Data publikacji:

Jakie ukulele kupić dla początkujących?

Ukulele to niewątpliwie jeden z bardziej radosnych instrumentów. Pogodna barwa tworzy ciekawy akompaniament w wielu gatunkach muzycznych. Przez długi czas ukulele uznawane było za zabawkę dla dzieci i niemal nie funkcjonowało w kulturze jako pełnoprawny instrument muzyczny. Zmieniło się to dopiero w ostatnich latach. podpowiadamy, jakie ukulele kupić dla początkujących.

jakie ukulele kupić

Ukulele dla początkujących: jakie kupić?

Nazywany przez niektórych małą gitarą instrument różni się nieco budową od większego i znacznie popularniejszego chordofonu. Podobnie jak gitara ukulele ma pudło rezonansowe z okrągłym otworem, gryf z podstrunnicą i nabitymi progami, a także struny przymocowane do mostka z kluczami. Wyróżnikiem są bardzo niewielkie rozmiary ukulele, a także liczba strun – w większości modeli stosuje się cztery struny.

Ze względu na małe rozmiary i niewielkie napięcie strun nie stosuje się pręta naprężającego. Miękkie struny ułatwiają także naukę gry i nie powodują bólu palców. Poznanie podstawowych akordów umożliwiających grę na ukulele dla początkujących trwa bardzo krótko, dlatego ukulele polecane jest dla dzieci jako alternatywa dla gitary.

Trzeba jednak pamiętać, że ukulele ma zazwyczaj inny strój niż gitarowy, dlatego późniejsze przejście na większy instrument będzie wymagać przyzwyczajenia. Różni się także techniką gry. Ze względu na bardzo krótki czas wybrzmiewania strun i cichy dźwięk na ukulele gra się najczęściej akordami i to w charakterystycznym, szybkim tempie.

Przeczytaj także, jakie struny do gitary akustycznej wybrać

Najpopularniejsze rodzaje ukulele

Jakie ukulele kupić? Istnieje wiele rozmiarów instrumentu, ale największą popularnością cieszą się trzy najmniejsze. Wszystkie z nich mają zazwyczaj ten sam strój, w tych samych oktawach, więc nazewnictwo może być początkowo mylące.

Na wybór instrumentu wpływa wiele czynników, jednak ważnym wyznacznikiem jest tutaj wielkość rąk. Najmniejsze ukulele sopranowe ma gęsto ułożone progi, więc osoby z dużymi dłońmi mogą mieć problem z obsługą wyższych progów. Przed zakupem ukulele warto więc sprawdzić, czy gra na instrumencie będzie komfortowa.

Ukulele sopranowe

Najmniejszy rodzaj ukulele. Jego menzura, czyli długość strun, to zaledwie 33 cm. Ze względu na niską cenę oraz łatwość obsługi idealne ukulele początkujących. Przyzwoitej jakości model sopranowy można zakupić już za ok. 200 zł. Świetnie nadaje się dla dzieci oraz osób z małymi dłońmi.

Ukulele koncertowe

Nieco większy rodzaj ukulele. Ma czynną długość ok. 38 cm i 15-18 progów. Większe pudło rezonansowe zapewnia także głębszy i dłużej wybrzmiewający dźwięk. Jakie ukulele wybrać dla dorosłych? Typ koncertowy jest dobrym wyborem dla dorosłych oraz osób chcących grać bardziej skomplikowane melodie. Na 12-14 progach ukulele sopranowego jest to znacznie trudniejsze.

Ukulele tenorowe

Jeszcze większe ukulele, wybierane często przez mężczyzn o dużych dłoniach. Istnieją jeszcze większe rodzaje, ale nie mają już tego charakterystycznego brzmienia. Ukulele tenorowe to kompromis pomiędzy radosną barwą ukulele a głośnością dźwięku.

Jakie ukulele będzie najlepsze dla grających już na gitarze? Niektóre instrumenty w tym rozmiarze mają strój dGBA, czyli taki sam, jaki znajdziesz na czterech najcieńszych strunach gitary. Dzięki temu, jeśli potrafisz grać na gitarze, znasz podstawowe akordy i ich przewroty, odnajdziesz się na takim ukulele w kilka chwil. Podstawowym strojem ukulele jest jednak gCEA.

Co dokupić do ukulele?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ukulele, wraz z nim dokup stroik. Elektroniczny tuner ułatwi ci strojenie nylonowych strun. Aby ochronić drobny instrument przed uszkodzeniem, dokup od razu dedykowany pokrowiec. Dobrym zakupem jest także kapodaster, czyli zakładany na gryf klips pozwalający na szybką zmianę stroju.

Autor: Szymon Sonik