Data publikacji:

Jakie głośniki do laptopa wybrać?

Kupno głośników do laptopa to niezbędne rozwiązanie dla osób, które wykorzystują komputer nie tylko do pracy, ale także do rozrywki. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy ich wyborze oraz polecamy kilka wybranych modeli. Zobacz, jakie głośniki do laptopa wybrać.

głośniki do laptopa

Dlaczego warto kupić głośniki do laptopa?

Większość użytkowników laptopów korzysta z tego typu komputerów nie tylko w pracy, ale także w domu, gdzie stanową one często podstawę jedynego posiadanego centrum rozrywki, na którym oglądamy filmy i seriale lub słuchamy muzyki.

Niestety nawet w droższych modelach laptopów dobre głośniki stanowią jeden z odległych priorytetów producentów. Stawiają oni bowiem na kompaktową i niezwykle cienką budowę oraz szybkie i wydajne podzespoły, takie jak procesory czy karty graficzne, pomijając całkowicie kwestie audio.

Nie dziwne więc, że monitowane w laptopach głośniki są słabe, zbyt ciche i nie potrafią oddać w pełni bogactwa odtwarzanych dźwięków. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zakup dodatkowych zewnętrznych dobrych głośników do laptopa, które podniosą jakość muzyki i filmów oraz pozwolą cieszyć się nimi w towarzystwie innych osób.

Nawet wybór małych i tanich głosników do laptopa może w wielu przypadkach dać zaskakująco dobre efekty. Pozostaje jednak pytanie, jakie głośniki do laptopa kupić?

Jakie wybrać głośniki do laptopa?

Wybierając głośniki do laptopa powinniśmy w pierwszej kolejności zdecydować się, gdzie będziemy ich używać. Wszystko zależy od naszych upodobań i przyzwyczajeń. Jeżeli korzystać z nich będziemy głównie w domu i mamy odpowiednio dużo wolnego miejsca, możemy zdecydować się na zakup większych i droższych modeli.

W podróży lub w plenerze warto z kolei postawić na niewielkie i łatwe w przenoszeniu rozwiązania mobilne. Wiele zależy również od zasobności naszego portfela, ponieważ rozstrzał cen jej tutaj naprawdę duży – od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.

Przeczytaj również: 10 najbardziej designerskich głośników

Najważniejsze parametry dobrych głośników do laptopa

Jaka moc głośników do laptopa?

Podana w watach wartość reprezentuje maksymalną osiąganą głośność dźwięku urządzenia. Jeżeli chcemy oglądać filmy ze znajomymi lub zależy nam na tym, by o naszych gustach muzycznych dowiedział się cały świat, powinniśmy postawić na jak najmocniejsze modele.

Pasmo przenoszenia

Parametr określa zakres częstotliwości przenoszonych przez urządzenie. W specyfikacji głośnika znajdziemy informacje o ich górnej i dolnej wartości, które określają wysokie i niskie tony (basy).

Ile głośników do komputera kupić?

W przypadku laptopów optymalnym rozwiązaniem są pojedyncze głośniki, symulujące dźwięk stereofoniczny lub zestawy stereo. W sprzedaży znajdują się również mobilne głośniczki przypinane do obudowy komputerów, a także specjalne chłodzące podstawki do laptopów wyposażone w podwójne głośniki.

Jeżeli zależy nam na dobrych basach, możemy zdecydować się również na zestaw 2.1, który poza dwoma satelitami wyposażony jest także w głośnik niskotonowy, tzw. subwoofer. Tego typu zestawy wymagają jednak sporo miejsca na biurku lub stole. Zawsze możemy wybrać także model 5.1, ale wówczas najpewniej musimy zainwestować w zewnętrzną kartę muzyczną, by podłączyć wszystkie kolumny do laptopa.

Sposób komunikacji z komputerem

W sklepach znajdziemy modele bezprzewodowe oraz przewodowe. Te pierwsze korzystają z technologii Bluetooth i są zazwyczaj mniejsze i słabsze od kablowych odpowiedników. Warto pamiętać, że wymagają dodatkowego zasilania, czy to przez ładowalne baterie (lub zwykłe paluszki), czy też standardowe gniazdko elektryczne.

Kablowe modele łączą się z komputerem za pomocą złącza mini jack lub portu USB. Dobrym rozwiązaniem jest wybór modeli wyposażonych np. w dodatkowe złącze na słuchawki lub pilota sterującego głośnością.

Głośniki do laptopa: ranking

Jeżeli nie wiesz, jakie głośniki do laptopa wybrać, sprawdź nasz ranking popularnych modeli cieszących się dobrymi opiniami użytkowników Ceneo.pl.

JBL GO 2

Niewielki głośnik przenośny o mocy 3 W, który dostępny jest w dwunastu różnych kolorach. Urządzenie łączy się z laptopem lub smartfonem z pomocą technologii Bluetooth lub kablowego wejścia audio. Według zapewnień producenta głośniczek jest wodoodporny (certyfikat IPX7), a dzięki akumulatorowi na pojedynczym ładowaniu będzie działać przez około 5 godzin.

JBL FLIP 5

Kosztujący ponad 300 złotych, przenośny głośnik multimedialny o mocy 20 W, korzystający z technologii Bluetooth i zasilany przez kabel USB. Ładowalna bateria pozwala na 12 godzin nieprzerwanej pracy. Podobnie jak JBL GO 2 urządzenie jest wodoodporne i może pochwalić się certyfikatem IPX7. To dobry głośnik do laptopa, który możesz również zabrać ze sobą w podróż.

Logitech Stereo Speakers 2.0 Z120

Niewielkie i lekkie głośniki do komputera z naszego rankingu mają moc 12 W i kosztują do 70 zł. Podłączamy je do komputera za pomocą standardowego złącza 3,5 mm (mini jack), a zasilane są przez USB. Głośność regulujemy w prosty sposób pokrętłem umieszczonym z przodu prawego głośnika. Na uwagę zasługuje również kabel połączeniowy o regulowanej długości.

Creative Labs Pebble 2.0 USB

Gustowne i kompaktowe głośniki stereo uznanej firmy Creative, które kupimy za około 100 zł. Poza regulacją poziomu głośności możemy w nich również zmieniać tony niskie i wysokie. Zasilanie zapewnia kabel USB, z komputerem łączą się za pomocą złącza 3,5 mm.

Logitech Z200 2.0

Nieco większe głośniki stereo o mocy 5 W, które kupimy za około 150 złotych. Ich przedni panel jest wyposażony w regulator głośności (oraz basów), a także ma wtyczkę na słuchawki oraz dodatkowe wejście audio.

Microlab 2.1 FC-330

Ranking najlepszych głośników do laptopa zamykają duże głośniki stereo 16 W z subwooferem o mocy 23 W, zamknięte w drewniano-plastikowej obudowie. Według producenta FC-330 zapewniają bardzo dobrą jakość dźwięku i duże pasmo przenoszenia. Na szczególne podkreślenie zasługują miękkie basy (wspierane technologią X-BASS). Zdejmowane przednie panele pozwalają eksperymentować ze wzornictwem: od klasycznego po nowoczesne typu Hi-Fi.