Data modyfikacji:

Jaka karta graficzna do 2000 zł będzie najlepsza?

Globalna pandemia, a także spowolnienie produkcji półprzewodników i elektronicznych komponentów poważnie zachwiały rynkiem GPU, doprowadzając do gwałtownego wzrostu cen tych elementów komputera. Obecnie sytuacja coraz wyraźniej się stabilizuje, co sprawia, że ponownie na półkach sklepowych pojawiają się solidne układy graficzne w cenie do około 2000 zł. Podpowiadamy zatem, czego od nich oczekiwać i na jakie modele warto zwrócić uwagę podczas zakupów.
jaka karta graficzna do 2000 zł

Czego oczekiwać od karty graficznej do 2000 zł?

Właścicielom komputerów nie umyka fakt, że karty graficzne są nieodmiennie jego najdroższym podzespołem. Nawet przed 2020 rokiem, kiedy branża doświadczyła poważnych problemów logistyczno-produkcyjnych, GPU stanowiły przeciętnie od 40 do 50 procent ceny całego zestawu PC.
Dziś koszt ten może sięgać nawet 70 procent. Karty do 2000 zł są więc obecnie absolutnym minimum dla graczy chcących bawić się z najnowszymi tytułami. Są jednak bardzo solidną propozycją dla osób używających komputera do pracy biurowej, a także korzystania z internetu oraz serwisów społecznościowych oraz okazjonalnej zabawy z grami.
Od kart graficznych do 2000 zł nie powinniśmy oczekiwać cudów, jeżeli chodzi o gaming. Przeznaczone są one przede wszystkim do zabawy w rozdzielczości 1080p lub mniejszej. W najnowszych grach zapewniają one stabilne 30 klatek na sekundę, przy średnich lub niskich detalach.
Znacznie lepiej poradzą sobie jednak z kilkuletnimi tytułami, a także popularnymi sieciowymi produkcjami, takimi jak Fortnite. W ich przypadku możemy liczyć na solidną wydajność i co najmniej 60 klatek na sekundę.
Warto podkreślić również, że karty do 2000 zł nie są z pewnością rozwiązaniem na lata. Musimy liczyć się z tym, że będą radziły sobie coraz gorzej w najnowszych superprodukcjach. Jeżeli jesteśmy fanami tego typu gier, warto dołożyć do zakupu co najmniej tysiąc złotych i postawić na nieco lepsze modele GPU. Karta graficzna do 3000 będzie lepszą inwestycją. W przypadku gdy preferujemy mało wymagające gry niezależne oraz ulubione klasyki, będziemy z pewnością zadowoleni z zakupu.
Karty do 2000 zł nie sprawdzą się też w komputerach, których chcemy używać do bardziej profesjonalnych zastosowań, takich jak edycja wideo, grafiki 2D i 3D, a także projektowania. Jeżeli zależy nam na wydajności i szybkości pracy, niestety warto rozglądnąć się za mocniejszymi układami do komputera dla grafika.

Na co zwracać uwagę, wybierając kartę do 2000 zł?

Kupując kartę graficzną do 2000 zł, w pierwszej kolejności decydujemy się na to, jakiej firmy układ wybierzemy. Do wyboru mamy więc GPU z serii Radeon (AMD) lub GeForce (Nvidia). Ma to spore znaczenie zwłaszcza w przypadku graczy, bowiem karty o teoretycznie zbliżonej mocy mogą różnić się znacząco swoimi osiągami w wielu popularnych tytułach. Wynika to wprost ze wsparcia dla unikalnej architektury i możliwości układów dwóch konkurencyjnych spółek, które zapewniają deweloperzy.
Tradycyjnie przewagę mają tutaj GPU z serii GeForce. Nvidia współpracuje z wieloma studia produkującymi gry, dbając o to, by działały one nawet na słabszych i mniej wydajnych kartach, często wydając także aktualizację sterowników i oprogramowania. Z drugiej strony, Radeony w cenie do 2000 zł odznaczają się zazwyczaj nieco większą wydajnością i rozwijają skrzydła w tytułach korzystających w pełni z ich możliwości. Decyzja o zakupie GeForce’a lub Radeona powinna być więc poprzedzona sprawdzeniem, jak w testach radzi sobie upatrzony model.
Jeżeli już o modelach mowa, w cenie do 2000 zł wybieramy tylko spośród kilku propozycji z katalogu AMD i Nvidii. Nasza uwaga powinna więc skupić się na kupowanej wersji karty. Zdarza się, że producenci oferują modele z fabrycznie podkręconymi zegarami lub większą pamięcią RAM.
Warto w tym miejscu sprawdzić też wymiary karty, bowiem niektóre modele mogą nie zmieścić się w małych obudowach komputerowych, a także wielkość radiatorów oraz liczbę wentylatorów odpowiedzialnych za chłodzenie układu.

Używana karta graficzna do 2000 zł?

Sporo osób poszukujących układu do 2000 zł bardzo często decyduje się na zakup używanej karty. Rozwiązanie to pozwala dostać mocniejsze GPU w niższej cenie, ale niesie ze sobą ryzyko – wiele modeli dostępnych w serwisach aukcyjnych jest pozbawionych gwarancji, a co gorsza, są mocno wyeksploatowane. Dotyczy to zwłaszcza masowo wyprzedawanych kart graficznych, które służyły do kopania kryptowalut. Warto więc zachować ostrożność, zwłaszcza jeżeli natkniemy się na „superokazje”.

Najlepsze karty graficzne do 2000 zł – polecane modele

Nvidia GeForce RTX 3060

Najnowszy układ w cenie do 2000 zł, wspierający nowoczesne technologie Nvidii poprawiające wydajność, takie jak DLSS. W sklepach znajdziemy szeroką ofertę modeli różnych producentów.

Nvidia GeForce GTX 1660 Ti

Nieco bardziej budżetowa propozycja, która wciąż dobrze radzi sobie w grach, mimo tego, że karta wykonana została w oparciu o kilkuletnią już architekturę. Dobre rozwiązanie dla niedzielnych miłośników elektronicznej rozrywki oraz fanów klasycznych gier.

AMD Radeon RX 6600

Solidna karta graficzna do 2000 zł, idealna propozycja dla osób, które nie mają ochoty korzystać z układów firmy Nvidia.
Zdjęcie: Envato Elements