Data publikacji:

Jakie gniazdka do domu wybrać?

Jakie gniazdka do domu wybrać? Wiele zależy od specyfiki danego pomieszczenia oraz sprzętów, które będą w głównej mierze do nich podłączone. Istnieje bardzo wiele typów gniazdek, które różnić się mogą nie tylko wyglądem, ale też stopniem szczelności czy chociażby posiadaniem uziemienia lub jego brakiem. Generalnie przy wyborze gniazd, nadrzędną zasadą, którą powinniśmy się kierować, będzie bezpieczeństwo. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Czy na elewację budynku można założyć standardowe gniazdka?

gniazdko

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gniazdek?

Nadrzędną zasadą, którą powinniśmy się kierować, odpowiadając sobie na pytanie „jaki osprzęt elektryczny do domu?”, powinno być bezpieczeństwo, zarówno nasze, jak i pozostałych domowników oraz całego budynku. Wiele słyszy się o awariach wadliwych instalacji elektrycznych, które to mogą być tragiczne w skutkach. Czasami lepiej poświęcić więcej czasu na dokładny projekt oraz zainwestować w lepsze produkty, niż później męczyć się z usuwaniem szkód.

W pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, takich jak chociażby łazienki, toalety oraz kuchnie, szczególnie w okolicach zlewozmywaków, zmywarek oraz miejsc, w których przygotowywane są potrawy, gniazdka powinny cechować się wysokim poziomem hermetyczności oraz odporności na działanie wody. Można tu zastosować modele dodatkowo zabezpieczone klapką, która zmniejszy prawdopodobieństwo zachlapania ich wodą, a tym samym powstania spięcia. Ponadto każde gniazdko powinno być wyposażone w bolec albo dwa styki. Jeśli w domu znajdują się małe dzieci, to bardzo rozsądnym będzie pomyśleć o gniazdkach z osłonami torów prądowych, które uniemożliwiają wepchnięcie w nie cienkich przedmiotów, co czasami mogą chcieć zrobić dzieci pod nieuwagę rodziców.

Jakie gniazda do domu? Zwróć uwagę na aspekt estetyczny!

Odpowiadając na pytanie „jakie gniazda do domu?”, warto zwrócić uwagę na aspekt estetyczny. Wydawać by się mogło to mało istotną kwestią w przypadku gniazdek, ale tak nie jest. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli gniazd elektrycznych różniących się stylami wykończenia. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie bez względu na to, czy w mieszkaniu postawił na wystrój w stylu glamour, czy skandynawski minimalizm. Jeśli przede wszystkim istotna jest dla ciebie oszczędność przestrzeni i cenisz sobie porządek, to idealnym rozwiązaniem będą gniazdka chowane na wcisk. Dzięki temu zyskasz estetyczną i gładką powierzchnię. Również utrzymanie czystości i porządku będzie znacznie łatwiejsze. Zwykłe przetarcie biurka szmatką czy odkurzenie podłogi, w której nie będą znajdować się wystające elementy, będzie znacznie przyjemniejsze. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w przestrzeniach biurowych.

Zaoszczędź dodatkową gotówkę i wybierz gniazdka z włącznikiem!

Co roku tracisz kilkadziesiąt złotych tylko na tym, że urządzenia, które są podłączone do gniazdek znajdujących się w twoim domu, pozostają w trybie czuwania. Nie zużywają w ten sposób dużych ilości energii, jednak biorąc pod uwagę, że każde z nich ma diodę, zegar albo w inny sposób przejawia to, że jest podłączone do sieci, w skali roku może się okazać, że tracisz na tym sporą sumę. Gniazdka z włącznikiem rozwiążą ten problem i nie będziesz musiał za każdym razem wyciągać wtyczki. Co za tym idzie, problem nieestetycznych, walających się po blatach kabli zostanie zażegnany. Dodatkowa gotówka zawsze jest w cenie, a inwestycja w nieco droższe gniazdka z włącznikiem powinna w miarę szybko się zwrócić. Jakie włączniki do domu? Sprawdź na Ceneo.pl.

Jak zamontować gniazdka na elewacji?

Jakie gniazdka na zewnątrz domu? To kolejne trudne pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć. Jakie gniazdka na elewację domu? Czy muszą się one charakteryzować inną specyfiką? Istotne jest, aby montując gniazdko na zewnątrz budynku, np. właśnie na elewacji, w jak najmniejszym stopniu naruszyć strukturę materiałów, które odpowiadają za termiczną izolację naszego domu. Najlepszym rozwiązaniem powyższego problemu będzie przytwierdzenie puszki gniazdka wprost do muru. W przypadku grubej warstwy styropianu stanowiącego ocieplenie, na rynku dostępne są puszki osprzętowe do ociepleń, które uniemożliwiają powstawanie niechcianych mostów termicznych. Ich montaż do prostych nie należy. Tym bardziej, że ryzyko uszkodzenia warstwy termoizolacyjnej jest bardzo duże. Z pewnością oprócz wierteł i kołków przyda się sporo wiedzy praktycznej. Jeśli nie posiadamy doświadczenia w podobnych przedsięwzięciach, to w celu uniknięcia niechcianych awarii, najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc specjalisty. Zainwestowanie w fachowca zabezpieczy nas przed późniejszymi wydatkami na naprawę usterek powstałych w wyniku naszego nieprzemyślanego działania. Sposoby montażu będą różnić się również w zależności od materiału wykorzystanego do stworzenia ocieplenia. Inaczej będziemy postępować w przypadku styropianu, a inaczej w przypadku wełny mineralnej. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż, to koniecznie zapoznaj się z jednym z wielu dostępnych w sieci poradników na ten temat. Generalnie gniazdka na zewnątrz domu nie będą różniły się zbytnio strukturą, jednak sposób ich montażu będzie całkowicie różny od tego wewnątrz budynku.

Jeśli zastanawiasz się, jakie gniazdka do domu wybrać, to przede wszystkim zwróć uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Wybieraj produkty wyłącznie wysokiej jakości. Posiadające wszystkie niezbędne atesty i zabezpieczenia. Pamiętaj, że w przypadku pomieszczeń o zwiększonej wilgotności powietrza oraz w których istnieje wyższe ryzyko zachlapania gniazdek, wybieraj te bardziej hermetyczne i posiadające dodatkowe zabezpieczenia w postaci chociażby klapek. Jeśli w domu lub mieszkaniu znajdują się małe dzieci, to koniecznie zainwestuj w nieco droższe gniazda z osłonami torów prądowych, które zmniejszą ryzyko niebezpiecznych dla malucha wypadków. Dzieci są bardzo ciekawskie i działania prewencyjne są jak najbardziej wskazane. Lepiej przeciwdziałać aniżeli później zmagać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami naszych niedopatrzeń.

Autor: Marcin Krawczyk