Data modyfikacji:

Czytnik e-booków Kindle: jaki format plików obsługuje?

Czytniki e-booków z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie bez powodu – dzięki nim możesz mieć pod ręką setki książek, których nie musisz nosić czy przechowywać. Flagowym produktem z tej kategorii jest Kindle i to właśnie na nim skupiamy się w dzisiejszym artykule. Chcesz zafundować sobie czytnik e-booków Kindle i nie wiesz, jaki format obsługuje? Znamy odpowiedź!
kindle jaki format

Jaki format pliku na Kindle? Dostępne opcje

Zastanawiasz się, jakie formaty obsługuje Kindle? Mamy dobrą wiadomość, bo czytnik e-booków dobrze radzi sobie z plikami MOBI, PDF, HTML, JPG oraz DOC i DOCX. Jak z pewnością zauważyłeś, na liście brakuje uniwersalnego EPUB, który jednak nie jest obsługiwany przez urządzenie od marki Amazon.
Na szczęście użytkownicy znaleźli na to sposób, który warto wypróbować, jeśli zależy ci na e-bookach właśnie w tej formie. Wystarczy wysłać jeden z nich za pośrednictwem aplikacji Send To Kindle. W ten sposób czytnik skonwertuje format EPUB na MOBI. Warto mieć jednak świadomość, że mogą pojawić się błędy w odczycie.

Kindle – jaki format? Omówienie dostępnych opcji

Na powyższej liście wymieniliśmy tylko krótko, jakie formaty obsługuje Kindle. Czas poznać je bliżej.
 • MOBI – to jeden z najpopularniejszych (razem z EPUB) formatów obsługiwanych zarówno przez Amazon Kindle, jak i inne czytniki e-booków, na przykład Pocketbook albo InkBook. Chcesz wypróbować go na Kindle'u i nie wiesz, jakie zalety ma ten format? Oprócz uniwersalności pozwala także robić notatki, zaznaczać fragmenty czy modyfikować czcionkę i wielkość tekstu.
 • PDF – znany i lubiany format, który jest dostępny również na Kindle. Najczęściej wykorzystuje się go w raportach, dokumentach i budżetowych e-bookach. W przeciwieństwie do MOBI nie pozwala na dopasowywanie rozmiaru tekstu do swoich indywidualnych preferencji. Jedyną opcją jest przybliżanie i oddalanie obrazu.
 • HTML – mówiąc o Kindle'u i o tym, jakie formaty obsługuje, nie możemy zapomnieć o HTML, który pozwala na zapisywanie treści strony internetowej.
 • JPG – format, który może nie znaleźć tak szerokiego zastosowania na czytnikach Kindle. Dlaczego? Ze względu na ich czarno-biały ekran, który utrudnia oglądanie grafik.
 • DOC i DOCX – format plików tekstowych, który sprawdzi się u osób chcących używać Kindle do przeglądania udostępnionych i samodzielnie stworzonych dokumentów w edytorze komputerowym.
 • Jaki format pliku na Kindle wybrać? Podsumowanie

  Podsumowując, jaki format pliku na Kindle jest najlepszym wyborem? Wszystko zależy od tego, co lubisz czytać. W przypadku książek zawierających wykresy, ilustracje, tabele czy fotografie format MOBI może okazać się niedoskonały. Z uwagi na utrudnioną możliwość korzystania z e-booków w formie EPUB warto rozważyć znany i lubiany PDF, który gwarantuje, że rozkład książki pozostanie niezmienny. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w przypadku plików z dużym rozmiarem tekstu. W przeciwnym razie będziesz zmuszony do ręcznego przybliżania i oddalania treści.

  Jak wysłać e-booka na Kindla?

  Wiesz już, jaki format sprawdzi się na Kindle i który z nich jest najlepszym wyborem. Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie dodatkowe wskazówki, jak wysłać e-booka na Kindla. Jeśli jesteś właścicielem czytnika, to z pewnością masz świadomość, że możesz zrobić to bezprzewodowo.
  Chcesz wysłać e-booka na Kindle i nie wiesz, jaki format pliku możesz przesłać dalej? Lista jest długa i obejmuje: EPUB, PDF, MOBI, HTML, JPG czy DOC. Możesz wysłać go przy użyciu aplikacji Send To Kindle albo korzystając z indywidualnego adres mailowego, który jest przydzielany każdemu czytnikowi.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.