają. W obu przypadkach jednak warto wyposażyć się w dobre głośniki do komputera. Ranking, który stworzyliśmy, ułatwi naszym czytelnikom sprawne poruszanie wśród bogatej oferty produktów na rynku. Zaczynamy!
głośniki do komputera

Jakie najlepsze głośniki do komputera?

To pytanie jest pewnie najczęściej zadawanym sprzedawcom, handlowcom i wszystkim doradcom klienta w sklepach oferujących sprzęt elektroniczny. Niestety nie ma na nie jednej słusznej odpowiedzi. Różne potrzeby i zastosowania będą nas kierowały w inne nisze i rodzaje kolumn. Większość na rynku stanowią wszelkiej maści kolumny aktywne — mają one wbudowany wzmacniacz bezpośrednio w obudowę. Takie rozwiązanie pozwala zniwelować ilość urządzeń i przewodów w zasięgu wzroku. Upraszczają również sposób podłączenia do komputera.
Tanie głośniki do komputera mają swój przewód, zwykle jest zamontowany na stałe i zakończony wtykiem typu jack 3,5 mm, który wpinamy w gniazdo stereo lub słuchawkowe w naszym komputerze. Mają też regulację głośności, więc możemy sterować nimi z poziomu samych kolumn, jak i naszego peceta. W tym przedziale dominują firmy takie jak Creative, Logitech i Edifier.
Ceny takich małych głośników do komputera – systemy 2.0 (dwie kolumny) lub 2.1 (dwa głośniki do komputera z subwooferem), zaczynają się od około 200 zł. Z powodzeniem wystarczą do odsłuchiwania prostych treści z YouTube'a, Facebooka lub do prowadzenia rozmów przez Skype'a. 
Wymienieni wcześniej producenci oferują również zestawy składające się z większej liczby głośników. Takie systemy sprawdzą się szczególnie dobrze przy grach komputerowych, świetnie naśladując odwzorowanie przestrzenne i kierunkowość dźwięku. Nie zapewnią nam jednak pożądanej jakości przy słuchaniu muzyki. W przypadku budżetowej półki cenowej spokojnie zaopatrzymy się w taki sprzęt w większości elektromarketów.

Dobre głośniki do komputera

Dobre głośniki do komputera – czyli właściwie jakie? To będzie dla każdego oznaczało co innego, ale skoro prowadzimy ranking głośników komputerowych, to musimy te podziały usystematyzować. Wyżej wymieniliśmy już tanie kolumny, więc teraz spróbujmy znaleźć coś bardziej jakościowego, co zapewni już więcej frajdy przy słuchaniu muzyki.
Zintegrowane z płytą główną karty dźwiękowe to bardzo proste rozwiązania, podatne na zakłócenia. Możemy tego uniknąć, wyposażając się w przetwornik cyfrowo-analogowy. Są to po prostu zewnętrzne interfejsy audio, które zastępują naszą wbudowaną kartę dźwiękową. Mają one własne zasilanie i zapewniają zdecydowanie wyższą jakość odtwarzanego audio. Do nich możemy podłączyć większość aktywnych kolumn.
Ceny zewnętrznych interfejsów audio zaczynają się już powyżej tysiąca złotych za parę i mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych w przypadku profesjonalnych monitorów studyjnych (głośniki podstawkowe i biurkowe nazywamy w żargonie właśnie monitorami). Są to sprzęty pozwalające na pracę nad bardziej wymagającymi projektami jak na przykład praca nad dźwiękiem – miks i mastering lub udźwiękawianie filmów.
Jeśli nie mamy miejsca na dodatkowe urządzenia, to warto rozejrzeć się za kolumnami, które mają wbudowany DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy). Będziemy mogli je podłączyć do komputera bezpośrednio przewodem USB. Zwykle są to zestawy stereo składające się wyłącznie z dwóch głośników bez subwoofera.
Sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu do 15–20 metrów. Jeśli jednak zabraknie nam basu i będziemy potrzebowali bardziej efektownego grania, to jak najbardziej możemy się wyposażyć w dodatkowy, również aktywny sub. To kolejny koszt i za sensownie radzące sobie w muzyce subwoofery przyjdzie nam zapłacić ponad 1500 zł. W tym pułapie cenowym i jakościowym dalej świetnie radzi sobie marka Edifier, ale pojawiają się już również firmy znane ze świata hi-fi, takie jak Klipsch, System Audio czy Magnat. 
W proaudio dominują Adam Audio, Yamaha, KRK czy Focal. W przypadku subwooferów to poza wymienionymi mamy firmy specjalizujące się w tej dziedzinie jak np. SVS czy REL. Jeśli chodzi zaś o firmy produkujące przetworniki, to z hi-fi mamy Toppinga, SMSL, iFi Audio, Focusrite, SSL, Universal Audio, RME lub Apogee.

Najlepsze głośniki komputerowe

Nasz komputer połączony z siecią internetową daje nam właściwie nieograniczony dostęp do muzyki z całego świata. Dodatkowo zaopatrzeni w subskrypcję jednego z kilku serwisów streamingowych w połączeniu z wysokiej jakości przetwornikiem możemy uczynić z domowego peceta lub laptopa całkiem udany odtwarzacz strumieniowy. Zestawiając go z wysokiej jakości monitorami aktywnymi lub wręcz wzmacniaczem stereo i kolumnami pasywnymi, jesteśmy w stanie zbudować wysokiej klasy audiofilski system audio.
Część z was pewnie się uśmiechnie, bo w momencie przeczytania hasła „audiofilski”, oczami wyobraźni właśnie zobaczyliście, jak budżet wystrzelił w kosmos niczym Falcon 9 Elona Muska. Ceny w tych kategoriach oscylują w wysokich rejestrach, ale jednocześnie jest w stanie dostarczyć niesamowitych wrażeń i emocji.
Musimy się tutaj liczyć z kosztami w okolicach 10 000 zł i więcej. Górna granica cenowa właściwie nie istnieje. Budżet jest ograniczony wyłącznie naszą wyobraźnią. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich marek, które tworzą tego typu produkty, dlatego wyliczymy tylko te najbardziej popularne: Buchardt Audio, System Audio czy Genelec, tworzące systemy aktywne, oraz McIntosh, Accuphase, Musical Fidelity lub Naim od wzmacniaczy i Focal, Blumenhofer, Wilson Audio, Sonus Faber i wiele, wiele innych firm budujących niesamowite kolumny, które czasami są wręcz dziełami sztuki.
Przy końcu trochę się zagalopowaliśmy i zabrnęliśmy w audiofilskie kręgi, ale czasami nie trzeba wiele, żeby po prostu cieszyć się dobrym dźwiękiem. W przypadku audio cena niestety podąża za jakością i rośnie wykładniczo.
Do domowych zastosowań zwykle wystarczą nam proste zestawy głośnikowe w zakresie cenowym do 500 do 1500 zł. Jeśli mamy zacięcie melomana, musimy liczyć się z kosztami w okolicach 3000–6000 zł. Budżet od 6000 do 10 000 zł pozwoli nam już na zakup sprzętu z kategorii pro, na którym będziemy w stanie wykonywać bardziej zaawansowane prace z obróbką dźwięku i z zakresu home recordingu.
Audiofilskie systemy to już kwoty idące w dziesiątkach tysięcy złotych. W każdym większym mieście w Polsce znajdziemy salony, które specjalizują się w takim sprzęcie, na miejscu można go odsłuchać i uzyskać fachową poradę od świetnie znających temat doradców.
Nie ma recepty na idealne audio i tym samym na najlepsze głośniki do komputera czy domowego stereo. Stojąc przed wyborem sprzętu, zawsze warto poradzić się kogoś znającego temat oraz posłuchać interesującego nas sprzętu. Nasz gust i to, czy grające kolumny przyprawiają nas o miły dreszczyk emocji, są najlepszymi doradcami w temacie i im należy zaufać w pierwszej kolejności.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka