Kabel do gitary elektrycznej jest często pomijanym lub zrzucanym na dalszy plan elementem arsenału każdego gitarzysty. Niesłusznie! Okazuje się bowiem, że przewód, którego używamy do podłączenia naszej gitary do wzmacniacza, ma niebagatelne znaczenie dla jakości finalnego brzmienia naszego instrumentu. Jak więc wybrać najlepszy kabel, do gitary elektrycznej który posłuży nam długo i zapewni dobre brzmienie?
Zanim opowiemy sobie o tym, jaki wpływ na brzmienie ma jakość materiałów, z których wykonano nasz kabel do gitary elektrycznej, warto zapoznać się z tym, jak właściwie zbudowany jest taki kabel. Składa się on z następujących elementów:
Przeczytaj także, jakie struny do gitary akustycznej wybrać
W przewodach nie tylko gitarowych jako materiału przewodzącego najczęściej używa się miedzi. Najczęściej jest to standardowej jakości miedź, często jednak produkując kable do gitary elektrycznej wykorzystuje się w tym celu miedź beztlenową.
Co prawda nie ma naukowych dowodów na to, aby jakkolwiek użycie lepszej jakościowo miedzi miało wpływ na finalne brzmienie naszego instrumentu, niemniej jednak w sieci można bardzo łatwo znaleźć filmy z porównaniem przewodów wykonanych ze zwykłej miedzi oraz tej beztlenowej. Warto więc przed zakupem sprawdzić, czy różnica jest dla nas słyszalna, czy jest ona dla nas zupełnie pomijalna.
Innym ważnym aspektem przy wyborze kabla jest to, w jaki sposób wykonany jest przewód. Dwa najpopularniejsze sposoby wykonania rdzenia kabla to:
Izolacja oraz ekranowanie to ważny element konstrukcji kabli, zwłaszcza tych używanych w przemyśle muzycznym. Dobrej jakości izolacja oraz ekranowanie zmniejszają wpływ zewnętrznych zakłóceń na końcowe brzmienie naszego instrumentu. Mówiąc wprost – dobre ekranowanie może przełożyć się na mniejszą ilość „brumu” i niechcianych pisków wydobywających się z naszego wzmacniacza.
Tutaj zasada jest prosta. Im droższe kable do gitary elektrycznej, tym lepsze jakościowo ekranowanie, które będzie w stanie zapewnić nam krystalicznie czyste brzmienie.
Nasz kabel do gitary elektrycznej będzie jednak kompletnie bezużyteczny, jeżeli nie zostanie on zakończony wtykami typu jack. Do wyboru mamy różne rodzaje i materiały, z których mogą być wykonane wtyki.
Popularnym dodatkiem rzekomo podnoszącym jakość naszego kabla są pozłacane wtyki. Trzeba pamiętać o tym, że nie mają one większego wpływu (jeżeli w ogóle jakikolwiek) na brzmienie naszego instrumentu. Złoto najzwyczajniej nie koroduje tak łatwo jak inne stopy metali używane w produkcji wtyków typu jack. Dzięki temu pozłacane wtyki posłużą nam dłużej, ale tylko wtedy, gdy warstwa złota na nich jest prawdziwa.
Kolejnym istotnym aspektem przy wyborze przewodu jest jego długość. Jest to o tyle istotny czynnik, ponieważ zależy od niego nie tylko jakość końcowego sygnału naszej gitary, ale również to, jak praktyczny w użyciu będzie nasz kabel.
Rzadko kiedy spotyka się przewody gitarowe dłuższe niż 7.5 metra. Spowodowane jest tym, że dłuższe przewody, wykonane z gorszych materiałów, podatne byłyby na przyjmowanie zewnętrznych zakłóceń. Skutkowałoby to zamianą brzmienia naszej gitary w jeden wielki jazgot.
Oczywiście spotyka się, zwłaszcza wśród znanych i renomowanych marek, przewody dłuższe niż 7.5 metra. Niemniej jednak w tym wypadku spodziewać możemy się, że jakość elementów, z których wykonano nasz kabel, jest znacznie lepsza.
Dlatego też im krótszy kabel, tym lepiej. Dobrze więc jest dobrać długość kabla do naszych potrzeb. Do grania w niewielkim pokoju w zupełności wystarczy nam 2- lub 3-metrowy przewód.
Kable do gitary elektrycznej to rzecz, na której nie warto oszczędzać. Różnica w cenie między kablami niskiej jakości a tymi wykonanymi z lepszej jakości komponentów może być nie tylko słyszalna, ale na pewno zapewni nam dłuższe bezproblemowe korzystanie z kabla. Wybierając kabel do gitary elektrycznej, warto postawić na jakość.
Dobrze jest też zastanowić się, jaka długość przewodu będzie dla nas optymalna. Jeżeli gramy jedynie w domu, głównie siedząc w niewielkiej odległości od naszego wzmacniacza, warto kupić możliwie najkrótszy przewód, który umożliwi nam komfortową grę.Krótki przewód poprawi jakość sygnału docierającego do naszego wzmacniacza, jak również pozwoli zaoszczędzić kilka złotych.