Data publikacji:

Modne kinkiety do salonu: przegląd modeli

Modne kinkiety do salonu pozwolą dobrze doświetlić wnętrze i urozmaicą stylizację pomieszczenia. Jeśli chcesz, żeby twój pokój dzienny był funkcjonalny i prezentował się świetnie, zobacz, jakie nowoczesne kinkiety do salonu warto wybrać.

kinkiety do salonu

Dlaczego warto postawić na kinkiety do salonu?

W pokoju dziennym dzieje się naprawdę dużo. To w tym pomieszczeniu z reguły podejmuje się gości czy odpoczywa przed telewizorem lub z książką w dłoni. Salon jest też często miejscem zabaw dzieciaków, a jakby tego wszystkiego było mało, wnętrze ma też pełnić funkcję reprezentacyjną, czyli powinno świetnie wyglądać.

Jak dobrać oświetlenie w salonie? Główny punkt świetlny zlokalizowany na suficie nie zapewnia oświetlenia, które podołałoby wszystkim wymienionym wcześniej zadaniom. Źródło światła osadzone na suficie zapewnia ogólne oświetlenie, a wykończeniową układankę należy uzupełnić o światło boczne oraz dekoracyjne. Światło boczne, to m.in. lampy podłogowe, biurkowe i kinkiety właśnie.

Dzięki nim możliwe jest punktowe doświetlenie wnętrza np. w miejscu, gdzie czytasz książki lub wylegujesz się na kanapie. Oświetlenie tego typu, które nie pada bezpośrednio z sufitu jest z reguły przyjemniejsze w odbiorze i pozwala stworzyć przytulniejszą atmosferę w pomieszczeniu.

Kinkiety do salonu w industrialnym stylu

Oświetlenie utrzymane w przemysłowej estetyce to bardzo popularny trend. Lampy tego typu nie tylko świetnie wyglądają, ale też są funkcjonalne. W tej kategorii znajdziesz szereg ciekawych modnych kinkietów do salonu, ale na szczególną uwagę zasługują poniższe modele.

Przegubowe kinkiety do salonu

Do złudzenia przypominają lampki kreślarskie. Wyglądają bardzo efektownie i są wygodne w użytkowaniu. Dzięki osadzeniu lampy na kilku przegubach, najczęściej dwóch lub trzech, można łatwo zmieniać położenie źródła światła, a co za tym idzie, dostosować je do swoich potrzeb. W rezultacie wygodnie zmienisz kąt padania światła np. na czas wieczornej lektury, aby zapewnić sobie dobre oświetlenie.

Przegubowe lampki tego typu występują w wielu ciekawych kolorach, ale szczególnie ciekawa opcja to czarne kinkiety do salonu. Warto też zwrócić uwagę na wersje miedziane czy w barwie złota. Interesującym wariantem nowoczesnych kinkietów do salonu tego typu są modele osadzone na harmonijce.

Lampki-żarówki

Elementy oświetlenia tego typu należą do najmodniejszych od kilku sezonów. Mają minimalistyczną formę i często ograniczają się tylko do elementów mocujących, przewodu, oprawki oraz klimatycznej żarówki retro.

W tej estetyce dostępne są również kinkiety do salonu. Prezentują się bardzo dekoracyjnie, zwłaszcza modele, w których przewód można ciekawie opleść wokół systemu mocującego.

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów nowoczesnych kinkietów do salonu tego typu. Warto postawić na modele z opcją przyciemniania światła, aby możliwe było nastrojowe oświetlenie pokoju dziennego.

Dużym plusem kinkietów do salonu o industrialnej estetyce jest to, że w sprzedaży dostępne są wersje wyposażone we wtyczkę do gniazda elektrycznego. Dzięki temu możesz uzupełnić stylizację salonu o dodatkowe źródło światła bez konieczności skuwania tynku na ścianach.

Klasyczne kinkiety z abażurem do salonu

To dość uniwersalne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w różnych aranżacjach. Klasyczny kinkiet z abażurem z reguły daje mocniejsze światło padające ku górze i dołowi, a to przenikające przez abażur jest zmiękczone, a przez to przyjemniejsze w odbiorze.

Modele tego typu wykańczane są w najróżniejszy sposób, zarówno pod względem kolorystyki, jak i wzoru. Zamiast tekstylnego abażuru możesz też postawić na klasyczny szklany klosz.

Nowoczesne kinkiety do salonu

Nowoczesne lampki ścienne najczęściej wykonane są z metalu lub tworzywa i mają nieskomplikowaną formę. Dobrze komponują się z minimalistycznymi wnętrzami, w których dominują dodatki o prostym wzornictwie.

Kinkiety do salonu kryształowe

To świetny pomysł, jeśli urządzasz wnętrze w stylu glamour, gdzie z zasady powinno znaleźć się wiele niebanalnych i błyszczących elementów wystroju. Kinkiety kryształowe dadzą wyjątkowy efekt dekoracyjny, ponieważ światło będzie się pięknie odbijać na powierzchni paciorków.

W sprzedaży znajdziesz zarówno bardzo okazałe modele, które same w sobie mogą stać się jedną z ważniejszych dekoracji wnętrza, jak i te bardziej minimalistyczne.

W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest znalezienie podobnego punktu odniesienia dla kryształowych kinkietów. Jeśli lampa sufitowa lub podłogowa będą wykończone w podobny sposób, uzyskasz spójną i elegancką kompozycję.

Gdzie zamontować kinkiet w salonie?

Dodatkowe oświetlenie w pokoju dziennym przyda się w strefie wypoczynkowej, czyli pobliżu sofy i foteli. W ten sposób zapewnisz sobie dobre oświetlenie na czas wieczornej lektury książek czy gazet. Ponadto jeśli w pomieszczeniu znajduje się dekoracyjnie wykończona ściana z ciekawą fakturą np. pokryta cegłą lub kamieniem, elementy tego typu można podkreślić również za pomocą światła kinkietów.

Na jakiej wysokości zawiesić kinkiety? W tym przypadku wszystko zależy od wystroju wnętrza – jeśli kinkiet ma doświetlać miejsce do czytania, można go zamontować niżej. Generalnie przyjmuje się, że lampy ścienne powinny znajdować się na wysokości między 160 a 200 cm od poziomu podłogi.

Jak widzisz, kinkiety odgrywają ważną rolę w stylizacji salonu. Do tego zestawu warto dodać również lampy podłogowe lub biurkowe oraz oświetlenie dekoracyjne. W takim wydaniu twój pokój dzienny będzie pięknie rozświetlony i możliwe będzie dostosowanie warunków oświetleniowych do potrzeb wszystkich domowników.