Data modyfikacji:

Jakie opony do Skody Octavii dobrać?

Opony są jedynymi elementami samochodu, które mają bezpośredni kontakt z drogą, a powierzchnia, na jakiej stykają się z nawierzchnią, odpowiada zaledwie mniej więcej… czterem znaczkom pocztowym. Ogumienie jest więc kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Podstawowym parametrem opon jest rozmiar, który musi być odpowiednio dobrany do modelu samochodu. Podpowiadamy, jak to zrobić w przypadku Skody Octavii, która od wielu lat jest jednym z najbardziej poszukiwanych aut w Polsce. 

Jak sprawdzić rozmiar opon?

Rozmiar opon podaje się zawsze w taki sam sposób, stosowany zarówno przez producentów samochodów, jak i ogumienia. Będzie to więc ciąg liczb i symboli ułożonych w tym samym porządku, np.: 195/65 R15. Pierwsza liczba (195) to szerokość opony w mm, kolejna (65) to jej profil. Co to takiego?

W pewnym uproszczeniu wysokość boku opony od podłoża do dolnej części felgi wyrażana w procentach szerokości gumy. W naszym przykładzie będzie to 65 proc. ze 195 mm, czyli 126,75 mm. R nie odnosi się do rozmiaru, a do rodzaju opony i wskazuje, że jest ona radialna. Natomiast 15 oznacza wewnętrzną średnicę opony w calach (potocznie – wielkość opony). 

Jaki rozmiar opon do Skody Octavii?

Oczywiście opony mają różne rozmiary, co ma wpływ na cenę i właściwości jezdne opon. Jednak producenci samochodów zalecają stosowanie określonego rozmiaru gum do konkretnego modelu swoich aut. W przypadku obecnie sprzedawanej generacji Skody Octavii w większości seryjnie montowane jest do niej ogumienie 205/55 R16. 

Może być jednak tak, że do różnych wersji tego samego modelu stosuje się opony o innym rozmiarze. W przypadku wersji sportowych Octavii (oznaczenie RS) będzie to 225/40 R18. W salonach Skody można też dokupić jako opcję różne rodzaje felg, np. aluminiowych, do których pasują opony 225/45 R17, a także jeden rodzaj felg stalowych dla gum 195/65 R15. Rzecz jasna podane wymiary obowiązują niezależnie od tego, czy są to opony letnie, zimowe czy uniwersalne/całosezonowe. 

Jakie opony do używanej Skody Octavii?

Tak to wygląda jeśli chodzi o samochody nowe. Ale jak się dowiedzieć, jaki rozmiar pasuje do naszego, jeśli mamy samochód używany i starszą wersję tego modelu (Octavia I i II)? Również starsze wersje występowały w rozmaitych specyfikacjach, do których zalecane były opony o rożnych rozmiarach. Możliwości jest kilka.

  • Najprościej jest zajrzeć do instrukcji obsługi.
  • Taka informacja była także podawana na naklejce znajdującej się na wewnętrznej części klapki wlewu paliwa.
  • Zawsze też można się tego dowiedzieć w serwisie tej marki lub warsztacie wulkanizacyjnym.
  • Informacje można znaleźć w internecie (np. na stronach firm specjalizujących się w sprzedaży opon). 

Dlaczego przestrzeganie zaleceń producenta jest ważne?

Wynika to z konstrukcji zawieszenia pojazdu, m.in. do rozmiaru opon czy kół skalibrowane są różne wskaźniki i czujniki w samochodzie (np. ABS czy kontroli trakcji). Jeśli więc założymy inne gumy, odczyty tych wskaźników mogą ulec przekłamaniu. Dotyczy to np. rzeczy tak podstawowej jak prędkościomierz, którego wskazania są uzależnione od ciśnienia w oponach, co - jak wiadomo – ma również wpływ na średnicę kół! 

A może zamienniki? 

Niezależnie od tego, co napisaliśmy wyżej, wcale nie musimy zakładać opon zgodnych z zaleceniami producentów. Co więcej: nawet oni dopuszczają stosowanie innego ogumienia, którego parametry nieco odbiegają od wzorcowego. 

Wynika to z tego, że jak wspominaliśmy, opony o różnych rozmiarach mają odmienne właściwości, więc mamy w ten sposób możliwość lepszego dopasowania opon do własnych preferencji. Pierwsza rzecz to cena. Zasada jest taka, że im większa opona, tym droższa. Kupując więc komplet ogumienia w mniejszym rozmiarze, można zaoszczędzić ładnych parę złotych. Są też osoby, które wybierając rozmiar, kierują się względami czysto estetycznymi, bo np. na oponach szerszych czy niskoprofilowych… samochód lepiej się prezentuje.
Pozostałe kryteria wynikają już z właściwości użytkowych. I tak np. wspominane już opony niskoprofilowe wpływają pozytywnie na prowadzenie samochodu (lepiej trzyma się drogi), ale pogarszają komfort jazdy (gorzej tłumione są dziury i nierówności). To od kierowcy zależy, czy woli jazdę sportową czy bardziej wygodną.

Podobnie z szerokością opon. Węższe są bardziej komfortowe, cichsze, pozwalają na niższe spalanie paliwa przez samochód i lepiej odprowadzają wodę, ale też mają gorszą przyczepność, dłuższą drogę hamowania i gorsze zachowanie w zakrętach. Można powiedzieć, że dla kierowców o bardziej sportowym zacięciu lepsze będą opony szersze, a jeśli ktoś woli spokojniejszą jazdę, raczej będzie zadowolony z tych nieco węższych. 

Mamy więc pewną możliwość wyboru, z tym, że rozmiar zamiennika nie powinien odbiegać więcej niż ok. 2 proc. od wartości wzorcowych. Trzeba jednak pamiętać, że tak to wygląda w teorii, bo wybierając konkretny egzemplarz opony, trzeba się upewnić, że będzie pasował do danego modelu auta zarówno, jeśli chodzi o wielkość nadkola, jak i konstrukcję zawieszenia.

I tak np. w przypadku Skody Octavii najczęściej stosowany jest rozmiar 205/55 R16, ale jako zamiennik może służyć również ogumienie 195/65 R15, 205/50 R17 oraz 225/45 R17. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, przed podjęciem decyzji warto skorzystać z pomocy specjalnych kalkulatorów dostępnych w internecie, poprosić o radę w serwisie lub porozmawiać o tym z doświadczonym mechanikiem samochodowym.
Autor: Tomasz Bodył