Data modyfikacji:

Polecane gry planszowe dla dzieci od 8 lat

Gry planszowe dla dzieci od 8 lat to rodzaj zabawy, który nie tylko dostarcza frajdy, ale jednocześnie ma bardzo dobry wpływ na rozwój dzieci. Młodzi gracze uczą się przy nich strategicznego działania, a także ćwiczą swoją pamięć i kojarzenie faktów. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym grom planszowym dla dzieci, które mają już co najmniej osiem lat.

gry planszowe dla dzieci

Najlepsze strategiczne gry planszowe dla dzieci

Zestawienie gier planszowych dla dzieci od 8 lat zaczynamy od strategicznych planszówek, które przez znakomitą zabawę nauczą dziecko logicznego myślenia i analizowania sytuacji.

Wsiąść do pociągu: Europa

Co powiecie na to, żeby przenieść się w czasie do 1900 roku i rozwinąć od podstaw przemysł kolejowy na Starym Kontynencie? Dzięki grze planszowej „Wsiąść do pociągu: Europa” dzieci mają możliwość rozplanowania własnych tras w taki sposób, żeby nie kolidowały z torami rozstawionymi przez konkurencję.

Zasady są banalnie proste, a rozgrywka niezwykle wciągająca. Całość dopełnia przyjemna dla oka oprawa wizualna – mapa prezentuje się bardzo ładnie, a dołączane do zestawu figurki zostały wykonane w profesjonalny sposób.

Monopoly Classic

Król gier planszowych może być tylko jeden i jest nim od wielu lat Monopoly. Na pierwszy rzut oka zasady wydają się być zbyt mocno skomplikowane dla ośmiolatków, lecz tak naprawdę wystarczy rozegrać jedną rundę testową, żeby wszystko było jasne.

Monopoly Classic to doskonały sposób na spędzenie wspólnego czasu całą rodziną i jedna z najlepszych gier planszowych rodzinnych. Jest to także produkcja, która pokaże waszym dzieciom wartość pieniądza oraz jak należy się z nim obchodzić, żeby nie wpaść w tarapaty. Zdecydowanie warta polecenia gra planszowa 8+.

Laguna

Laguna to ciekawa gra strategiczna planszowa dla dzieci od 8 lat. Akcja planszówki osadzona została na nowoodkrytym archipelagu, który czeka na zagospodarowanie przez ludzi. Gracze przejmują kontrolę nad osadnikami, których pierwszym zadaniem jest wybudowanie wiosek na brzegu wyspy, a następnie eksplorowanie jej lądu.

Na szczególną uwagę zasługuje oprawa gry – za ilustracje odpowiada polski rysownik Tomasz Larek. Dużą zaletą Laguny jest to, że mogą grać w nią już dwie osoby. Maksymalny limit zamyka się natomiast na czterech uczestnikach zabawy.

Przygodowe gry planszowe dla 8-latka

Pora na gry planszowe dla dzieci od 8 lat z kategorii „przygodowe”.Sprawdźcie, co dla was wybraliśmy.

Wyspa Skye

Wyspa Skye to niezbyt skomplikowana strategiczna gra planszowa dla 8-latka, w której gracze muszą rywalizować o wpływy na tytułowej wyspie. Uczestnicy zabawy powinni mieć smykałkę do handlu, ponieważ tylko wtedy będą w stanie przechytrzyć konkurentów i zgarnąć ich terytoria. Rozgrywka została dostosowana do maksymalnie pięciu osób, a czas jednej sesji zajmuje mniej więcej sześćdziesiąt minut.

Wodny Szlak

Wodny Szlak to przyjemna gra planszowa dla całej rodziny, w której wygląd mapy zależy od decyzji graczy. Plansze układa się za pomocą specjalnych kartoników przedstawiających tytułowy wodny szlak. Zadaniem dzieciaków jest układanie trasy rzeki w taki sposób, żeby puszczone po niej towary zawsze płynęły z prądem. Tylko dzięki temu interes będzie szedł po myśli gracza.

Fajna gra planszowa dla dzieci od 8 lat idealnie nadaje się na krótkie sesje, ponieważ jej ukończenie zajmuje niespełna dwadzieścia minut. Rozgrywka została przewidziana dla maksymalnie czterech osób.

Złoto bohaterów

Jeśli szukacie niedrogiej gry planszowej dla swoich dzieci, to Złoto bohaterów powinno spełnić wasze oczekiwania. Za niewielką sumę kupicie świetną produkcję, w której gracze wcielają się w potwory chroniące skarb przed pazernymi ludźmi. Do dyspozycji dzieciaków oddano Troli, Nieumarłych, Demony czy Oceaniczne Bestie – stwory muszą współpracować, żeby odbić zgrabione przez oponentów kosztowności. Jedna sesja zajmuje maksymalnie pół godziny. To świetna gra planszowa dla dwojga.

Najlepsze zręcznościowe gry planszowe dla 8-latka

Czasami gry planszowe wymagają także refleksu, a wymienione poniżej pozycje są tego najlepszym przykładem.

Jenga Pass Challenge

Klasyczna Jenga sama w sobie potrafi sprawiać problemy – wyciągnięcie drewnianych klocków tak, żeby nie zniszczyć wieży, nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać. A co powiecie na to, żeby jeszcze trochę bardziej podkręcić poziom trudności?

W Jenga Pass Challenge klocki ustawiane są na specjalnej podstawce z rączką, którą gracze przekazują sobie z ręki do ręki. W ten sposób nie tylko muszą uważać, żeby nie przewrócić wieży podczas wyciągania klocka, ale także powinni stabilnie trzymać podstawkę, unikając nawet najmniejszych drgnięć dłoni. Taka gra planszowa dla 8- czy 9-latka na pewno przeniesie wiele radości.

Spaghetti

Podobno nie powinno się jeść spaghetti rękoma, ale co zrobić, gdy w pobliżu nie ma sztućców? Gra Spaghetti od wydawnictwa Granna porzuca dobre maniera na rzecz świetnej zabawy.

Uczestnicy muszą wyciągać z głównego talerza poplątane makarony w taki sposób, żeby nie zrzucić z niego mięsnych klopsików. Osoba, która zdoła wyciągnąć jak najwięcej klusków, wygrywa rundę. Twórcy przewidzieli trzy warianty rozgrywki, dzięki czemu ta fajna gra planszowa dla 9- czy 10-latka, pomimo prostej rozgrywki, nie powinna szybko się znudzić.

Głodostwory

Wasze dziecko marzy o tym, żeby w przyszłości zostać kucharzem? W takim razie kupcie mu planszówkę Głodostwory, w której w jak najszybszym tempie będzie musiało wykarmić gości restauracji.

Tytułowe potwory mają różne wymagania kulinarne, dlatego podczas rozgrywki trzeba mocno kombinować, aby sprostać ich oczekiwaniom. Produkcja nie byłaby jednak tak bardzo emocjonalna, gdyby nie klepsydra z przesypującym się piaskiem. Drużyna gracza musi więc działać bardzo szybko, jeśli chce wygrać.

Gry planszowe pamięciowe dla dzieci od 8 lat

Na sam koniec przygotowaliśmy propozycje gier planszowych, które przetestują pamięć dziecka.

Wszystko albo nic

Im szybciej dzieci zaczną ćwiczyć współpracę z innymi osobami, tym bardziej zaowocuje to w przyszłości. Warto więc rozrywkę połączyć z nauką, a najlepszym na to sposobem są gry edukacyjne.

„Wszystko albo nic” to rozwijająca gra kooperacyjna, w której dwójka graczy musi osiągnąć wspólny cel bez możliwości bezpośredniej komunikacji. Aby to osiągnąć, muszą wykładać odpowiednie karty według przygotowanych przez twórców instrukcji.

Tense Domino

Tense Domino to doskonały sposób na naukę języka angielskiego. Poprzez ciekawą formę możecie zachęcić wasze pociechy do ćwiczenia budowy zdań oznajmujących w dziewięciu czasach gramatycznych.

Produkcja działa na zasadach klasycznego Domino, tyle że w tym przypadku gracze nie układają obok siebie kostek z odpowiednimi liczbami oczek, tylko z konkretnymi słowami. Zaliczane są wyłącznie kombinacje, które zostały ułożone zgodnie z zasadami gramatyki. Gra planszowa dla dzieci od 8 lat jest znakomitym przykładem łączenia przyjemnego z pożytecznym.

Tropico

Tropico to ciekawa gra dla dzieci od 8 lat, która sprawdzi ich spostrzegawczość oraz pamięć. W każdej rundzie rozkładane są specjalne kartoniki z najróżniejszymi zwierzętami i o różnych kolorach. Uczestnicy gry muszą następnie odpowiedzieć na proste pytania, które z każdą kolejna turą stają się coraz trudniejsze. Czy będziecie w stanie spamiętać, ile było czerwonych zwierząt lub jaki zwierzak widoczny był na czwartej karcie?

Szukasz więcej ciekawych gier planszowych? Przeczytaj nasze pozostałe zestawienia polecanych gier:

Autor: Łukasz Morawski