Data modyfikacji:

Planujesz samodzielnie wyremontować mieszkanie? Lista narzędzi warsztatowych, które będą ci potrzebne

Chcesz samodzielnie wyremontować swoje mieszkanie? To oznacza, że musisz zgromadzić szereg narzędzi warsztatowych, które będą niezbędne na różnych etapach prac. Oto lista przyborów, bez których nie możesz się obejść, podczas renowacji mieszkania.

Remont mieszkania to duże wyzwanie logistyczne i finansowe. Zakup wszystkich materiałów oraz wynagrodzenie dla ekipy remontowej to naprawdę spory wydatek. Najprostszym sposobem na ograniczenie kosztów związanych z remontem mieszkania, jest zdanie się na metodę gospodarczą, czyli samodzielne wykonanie większości prac. Jeśli zamierzasz zatem wziąć sprawy w swoje ręce i własnymi siłami rozprawić się z remontem mieszkania, przekonaj się, jakie narzędzia warsztatowe będą ci potrzebne.

Lista narzędzi warsztatowych:

Polecane narzędzia do remontu mieszkania

Elektronarzędzia

Pierwszym urządzeniem na twojej remontowej liście „must have” jest wiertarka. Tu nasuwa się jednak pytanie – jaki sprzęt wybrać – wiertarkę z udarem czy młotowiertarkę? Pierwsze urządzenie będzie bardziej precyzyjne i łatwiejsze w obsłudze, ponieważ najczęściej jest bardziej poręczne – to ważny aspekt, jeśli nie masz jeszcze wielkiego doświadczenia w pracach tego typu. Za pomocą wiertarki przygotujesz otwory w betonie i innych twardych podłożach, jednak wymagać to będzie nieco wysiłku. 

Bardziej zaawansowanym urządzeniem jest młotowiertarka, dzięki której wywiercisz otwory w naprawdę twardych podłożach oraz wykonasz bruzdy w ścianie czy skujesz stare płytki. Zastosowany w urządzeniach tego typu udar pneumatyczny sprawia, że podczas pracy nie musisz angażować własnej siły, jak w przypadku zwykłych wiertarek udarowych. Ponadto młotowiertarki są wyposażone w uchwyt wiertarski typu SDS, który pozwala na łatwą wymianę wierteł. 

Kolejnym spośród narzędzi warsztatowych, które na pewno będzie nieocenioną pomocą podczas remontu mieszkania, jest wkrętarka. Niewielkie i poręczne urządzenie przyda się podczas skręcania mebli i wkręcania oraz wykręcania śrub w różnych podłożach. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się urządzenie zasilane akumulatorowo, ponieważ pozwala na większa swobodę ruchów przy pracy.

Narzędzia warsztatowe ręczne 

Młotek, komplet kluczy i kombinerki to akcesoria, które powinny znaleźć się w każdej skrzynce narzędziowej. Wykorzystasz je nie tylko w trakcie całościowego remontu mieszkania, ale też przydadzą się w podczas niewielkich napraw czy majsterkowania. Przydatna może się także okazać piła ręczna, chociaż sprawdza się najlepiej jedynie przy mało zaawansowanych pracach. 

Jeśli zamierzasz jednak przycinać np. panele czy inne materiały wykończeniowe, lepszym rozwiązaniem okaże się wyrzynarka, pilarka tarczowa lub szlifierka kątowa z zamontowaną uniwersalną tarczą do cięcia. Podczas przycinania paneli szczególnie przydatna będzie wyrzynarka, ponieważ pozwala ona na precyzyjne docięcie paneli i dostosowanie kształtu nacięć do warunków architektonicznych twojego mieszkania.

Narzędzia i urządzenia pomiarowe

Jeśli remont mieszkania ma zakończyć się sukcesem, wśród twoich narzędzi warsztatowych nie może zabraknąć akcesoriów pomiarowych – w tym wszystkim liczy się przecież precyzja i jakość wykonania. Absolutna podstawa to miarka taśmowa. Nie jest ona tak precyzyjna jak dalmierz, ale jest tania i łatwa w użyciu. Jeśli jednak jesteś zapalonym majsterkowiczem, wspomniane wcześniej urządzenie może być przydatne.

Dalmierz za pomocą impulsu elektromagnetycznego automatycznie mierzy odległość między dwoma wyznaczonymi punktami. Wartość pomiarów jest bardzo precyzyjna, co może mieć szczególnie duże znaczenie, przy obliczaniu np. ilości materiałów wykończeniowych.  
Kolejny punkt obowiązkowy na liście to poziomica, która pozwoli zachować dokładny poziom lub pion wykańczanych płaszczyzn. Do zestawu warto dodać też detektor przewodów, dzięki któremu zlokalizujesz przewody instalacji elektrycznej. W ten sposób unikniesz ryzyka przewiercenia przewodów, co wiązałoby się z koniecznością interwencji elektryka.

Worki na odpady budowlane i zabezpieczenia

Remont mieszkania to brudna robota – podczas skuwania płytek czy tynków oraz wymiany różnych elementów wykończeniowych powstaje kurz i pył oraz sporo odpadów. Jeśli chcesz, aby remont mieszkania przebiegł sprawnie, musisz zdać się nie tylko na narzędzia warsztatowe, ale też na akcesoria, które pozwolą ogarnąć cały ten bałagan. Jeśli remont mieszkania nie obejmuje wymiany wszystkich powierzchni, zdaj się na folię zabezpieczającą, tekturę budowlaną oraz kurtyny przeciwpyłowe. Dzięki nim zabezpieczysz np. podłogi i sprawisz, że był nie będzie unosił się po całym wnętrzu.

Potrzebne będą także wiadra – za ich pomocą możliwe będzie wygodne przenoszenie materiałów czy wynoszenie odpadów. Poza tym postaw na solidne worki na odpady budowlane, dzięki którym wynoszenie i przechowywanie gruzu będzie bezproblemowe. Pamiętaj również, że aby usunąć odpady pobudowlane należy zamówić kontener lub wywieźć śmieci do punktu selektywnej zbiórki. Szczegółowe wytyczne na ten temat ustalają gminy, więc musisz zaczerpnąć informacji w urzędzie właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. 

Na koniec musisz pamiętać, że podczas remontu mieszkania na uwadze trzeba mieć także własne bezpieczeństwo. Zadbaj o odzież ochronną wykonaną z solidnych materiałów – dzięki niej unikniesz bolesnych otarć czy trudnych do usunięcia zabrudzeń skóry preparatami wykończeniowymi. W praktyce świetnie sprawdzają się spodnie z ochraniaczami na kolanach, które pozwalają na wygodną pracę w klęczącej. Do tego dodaj rękawice i okulary ochronne – te ostatnie są szczególnie ważne np. podczas wiercenia otworów czy skuwania ścian, gdy drobinki pyłu mogłyby boleśnie podrażnić oczy.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny