Data modyfikacji:

Słuchawki douszne czy nauszne? Jakie wybrać?

Słuchawki to ulubione akcesorium osób, które uwielbiają słuchać muzyki w drodze do pracy czy w domowym zaciszu. W sklepach można znaleźć ogromną ilość modeli dousznych i nausznych. Jaki model jest lepszym wyborem? Na to pytanie szukamy odpowiedzi w artykule.
słuchawki nauszne

Słuchawki douszne - czym się charakteryzują?

Słuchawki douszne cieszą się ogromną popularnością. Niewielkie pchełki wkładane bezpośrednio do uszu charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami. W ten sposób użytkownik praktycznie nie czuje, że ma je założone.

Douszne modele oferują dobrą jakość dźwięku, jednak gorzej jest pod względem redukcji hałasów zewnętrznych.

Jest to spowodowane konstrukcją takich słuchawki, która do kanału ucha nie wchodzi tak głęboko. Plusem takiego rozwiązania jest zapewnienie użytkownikowi większego komfortu.

Słuchawki dokanałowe to drugi rodzaj słuchawek, który oferuje znacznie lepsze odcięcie się od hałasów otoczenia. Ich budowa sprawia, że słuchawka jest umieszczana znacznie głębiej w kanale ucha.

To ma wpływ również na trochę lepszą jakość dźwięku. W zestawach są dołączane wymienne gumki pozwalające na idealne dopasowanie do danego ucha.

Słuchawki nauszne - dlaczego warto je wybrać?

Słuchawki nauszne często są wybierane przez osoby poszukujące najlepszej jakości dźwięku. Rzeczywiście, duże przetworniki są w stanie zagwarantować świetne wrażenia podczas słuchania ulubionych utworów.

Słuchawki wykonane są często z miękkiej membrany, która gwarantuje wygodę podczas noszenia. Cała konstrukcja opiera się na regulowanym pałąku. Na rynku można znaleźć trzy rodzaje słuchawek.

Słuchawki nauszne otwarte

Ze względu na swoją konstrukcję, słuchawki nauszne otwarte mogą mieć nieco gorszą redukcję hałasów otoczenia. Głośnik otoczony jest tylko cienką osłoną, co wpływa na lepszą jakość dźwięku.

Minusem jest fakt, że inne osoby mogą słyszeć grającą muzykę. Dla prawdziwych melomanów nie powinien być to problem.

Słuchawki półotwarte

To dobry kompromis pomiędzy słuchawkami otwartymi, a słuchawkami zamkniętymi. Konstrukcja oparta o przepuszczające powietrze membrany generuje solidny dźwięk i całkiem mocne basy. Dużo lepiej jest także pod względem redukcji hałasów otoczenia.

Słuchawki zamknięte

To idealny wybór dla osób ceniących sobie naprawdę mocne basy. Membrana, jak i wszystkie elementy są zamknięte w obudowie.

Jakość samego dźwięku nie jest tak imponująca, jak we wcześniej omawianych modelach, ale lepsza redukcja hałasów może być czynnikiem decydującym.

Sprawdź także jakie słuchawki na siłownię wybrać.

Słuchawki douszne czy nauszne? Jakie są lepsze?

Wybór słuchawek powinien być uzależniony przede wszystkim od preferencji użytkownika. Jeśli cenisz sobie komfort użytkowania, a jakość dźwięku ma kluczowe znacznie, to najlepszym wyborem będą słuchawki nauszne.

Tego typu modele są wybierane także przez graczy. Przestrzenny dźwięk umożliwia lepsze wejście do rozgrywki i poczucie jej klimatu. Przy wielogodzinnych posiedzeniach przed komputerem uszy nie męczą się tak szybko, a ta zasługa miękkiej membrany.

Słuchawki douszne będą odpowiednie dla osób, które szukają mobilności i jednocześnie chcą mieć ulubione utwory pod ręką. Słuchawki douszne są również chętnie wybierane przez sportowców.

Ten rodzaj słuchawek sprawdza się o wiele lepiej podczas rozmaitych aktywności. Trudno znaleźć odpowiedź, jakie słuchawki są lepsze. Zarówno douszne, jak i nauszne mają wiele zalet.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru słuchawek?

Sam wybór konkretnego rodzaju słuchawek jest tak naprawdę pierwszym krokiem. Drugim istotnym elementem jest sposób połączenia. Słuchawki przewodowe były do niedawna najpopularniejsze, jednak usunięcie złącza minijack 3,5 mm z telefonów komórkowych sprawił, że słuchawki bezprzewodowe są wybierane przez wielu użytkowników.

Brak przewodów do duże udogodnienie. Pod względem jakości dźwięku jest bardzo dobrze, dlatego nie trzeba obawiać się, że brak kabla będzie miał wpływ na odtwarzane utwory.

Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na takie parametry, jak impedancja oraz pasmo przenoszenia. Im wyższe parametry, tym lepsza jakość dźwięku. W przypadku słuchawek bezprzewodowych należy spojrzeć na baterię. Czas pracy na jednym ładowaniu jest niezwykle istotny.

W słuchawkach dousznych powinien on wynosić przynajmniej 6 godzin. Słuchawki douszne dysponują pojemniejszym akumulatorem, co przekłada się na przynajmniej 10 godzin działania.

Polecane słuchawki nauszne i douszne

Apple AirPods

Świetne słuchawki douszne charakteryzują się wysoką jakością dźwięku oraz bardzo długim czasem pracy na baterii. Całkowity brak przewodów sprawia, że podczas korzystania można zapomnieć o słuchawkach. To bardzo dobry model, w który warto zainwestować.

Sony WH1000XM3

To jedne z najlepszych słuchawek nausznych na rynku. Procesor QN1 HD odpowiada za perfekcyjną redukcję hałasu otoczenia. W tym modelu zastosowano 40 mm przetworniki, które są w stanie reprodukować pełny zakres częstotliwości do 40 kHz. Te słuchawki nauszne są warte każdej wydanej złotówki!

JBL Tune 500BT

Budżetowe słuchawki nauszne znakomicie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Ich mocną stroną jest bateria, która umożliwia nawet 16 godzin pracy.

Przetworniki 32 mm generują czysty dźwięk bez zakłóceń. Bardzo dobry bas jest zasługą technologii JBL Pure Bass Sound.

Sennheiser Momentum In Ear

Dokanałowe słuchawki przewodowe gwarantują brzmienie nie gorsze niż słuchawki nauszne. System przetworników akustycznych generuje perfekcyjny dźwięk, a także tłumi zewnętrzne hałasy. Znajdujące się w zestawie wymienne adaptery umożliwiają dopasowanie do każdego ucha.