Data modyfikacji:

Kendama: jaki produkt wybrać? Triki na kendamie

Kendama to tradycyjna japońska zabawka, która od wielu lat zdobywa popularność poza granicami swojej ojczymy. Niewielki gadżet ćwiczy refleks i spostrzegawczość użytkownika. Opisujemy pokrótce, jak korzystać z kendamy, a także jaką jej wersję kupić.

kendama

Japonia. Ojczyzna kendamy

Japonia kojarzona jest powszechnie z nowymi technologiami, robotyką, grami wideo, a także komiksami i popkulturą. Kraj ten jednak posiada długa historię i bogatą tradycyjną kulturę, która przez długi czas rozwijała się w kompletnym odosobnieniu, wzbudzając z tego powodu fascynację u wielu obserwatorów z zewnątrz.

Czasami zdarza się, że jeden z ciekawych elementów tego dziedzictwa niespodziewanie przeniknie do współczesnego zachodniego świata. Taki właśnie los spotkał względnie niedawno niepozorną drewnianą zabawkę, którą jest kendama.

Przeczytaj także: Polecane gry planszowe dla dzieci od 8 lat

Czym jest kendama?

Kendama to klasyczna japońska zabawka, której początki nie są do końca znane. Według historyków jej pierwsze wersje pojawiły się na przełomie XVI i XVII wieku, szybko stając się przebojem i jedną z ulubionych form rozrywki japońskich dzieci.

Konstrukcja kendamy pozostaje niezwykle prosta. Gadżet robiony jest z drewna i składa się z kilku części. Jej podstawą jest długi na kilkanaście centymetrów trzonek (jap ken). Przymocowany do niego jest tzw. młotek (jap. sarado), który posiada wąski szpic (jap. kensaki), na który wkłada się drewnianą kulę (jap. tama) przywiązaną za pomocą sznurka do trzonka. To znakomita i dorosłych.

Zabawa z kendamą nie ma jasnych i z góry ustalonych reguł. Jej podstawowym celem jest jednak wielokrotne podrzucanie drewnianej kulki i łapanie jej na szpic lub jedną z trzech „miseczek”, które są wyprofilowanymi wgłębieniami umieszczonymi po obu stronach młotka oraz w podstawie trzonka. Wbrew pozom gra nie jest prosta i osiągnięcie nawet podstawowej wprawy wymaga sporego treningu.

Gra ćwiczy nasz refleks, spostrzegawczość oraz szybkość. Zachęca także do eksperymentowania oraz wymyślania własnych sztuczek. Podobnie jak w przypadku jojo, możliwości wyczynowej zabawy są tutaj praktycznie nieskończone, dlatego też od lat organizowane są międzynarodowe zawody oraz mistrzostwa, w których najlepsi zawodnicy prezentują swoje ruchy i triki.

Jaką kendamę kupić?

Praktycznie wszystkie kendamy dostępne w sklepach są produkowane w standardowych wymiarach, dzięki czemu mają one również bardzo podobną wagę. Jaki więc model wybrać?

Najtańsze kendamy dostaniemy już w cenie kilkunastu złotych. Są idealnym punktem wyjściowym dla amatora. Jeżeli zabawa nas zafascynuje, możemy kupić bardziej profesjonalne i wyczynowe modele, których ceny zaczynają się od około 80 złotych. Kendamy tego typu, jak produkty firmy KROM, odznaczają się wysoką jakością wykonania i wytrzymałością, a także interesującym wyglądem.

Triki na kendamie

W sieci znajdziemy wiele poradników wideo prezentujących krok po kroku, jak wykonywać wszystkie popularne triki. Wraz z popularyzacją sportu ich lista cały czas rośnie, podobnie jak stopień skomplikowania i widowiskowości.

Najtrudniejsze sztuczki wymagają nie tylko niesamowitej koordynacji, ale i świetnej kondycji. Pamiętajmy, że wykonywanie rożnego rodzaju manewrów z kendamą nieodmiennie kończy się stłuczeniami oraz siniakami, zwłaszcza na rękach oraz przedramionach.

Autor: Michał Kułakowski