Data publikacji:

Który ekspres wybrać? Jura czy De’Longhi?

Kawa to dla wielu osób nie tylko smaczny, gorący napój, ale także jedyny i najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia lub celebrowanie wolnej chwili. Nic więc dziwnego, że prawdziwi miłośnicy kawy poświęcają dużo czasu i energii na znalezienie idealnego ekspresu do swojego domu, który pozwoli szybko i w łatwy sposób zrobić filiżankę ulubionej kawy.
eskpres delonghi

Kawa jak z kawiarni we własnym domu. Czy to możliwe?

Automatyczne ekspresy ciśnieniowe jeszcze do niedawna kojarzone były z kawiarniami lub restauracjami, ponieważ zakup takiego urządzenia zazwyczaj wiązał się ze sporym wydatkiem oraz potrzebą wygospodarowania miejsca na to urządzenie – często ekspresy do kawy osiągały duże rozmiary.
Obecnie zakup ekspresu automatycznego do kawy nie jest już takim problemem, ponieważ producenci tego typu sprzętów wprowadzili do swojej oferty produktowej także urządzenia przeznaczone do indywidualnego wykorzystania w zaciszu własnego domu. Dzięki temu prawdziwi kawosze mogą cieszyć się smakiem kawy jak z kawiarni, jednak we własnej kuchni.
Obfita oferta ekspresów do kawy, jaką obecnie można znaleźć w sklepach z urządzeniami tego typu, wcale nie ułatwia wyboru, dlatego wiele osób ma problem z podjęciem decyzji, który ekspres do kawy wybrać. Niewątpliwie jednak wśród czołowych producentów w tej kategorii sprzętów można znaleźć markę Jura oraz markę De'Longhi.
Zatem Jura czy De'Longhi? To nierzadko trudna do podjęcia decyzja, dlatego wiele osób, aby wybrać najlepszy sprzęt dla siebie, poszukuje porównania zarówno tych marek, jak i oferowanych przez nie sprzętów. Poniższy artykuł takie porównania zawiera, co z pewnością ułatwi ostateczny wybór sprzętu dla siebie.

Ekspres do kawy – jak wybrać dobry sprzęt?

Niezależnie od tego, jaki producent ekspresu będzie ostatecznym wyborem – Jura czy De'Longhi – warto wiedzieć, na co w ogóle zwrócić uwagę, wybierając tego typu sprzęt. Poniższa lista najważniejszych parametrów ekspresów do kawy sprawdzi się szczególnie dla osób, które stoją przed zakupem swojego pierwszego ekspresu do kawy.
Niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych parametrów w ekspresie do kawy jest ciśnienie. Prawdziwi kawosze zalecają wybór ekspresu o jak największym ciśnieniu. Dlaczego? Im większe ciśnienie ma ekspres, tym mniejszy kontakt kawy z wodą podczas parzenia, a to z kolei przekłada się na lepszy i bardziej wyrazisty smak zrobionego napoju.
Równie kluczowa jest moc ekspresu. To z kolei ma wpływ na szybkość, z jaką kawa zostanie zrobiona. Ekspresy o dużej mocy mogą przygotowywać kawę szybciej i sprawniej, dzięki czemu przygotowanie kilku kaw dla swoich gości nie zajmie dużo czasu.
Wybierając ekspres do kawy, warto zwrócić uwagę także na pojemność zbiornika na wodę. Ma to oczywisty wpływ na to, ile kaw można zrobić, jednorazowo napełniając zbiornik na wodę. Wybierając ekspres dla kilku osób, które często piją kawę, warto wybrać model o dużej pojemności.
Wbrew pozorom, podczas wyboru ekspresu do kawy, warto zwrócić uwagę także na jego dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany młynek oraz jego rodzaj, spieniacz mleka, blokada kapania, możliwość regulowania emisji pary, funkcja autoczyszczenia oraz rodzaje kaw, jakie w łatwy sposób można zrobić z użyciem wybranego modelu ekspresu.
Przed zakupem warto sprawdzić także sposób montażu wybranego modelu oraz jego rozmiar. Wówczas znacznie łatwiej jest określić, ile miejsca należy przeznaczyć na ekspres oraz gdzie najlepiej go umieścić.
Zobacz także nasze porównanie Saeco czy De’Longhi

Jura czy De'Longhi? Czym wyróżniają się producenci tych ekspresów?

Wśród kluczowych producentów ekspresów do kawy, których produkty są najchętniej wybierane zarówno przez firmy, jak i prywatne osoby, pozycje na podium zajmują marki takie jak Jura czy De'Longhi. Skąd pochodzą obie marki, czym się wyróżniają oraz jakiej jakości produkty mają w swojej ofercie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części artykułu.
Marki Jura z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać, jest szczególnie znana wśród miłośników dobrej kawy, ponieważ historia tej firmy rozpoczyna się już w 1931 roku. Jura to szwajcarska firma z ponad dziewięćdziesięcioletnim stażem, która jest uznawana za jednego z najlepszych producentów ekspresów do kawy na świecie. Obecnie Jura w swojej ofercie ma także akcesoria do ekspresów, detergenty do ich czyszczenia oraz kawę najlepszej jakości.
Czym wyróżniają się ekspresy Jura? Wielu miłośników kawy zwraca szczególną uwagę na stalowe młynki do kawy, które wchodzą w skład ekspresów ciśnieniowych. Młynki te zostały zaprojektowane w taki sposób, aby każdy użytkownik ekspresu mógł dostosować sposób mielenia ziaren do swoich preferencji. Na uwagę zasługuje także udoskonalony proces parzenia kawy, ponieważ jednostka zaparzająca w ekspresach Jura pozwala regulować ilość kawy w zakresie od 5 gramów do 16 gramów.
ekspres jura
Zatem jaki ekspres wybrać? Jura czy De'Longhi? Aby odpowiedzieć na to pytanie, koniecznie należy wziąć pod lupę także drugiego czołowego producenta ekspresów do kawy, czyli markę De'Longhi. De'Longhi to włoski producent wysokiej jakości ekspresów do kawy, który swoją produkcję rozpoczął już w 1902 roku. Duże zaufanie, jakie ma ta marka ze strony swoich klientów, potęguje fakt, że miejscem rozpoczęcia produkcji tych ekspresów jest miasto Treviso, które leży we Włoszech, a kraj ten nie bez przyczyny kojarzy się ze świetną kawą.
Ekspresy do kawy De'Longhi są wyposażone w stalowy młynek, który jest trwały i odporny na uszkodzenia. Co więcej, młynek umieszczany w ekspresach De'Longhi pozwala na regulowanie stopnia mielenia ziaren kawy, dzięki czemu każdy może uzyskać preferowany smak i moc napoju.
Dzięki automatycznemu systemowi spieniania mleka zrobienie kawy takiej jak cappuccino czy latte macchiato nigdy nie było prostsze. W tym przypadku wystarczy jedynie napełnić zbiornik na mleko oraz wcisnąć jeden przycisk. Mleko zostanie automatycznie pobrane w odpowiedniej ilości bezpośrednio ze zbiornika.
Przeczytaj, jak znaleźć tani dobry ekspres do kawy z młynkiem
Na uwagę zasługuje także system grzewczy w ekspresach marki De'Longhi. Czego można od niego oczekiwać? Podwójny termoblok zapewnia utrzymanie idealnej temperatury napoju podczas całego procesu parzenia kawy. Jeden termoblok jest odpowiedzialny za zaparzenie kawy, a drugi za podgrzanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury mleka.

De'Longhi czy Jura? Porównanie kultowych modeli ekspresów tych marek

Wybierając ekspres do kawy, wiele osób zastanawia się, jaki model wybrać. Jura czy De'Longhi? Aby ułatwić wybór, warto skorzystać z przedstawionego poniżej zestawienia dwóch najpopularniejszych modeli ekspresów obu producentów.
Jura S8 oraz De'Longhi ECAM 650.85 to modele o podobnych wymiarach (ok. 27 cm × 40 cm × 29 cm). Oba ekspresy łączy także fakt posiadania trwałego stalowego młynka do kawy, który świetnie się sprawdza w codziennym użytkowaniu. Kolejnym wspólnym punktem jest pojemność zbiornika na wodę, który w obu przypadkach wynosi ok. 2 l.
Istotną różnicą jest ilość kaw, jakie można znaleźć w menu ekspresu – w przypadku ekspresu De'Longhi jest to 12 kaw, a w Jura S8 można znaleźć 8 pozycji. Widoczną różnicą jest także pojemność zbiornika na kawę, która wynosi ponad 100 g (De'Longhi – 400 g, a Jura – 280 g). Z kolei wyświetlacz w obu ekspresach to duży i dobrej jakości panel, którego obsługa jest prosta i intuicyjna.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!