Data modyfikacji:

Jakie słuchawki do biegania wybrać?

Bieganie, zwłaszcza trwające co najmniej kilkadziesiąt minut, szybko staje się nużące. Urozmaiceniem kolejnych pokonywanych kilometrów może być ulubiona muzyka płynąca ze słuchawek. Niestety podczas takiego wysiłku fizycznego nie każdy sprzęt się nada. Jakie słuchawki do biegania zatem wybrać? Żeby uniknąć słuchawkowej wpadki, zapoznaj się z naszym kompleksowym przewodnikiem. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, a czego unikać wybierając najlepsze słuchawki do biegania, a także przestawimy kilka topowych modeli.
jakie słuchawki do biegania

Słuchawki do biegania – bezprzewodowe czy przewodowe?

Zacznijmy o podstawowego pytania: bezprzewodowe czy przewodowe słuchawki do biegania – które będą lepsze? Chociaż jest to kwestia w dużej mierze indywidualna, wymieńmy sobie kilka plusów i minusów obu rozwiązań.
Słuchawki przewodowe do biegania to tradycyjne rozwiązanie, które zapewni nieprzerwane źródło dźwięku dobrej jakości. Są lekkie, tanie i łatwo dostępne. Zasadniczym minusem jest jednak kabel, który podczas biegania może krępować ruchy. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie biegania w innych słuchawkach, a masz problem z kablem, możesz zainwestować w klips, który uniemożliwi mu swobodne przesuwanie.
Najlepsze słuchawki bezprzewodowe do biegania to sprzęt, bez którego większość biegaczy już nie wyobraża sobie treningów. Nie mają kabla, który się plącze, więc ryzyko krępowania ruchów spada do minimum. Skupiasz się na treningu, a nie przewodzie. Niestety w porównaniu z klasycznym rozwiązaniem słuchawki bezprzewodowe są droższe i cięższe, ponieważ wyposażone są w technologię Bluetooth i mają wbudowany akumulator. Nie każde słuchawki mogą się też bezproblemowo połączyć z twoim smartfonem.

Jakie słuchawki do biegania – na co zwrócić uwagę?

Chyba każdy, kto pierwszy raz założył do biegania słuchawki, mógł czuć nieco dyskomfortu. Na co dzień po prostu się je zakłada i o nich zapomina, natomiast podczas wysiłku fizycznego wiele rzeczy zaczyna przeszkadzać i utrudniać trening. Chociaż w teorii każda para słuchawek może nadać się podczas biegania, w praktyce nie w każdej będzie równie wygodnie. Jakie zatem powinny być słuchawki do biegania?
  • Lekkie – wybierając swoją idealną parę, zwróć uwagę na ich wagę. Im będą one cięższe, tym mniej komfortowo będziesz się w nich czuć. Przy krótkich i niezbyt intensywnych biegach może nie jest to aż tak zauważalne, jednak gdy tylko zaczniesz biegać regularnie i przez co najmniej kilkadziesiąt minut, szybko poczujesz różnicę.
  • Wygodne i dopasowane  – co to właściwie znaczy, że słuchawki do biegania mogą być wygodne? Właściwie tyle, że to sprzęt, o którym praktycznie zapominasz podczas korzystania z niego. Najlepsze są słuchawki do biegania, które nie wypadają z uszu. Są one dobrze dopasowane, nie uwierają i nie przesuwają się. Nie powinny także krępować ruchów.
  • Długo wytrzymujące na jednym ładowaniu – jeśli zdecydujesz się na słuchawki bezprzewodowe, istotnym czynnikiem będzie to, jak długo będą ci służyć na jednym naładowaniu oraz jak długo muszą się one ładować.
  • Odporne na wilgoć – dzięki odporności na wilgoć można długotrwale ćwiczyć w słuchawkach i nie przejmować się, że pot może je uszkodzić. Podobnie jest z deszczem – nie powinieneś się martwić, że trening podczas takiej pogody uniemożliwi słuchanie ci ulubionej muzyki, podcastów lub audiobooków. Popularnym standardem wodoszczelności jest IPX4 oraz IPX5.
  • Łatwość sterowania – wbudowany mikrofon, możliwość przełączania kolejnych utworów i głośności za pomocą panelu na słuchawkach bez konieczności zalogowania się do telefonu;
  • Dodatkowe funkcjonalności: np. aktywna redukcja szumów (funkcja, która przydaje się w głośnym otoczeniu, np. na ścieżce biegowej przy ruchliwej ulicy lub na siłowni), możliwość odbierania połączeń telefonicznych podczas aktywności, a nawet mierzenie pulsu.

Jakie słuchawki do biegania? Najważniejsze parametry

Właściwie niezależnie od tego, czy szukasz słuchawek do biegania czy na co dzień, powinieneś zainteresować się następującymi parametrami:
  • Pasmo przenoszenia – jest to nic innego jak zakres częstotliwości dźwięku, który potrafimy usłyszeć. Jest ono wyrażone w hercach, gdzie Hz to bas, a kHZ to tony wysokie. Chociaż wydaje się, że im szersze pasmo, tym bardziej na tym skorzystasz, jednak w praktyce nie wszystko możesz usłyszeć. Nie musisz jednak przywiązywać to tego aż takiej wagi – większość słuchawek pokrywa zakres częstotliwości dźwięku, który jesteśmy w stanie usłyszeć, czyli w zakresie od 20 do 20 000 Hz.
  • Poziom impedancji (oporu elektrycznego) – mierzony w omach; im niższy poziom omów, tym sprzęt głośniejszy, ale mogą pojawiać się szumy. Do bieganie lepiej wybierać właśnie niższy poziom.
  • Głośność dźwięku – wyrażany w decybelach.

Jakie słuchawki do biegania – nauszne czy douszne?

Podstawowy podział słuchawek wyróżnia słuchawki nauszne czy douszne. Słuchawki nauszne do biegania to słuchawki, które wyglądem często przypominają nauszniki – zazwyczaj nakłada się je na głowę. Raczej nie jest to częsty wybór do biegania, bo są mało komfortowe i często spadają.
Znacznie częściej i chętniej wybierane są słuchawki douszne, które możemy podzielić na tzw. klasyczne „pchełki” oraz dokanałowe. Te klasyczne umieszczane są w małżowinie usznej, przez co potrafią wypadać z uszu. Nie wyciszają one otoczenia, jednak dzięki temu słyszysz to, co się dzieje dookoła ciebie.
Słuchawki dokanałowe wkłada się natomiast do ucha głębiej, przez co też dźwięki z zewnątrz są lepiej izolowane. Mają one wkładki wykonane z pianki lub gumy, dzięki czemu lepiej trzymają się uszu (pod warunkiem dobrania ich w odpowiednim rozmiarze).

Jak biegać w słuchawkach?

Pytanie „jak biegać w słuchawkach” może wydawać się dziwne, ale nie jest tak do końca bezpodstawne. Jeden wątek już poruszyliśmy powyżej. Żeby było wygodnie, gumki powinny być dopasowane. Jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo biegacza. Każdy amator joggingu musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie może całkowicie odciąć się od wszystkich towarzyszących mu dźwięków.
Jako biegacz wyciszając otoczenie narażasz się na przeróżne niebezpieczeństwa: przejeżdżające samochody, rowery, motocykle, przechodzących ludzi lub nietypowe sytuacje, w których przyjdzie ci wziąć udział. Jeśli bardzo przeszkadza ci otaczający cię szum podczas treningu, zamiast zwiększać głośność, postaraj się zmienić miejsce biegania.
Ewentualnie zamiast słuchawek z całkowitą redukcją szumu wybierz te, które posiadają tzw. aktywną redukcję szumów i to też tylko wtedy, jeśli biegasz dobrze znaną ci trasą.
Niektóre modele posiadają tzw. tryb awarness, czyli tryb, kiedy dźwięki muzyki są wyraźne, ale dźwięki z otoczenia możesz kontrolować.

Słuchawki do biegania – ranking

JBL Reflect Mini NC

Bezprzewodowe słuchawki z funkcją aktywnej redukcji szumów. Mogą nieprzerwanie pracować do 7 godzin. Ciekawostką jest funkcja dual connect: podczas gdy jedną słuchawką słuchasz muzyki, drugą możesz ładować.

Soundcore Life Dot 2

Te bezprzewodowe dokanałowe słuchawki to opcja dla amatorów naprawdę długich wybiegań. Są one w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu do 100 godzin grania (z odkładaniem ich do etui), w tym 8 godzin nieprzerwanego działania. Dzięki wykorzystanej technologii AirWings, słuchawki dobrze leżą w uszach. Słuchawki można kupić już w granicach 280 zł.

Sony WI-C200

Bezprzewodowe dokanałowe słuchawki do biegania, najtańsze w naszym zestawieniu – kupisz je już za ok. 110 zł. Dostępne są w dwóch kolorach: białym i czarnym. Zapewniają do 15 godzin pracy na akumulatorze.
Kiedy zaczynają się rozładowywać, wystarczy podpiąć je na 10 minut do ładowarki, aby móc słuchać muzyki przez godzinę. Do zestawu dołączony jest pasek, który ma pomóc zwiększyć ochronę przed wypadaniem. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu z przyciskami.

JBL Wave 200 TBS

To bezprzewodowe słuchawki dokanałowe. Zapewniają do 20 godzin muzyki na jednym ładowaniu, w tym do pięciu nieprzerwanego słuchania. Do zestawu dołączone są trzy zestawy końcówek. To jedne z najtańszych modeli w naszym zestawieniu – kosztują ok. 240 zł.

Apple AirPods Pro

Bezprzewodowe wodoodporne słuchawki douszne, które wyróżnia przede wszystkim bardzo mała waga: jedynie 4 g. Posiadają aktywną redukcję szumów. Umożliwiają 4,5 godziny nieprzerwanego słuchania muzyki lub 3,5 godziny rozmów.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus