Douszne czy nauszne - jakie słuchawki wybrać?

Słuchawki są używane przez miliony ludzi na całym świecie. Można je podłączyć do odtwarzaczy muzyki, a także do smartfona, telewizora i komputera, dzięki czemu umożliwiają oglądanie filmów, słuchanie radia, plików muzycznych, granie w gry komputerowe czy wreszcie prowadzenie rozmów przez komunikatory internetowe.
Ze względu na tak zróżnicowane potrzeby użytkowników producenci wypuszczają na rynek rozmaite rodzaje słuchawek i dlatego ich wybór staje się coraz trudniejszy. Pierwsza i podstawowa decyzja, jaką należy podjąć przed zakupem, dotyczy tego, czy mają to być słuchawki douszne czy nauszne. Jak się bowiem okazuje, różnica między nimi nie jest związana jedynie z komfortem noszenia.

Słuchawki nauszne — co trzeba o nich wiedzieć?

Ten rodzaj słuchawek zbudowany jest z dwóch nauszników połączonych sztywnym pałąkiem obejmującym głowę. Muszle są zazwyczaj średniej wielkości i opierają się bezpośrednio na małżowinie usznej. Konstrukcja słuchawek nausznych jest najczęściej zamknięta, co oznacza, że przykrywają one całą powierzchnię ucha i tym samym dobrze izolują przed dźwiękami z zewnątrz. Słuchawki zamknięte mogą jednak powodować szybsze przegrzanie się ucha i jego pocenie, a tym samym skracać czas użytkowania sprzętu.
Odmianą słuchawek nausznych są słuchawki wokółuszne. W odróżnieniu od tych pierwszych ich muszle otaczają całe ucho, nie opierając się na nim. Poza tym występują różne rodzaje słuchawek wokółusznych:
  • zamknięte,
  • otwarte,
  • półotwarte.

Na pierwszy rzut oka czasami trudno samodzielnie ocenić, z jakim dokładnie rodzajem słuchawek ma się do czynienia, dlatego zawsze lepiej zapytać o to sprzedawcę lub zapoznać się ze specyfikacją produktu. Zasadniczo o ile słuchawki zamknięte mają bardzo szczelną obudowę, o tyle w słuchawkach otwartych i półotwartych występują elementy ażurowe przepuszczające powietrze. Wiąże się to z konkretnymi skutkami używania takich słuchawek. Po pierwsze, modele otwarte odznaczają się słabą izolacją, czyli przepuszczają dźwięk zarówno z zewnątrz, jak i na zewnątrz. Po drugie, zapewniają dużo lepszy niż w przypadku słuchawek zamkniętych komfort noszenia, ponieważ uszy są cały czas wentylowane. Po trzecie, występują różnice dotyczące jakości słyszanego dźwięku — zamknięte słuchawki nauszne dają efekt mocniejszych basów, lecz także ograniczonej sceny, w konstrukcjach zaś otwartych dźwięk bywa bardziej zbalansowany, a scena szersza.

Warto dodać, że nauszne słuchawki mogą być wyposażone w mikrofon i wówczas można ich używać do gier lub do komunikacji przez internet.

Rodzaje słuchawek dousznych i ich cechy

Klasyczne słuchawki douszne są małe oraz spłaszczone i można je wsunąć płytko do małżowiny usznej. Ich konstrukcja ma charakter otwarty, ponieważ trzymając się dość luźno w uchu, umożliwiają dopływ do niego powietrza. W rezultacie do użytkownika docierają hałasy z zewnątrz, a słuchana przez niego muzyka bywa słyszalna przez osoby znajdujące się w jego bliskim otoczeniu (zależy to jednak od tego, jak głośno słucha się muzyki). Jeśli ktoś szuka najtańszych słuchawek, to najczęściej trafia właśnie na modele douszne.
Odmianą opisanych słuchawek dousznych są słuchawki dokanałowe (in-ear). Mają one konstrukcję zamkniętą, ponieważ są wkładane w głąb kanału usznego, co uniemożliwia swobodny przepływ powietrza między błoną bębenkową a słuchawką. Idealne dopasowanie takich słuchawek do ucha ułatwiają najczęściej dodatkowe zestawy wymiennych wkładek o różnym kształcie i wielkości. Najczęściej stosowane są nakładki silikonowe, piankowe oraz stopniowane (tzw. bi-flange i triple-flange).

Zarówno słuchawki dokanałowe, jak i zwykłe douszne są lekkie i dyskretne, dlatego uznawane są za najbardziej mobilne. Jednak o komforcie ich noszenia decyduje przede wszystkim dobre dopasowanie słuchawek do uszu, gdyż w przeciwnym razie mogą uwierać, a nawet sprawiać ból. Zdarza się także, że źle dobrane słuchawki po prostu wypadają podczas chodzenia. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to wszystko zależy od sprzętu, ponieważ ten z wyższej półki potrafi dorównywać najlepszym słuchawkom nausznym. Warto także wspomnieć o pewnych mankamentach używania słuchawek dousznych, szczególnie dokanałowych: nadprodukcji woskowiny, efekcie okluzji (efekt zatkanego ucha), słyszeniu odgłosów ocierania się przewodu o ciało lub ubranie. Na szczęście te skutki uboczne występują rzadko i nie zawsze wszystkie razem.

Kiedy wybrać słuchawki nauszne?

Odpowiadając na to pytanie, warto od razu skupić się na poszczególnych rodzajach słuchawek nausznych.

Słuchawki zamknięte ze względu na swoją zazwyczaj lekką i stosunkowo niewielką konstrukcję doskonale sprawdzają się zarówno w domu, jak i na zewnątrz, w sytuacjach gdy przebywa się w hałaśliwym otoczeniu. Ten rodzaj słuchawek bardzo często używany jest przez melomanów i graczy, a także przez osoby często podróżujące publiczną komunikacją.

Słuchawki otwarte i półotwarte mają słabą izolację akustyczną, dlatego lepiej nadają się do użytku domowego. Niektóre modele są jednak pozbawione tego problemu, gdyż mają wbudowany system aktywnej redukcji hałasu.

Decydując się na słuchawki nauszne, trzeba także wziąć pod uwagę ogólny komfort ich noszenia. Dla niektórych osób ucisk małżowin usznych przez muszle oraz głowy przez pałąk jest trudny do wytrzymania przez dłuższy czas. Z tego powodu warto zdecydować się na modele wykończone specjalną pianką zapamiętującą kształt oraz miękką skórą, która nie drażni skóry. Wielu użytkowników wskazuje, że słuchawki wokółuszne są wygodniejsze, a także oferują lepszy dźwięk. Z pewnością dużo lepiej nadają się do długich odsłuchów, ale są z kolei mało mobilne.

Kiedy wybrać słuchawki douszne?

Ten rodzaj słuchawek sprawdza się szczególnie  dobrze poza domem, np. w drodze do pracy lub szkoły, w podróży, podczas uprawiania sportu, na spacerze, a nawet podczas zakupów. Ich niewątpliwą zaletą jest niewielki rozmiar, dzięki czemu łatwo je w każdej chwili zdjąć i zawiesić na szyi lub schować do kieszeni. Douszne słuchawki są także idealne podczas chłodniejszych miesięcy, ponieważ w przeciwieństwie do słuchawek nausznych można je schować pod każdy rodzaj nakrycia głowy i przy okazji nie martwić się, że zaszkodzi im deszcz, śnieg lub mróz. Biorąc pod uwagę rodzaje słuchawek dousznych, warto pamiętać, że słuchawki dokanałowe mogą na dłuższą metę negatywnie wpływać na słuch, zwłaszcza jeśli słucha się przez nie bardzo głośnej muzyki. Biorąc pod uwagę jakość dźwięku, lepiej zdecydować się na słuchawki dokanałowe, ponieważ oferują dużo lepsze efekty, choćby ze względu na lepszą izolację akustyczną. Natomiast zwykłe słuchawki douszne są bardziej odpowiednie dla osób, które chcą mieć lepszą wentylację ucha i nie potrzebują wysokiej jakości dźwięku, bo np. częściej słuchają audiobooków. Uważa się także, że takie słuchawki są bezpieczniejsze na ulicy, ponieważ lepiej słychać przez nie, co się wokół dzieje.


Jeśli ktoś stoi przed dylematem, czy kupić słuchawki nauszne, czy douszne, powinien w pierwszej kolejności zastanowić się, gdzie najczęściej będzie ich używał, a także jakie cechy sprzętu są dla niego najważniejsze: komfort noszenia, jakość dźwięku, izolacja akustyczna czy może po prostu estetyka?

Ostatnio dodane artykuły