Data publikacji:

Jaką kamerę do nurkowania wybrać?

Jednym z produktów, który umożliwia zarejestrowanie obrazu pod wodą i dostarcza mnóstwo rozrywki oraz nowych doświadczeń, jest kamera do nurkowania. W sprzedaży można znaleźć sprzęt w różnym przedziale cenowym, który wyposażony jest w różne funkcje i udogodnienia. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z polecanymi modelami i ocenami, jakie posiada dana kamera do nurkowania. Ranking najchętniej wybieranych propozycji wśród takiego sprzętu może pomóc w dokonaniu właściwego wyboru. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając kamery do nurkowania i dokonaj najlepszego wyboru.
kamera do nurkowania

Kamera do nurkowania czy kamera sportowa?

Wśród dostępnych na rynku elektronicznym urządzeń rejestrujących obraz zarówno w postaci fotografii, jak i filmów znajdują się różne kamery do nurkowania, które określane są najczęściej jako kamery sportowe. Aby jednak nadawały się do używania pod wodą, niezbędna jest kamera wodoszczelna do nurkowania.
Sprzęt do rejestrowania obrazu dostępny jest w ogromnej rozpiętości parametrów i bardzo zróżnicowanych cenach. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, warto określić swoje wymagania, dostępny budżet, jak i określić, do czego konkretnie używać będziemy urządzenia.
Aby wykonać całkiem przyzwoity film pod wodą, warto wybrać sprzęt, który zapisze obraz w standardzie 4K. Warunki pod wodą są znacznie trudniejsze niż na lądzie, dlatego należy też pamiętać o wyborze modelu z solidną wodoszczelną obudową.
Większość urządzeń typu kamera nurkowa będzie wyposażonych w pewien rodzaj i zakres oświetlenia. Jednak w zależności od głębokości i indywidualnych wymagań dobrze jest rozważyć zakup dodatkowego źródła światła.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kamerę do nurkowania?

Kupując kamerę do nurkowania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwsza z nich to wielkość urządzenia oraz jego kształt. Na rynku dostępne są kamery w kształcie sześcianu, bryły spłaszczonej lub z w innych bardziej skomplikowanych formach. Ponieważ urządzenie używane będzie pod wodą, warto wybrać produkt jak najprostszy pod względem budowy, który nie zawiera odstających elementów.
W trakcie nurkowania o bardziej skomplikowane kamery z odstającymi częściami można przypadkowo zaczepić ręką lub innym elementem, co naraża właściciela na odpięcie się sprzętu lub jego uszkodzenie.
Dobrze jest również wybrać niezbyt duży model kamery, który ułatwi nagranie szczegółów lub dostanie się do szczelin czy podwodnych zakamarków. Istotne jest też dobranie do sprzętu odpowiednich części montażowych, aby można było wygodnie i bezpiecznie przytwierdzić kamerę np. do kasku.
Jeżeli jednak wybór padnie na kamerę o niestandardowym kształcie, niezbędne przed jej zakupem jest sprawdzenie dostępnych do niej pasujących dodatków, takich jak systemy montażowe, dodatkowe lampy oświetleniowe czy obudowy wodoszczelne, jeśli dany model ich potrzebuje.
Dobrze będzie też wybrać kamerę, której akumulatory gwarantują długi czas pracy i taką, która obsługuje karty pamięci o dużej pojemności. Nowoczesne filmy w bardzo dobrej jakość zajmują bardzo dużo miejsca, a kamera nurkowa powinna być w stanie zarejestrować wszystko to, co chcemy, będąc pod wodą.

Kamera do nurkowania – ranking

Najczęściej wybierane kamery do nurkowania to produkty, które można kupić w przystępnej cenie, ale są one jednocześnie produktami uznanych marek, posiadają bardzo dobre parametry i dodatkowe udogodnienia.
Okazuje się, że najwyżej oceniane kamery nurkowe to również produkty, które chętnie wybierają sportowcy, jak i osoby poszukujące dobrego sprzętu do uwieczniania pamiątkowych chwil. Ranking kamer do nurkowania to przede wszystkim trzy niezawodne modele: LAMAX Action X7.1 Naos, SJCAM SJ5000X Elite oraz LAMAX W9.1

LAMAX Action X7.1 Naos

LAMAX Action X7.1 Naos to bardzo dobra propozycja w doskonałej cenie, nieprzekraczającej 400 zł. Urządzenie bardzo szczegółowo rejestruje obraz, który jest bardzo wyraźny i ostry. Kamera nurkowa Naos od Lamax nagrywa filmy 2,7 K z prędkością 30 klatek na sekundę. Ponadto model ten wyposażony został w aparat 16 Mpix, a filmy można zapisywać w przyspieszeniu (timelapse).
Ciekawe obrazy gwarantuje również szerokokątny obiektyw 170 stopni. Kamera w zestawie posiada wodoszczelną obudowę aż do 30 m głębokości, różnego rodzaju uchwyty i adaptery czy pilot mocowany na nadgarstku. Sprzęt ma też 2-calowy wyświetlacz i jest prosty w obsłudze. Ten model od LAMAX wyposażony też został w stabilizator obrazu i działa na takie karty pamięci jak microSD, micro SDHC oraz micro SDXC.

SJCAM SJ5000x Elite

Kamera do nurkowania SJCAM SJ5000x Elite to nieco droższy model, który można kupić w okolicach 500 zł. Urządzenie podobnie jak poprzednia propozycja wyposażone jest w bogaty zestaw akcesoriów, w tym wodoszczelną obudowę umożliwiającą zejście pod wodę do 30 m. Sprzęt ma możliwość nadpisywania filmów na karcie pamięci, dzięki czemu może pełnić funkcję wideorejestratora.
Kamera nurkowa SJCAM SJ5000x Elite nagrywa filmy wideo 4K z prędkością 24 klatek na sekundę oraz Full HD (60 kl./s.). Sprzęt wyposażono w funkcję redukcji wstrząsów i wyświetlacz o przekątnej 2 cali. Kamerę można obsługiwać też za pomocą aplikacji w smartfonie. Urządzenie ma stabilizację obrazu i rejestruje zapis na micro SD. Zarówno ten model, jak i poprzedni wyróżnia niewielka waga sprzętu. To jedynie 58 g.

LAMAX W9.1

LAMAX W9.1 to propozycja, którą można kupić za ok. 700 zł. Kamera jest wodoszczelna do głębokości 12 m, jednak posiada dodatkowo obudowę, dzięki której bezpieczna głębokość nurkowania to 40 m. Model od LAMAX wyposażono w dwa wyświetlacze. Przedni to 1,4 cala, a tylny ma 2 cale.
Urządzenie nagrywa filmy 4K z prędkością 30 klatek na sekundę, a także w trybie Full HD (120 kl./s.). Poza obudową i akumulatorem w dodatkowym wyposażeniu znajduje się mini statyw, elementy mocujące, pilot zdalnego sterowania, różne przejściówki, taśmy i uchwyty, a także przewód USB.
Matryca kamery LAMAX W9.1 to 20 Mpix, a nagrywane filmy powstają w rozdzielczości 3840x2160 px. Urządzenie wyposażone jest w stabilizator obrazu, rejestruje obraz na karcie micro SD i waży 127 g.
Wśród powyższych urządzeń można wybrać kamerę do nurkowania, która z powodzeniem sprawdzi się do rejestrowania niezapomnianych przeżyć i wspomnień z każdej podwodnej wyprawy.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!