Data publikacji:

Rodzaje smoczków: który będzie najbardziej odpowiedni?

Smoczek zajmuje jedno z czołowych miejsc na liście wyprawkowej. Nawet jeśli nie planujemy podawać dziecku smoczka, warto mieć go „w razie czego”. Wybór rodzajów, kolorów, wzorów jest ogromny. Oczywiście, że chcielibyśmy wybrać najlepszy model, tylko jak to zrobić? Czym się kierować, co należy wziąć pod uwagę i jakie rodzaje smoczków uspokajających są dostępne?
rodzaje smoczków

Rodzaje smoczków, ich wady i zalety

Odruch ssania jest dzieciom bliski i naturalny. Reagują nim na głód, niepokój czy ból. Jednak niektóre maluszki, jeśli mogłyby, ssałyby dużo częściej i dłużej niż inne dzieci. O ile w przypadku noworodków, zwłaszcza karmionych piersią, warto trochę poczekać z wprowadzeniem smoczka, o tyle u niemowląt można po niego sięgnąć. U tych dzieci wykształcił się już odruch ssania i smoczek nie zaburzy na przykład procesu karmienia.
Rodzajów smoczków jest bardzo dużo, między innymi ortodontyczne (anatomiczne), symetryczne, okrągłe, dynamiczne czy w końcu uspokajające. Każdy ma inną budowę, ale też funkcję – jedne uspokajają, inne ćwiczą zgryz.

Smoczek ortodontyczny

Od strony podniebienia jest spłaszczony, od strony języka wypukły. Założenie takiego kształtu jest oczywiste, ma bowiem przypominać brodawkę sutkową. Smoczek bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu buźki, co ma służyć zapobieganiu wadom zgryzu. Jednak, aby smoczek ten spełnił swoje funkcje, musi być włożony do buzi w określony sposób. W przeciwnym wypadku nie zostanie osiągnięty efekt.

Smoczek okrągły

Jego kształt ma przypominać mamimy sutek, jest bezpieczny, gdyż nie tylko nie utrudnia oddychania, ale też nie ma możliwości, aby był nieprawidłowo ułożony w jamie ustnej.

Smoczek symetryczny

Określenie „symetryczny” oznacza, że w równym stopniu jest spłaszczony po obu stronach. Spełnia podobne zadanie jak smoczek ortodontyczny, ale w jego przypadku sposób włożenia do jamy ustnej nie odgrywa znaczenia i nie ma wpływu na posiadane funkcje.

Smoczek dynamiczny

Smoczek o niezwykle ciekawym kształcie i dynamicznych właściwościach (rozciąganie i kurczenie według ruchu buźki dziecka). Jest to możliwe dzięki specjalnie zbudowanej warstwie silikonu i wypustkom zapobiegającym zagryzaniu.

Smoczek uspokajający

Najczęściej spotykane określenie smoczków różnego typu, o zmiennej budowie. Uspokojenie ma być efektem poczucia bezpieczeństwa otrzymywanego dzięki kształtowi przypominającemu maminy sutek.

Rodzaje smoczków ze względu na materiał

Co więcej, smoczki różnią się również materiałem, z którego zostały wykonane. Podstawowymi są silikon oraz kauczuk (lateks). Smoczek silikonowy jest bezpieczny również dla alergików, gdyż nie wywołuje alergii. Smoczek wykonany z silikonu jest twardszy niż odpowiednik wykonany z lateksu, maluch musi włożyć w ssanie więcej wysiłku, przez co intensywniej ćwiczy aparat mowy. Można go wiele razy wyparzać, ponieważ nie ulega zniekształceniom.
Natomiast pierwszy smoczek dla noworodka powinien być raczej wykonany z kauczuku, gdyż silikonowy będzie zbyt twardy. Kauczuk jest zdecydowanie bardziej miękki i elastyczny, nie przyciąga kurzu i podczas produkcji zostaje odlany w całości. Wadą smoczka kauczukowego jest mała odporność na wyparzanie oraz to, że łatwo odkształca się (co może mieć negatywny wpływ na formowanie się dziecięcego zgryzu). Ponadto lateks w swojej naturze ma specyficzny smak i zapach.

Który smoczek będzie najbardziej odpowiedni?

Aby wybrać najbardziej odpowiedni smoczek dla dziecka, można kierować się rodzajem czy materiałem, z którego został wykonany, ale nie są to jedyne wskazania.
Równie ważny jest kształt smoczka (tarcza wyposażona w wentylacyjne otworki, część zewnętrza, przylegająca do skóry dziecka powinna mieć wielkość odpowiednią do buźki malucha, absolutnie nie zasłaniać nosa). Jeśli widać, że smoczek jest za duży, trzeba odłożyć go na później. Wybierając smoczek, warto kierować się oznaczeniami, które ułatwią wybór odpowiedniej wielkości (na początek symbol 0–3 m, potem 3–6 m i 6–19 m).
Dobrze jest też sprawdzić, czy dany model smoczka posiada odpowiednie atesty i opinie instytucji. Niepotrzebne są dodatki w postaci sznurków czy łańcuszków, ponieważ stwarzają ryzyko owinięcia się wokół dziecięcej szyi.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska