Data publikacji:

Jakie są klasy energetyczne telewizorów? Jakie mają znaczenie?

Jeśli planujesz zakup nowego telewizora, oprócz zwracania uwagi na takie dane techniczne jak wielkość ekranu, jakość obrazu czy wykorzystane technologie, zwróć także uwagę na klasy energetyczne telewizorów. Dlaczego to istotne oraz jaką klasę energetyczną teleodbiornika wybrać? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!
klasy energetyczne telewizorów

Klasy energetyczne telewizorów - o co chodzi?

Choć obecnie statystyki mówią, że zarówno w Polsce, jak i w Europie spada liczba użytkowników telewizji tradycyjnej, a więc naziemnej czy cyfrowej, to dzięki wzrostowi popularności, jak i zwiększeniu oferty serwisów VOD (skrót od “wideo na żądanie”) telewizor jest cały czas naszym centrum wideo aktywności.
Stwierdzono, że co najmniej 11 milionów Polaków korzysta z serwisów pozwalających na usługę “wideo na żądanie”, gdzie możemy przebierać w morzu seriali i filmów. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej wybieramy duże telewizory z wysoką jakością obrazu, co pozwala nam się cieszyć niesamowitymi wrażeniami podczas oglądania ulubionych historii.
Jestu tu jednak jednak haczyk. Jaki? Im więcej nowoczesny funkcjonalności oraz im większy ekran, tym większe wykorzystanie energii elektrycznej, a tym samym - większe rachunki za prąd. Jednak bez obaw, producenci sprzętu wideo stworzyli różne klasy energetyczne telewizorów, które określają poziom zużycia energii. 

Klasy energetyczne telewizorów - unijne specyfikacje

Aby ustandaryzować kwestię klas energetycznych sprzętu, Unia Europejska stworzyła etykietę energetyczną, której celem jest zaprezentowanie europejskim konsumentom dokładnych, ale i czytelnych informacji dotyczących poziomu zużycia energii przez każdy z oferowanych produktów.
Tym samym każdy telewizor obowiązkowo posiada taką etykietę. Dzięki temu każdy może odczytać klasę energetyczną i porównać ją ze specyfikacją w drugim urządzeniu. Potencjał oszczędności energetycznej określany jest na podstawie współczynnika efektywności energetycznej (skrót od “EEI”). Przy czym oznaczenie A+++ mówi o największej efektywności, zaś G to najmniejszy poziom oszczędności.
Jak więc odczytywać klasy energetyczne telewizorów? Ile kWh (kilowatogodzin) będzie zużywał telewizor w danej klasy?
  • telewizor klasa A+++ - jest to stosunkowo nowa klasa energetyczna telewizora, jest on najbardziej efektywna. Sprzęt z tego typu oznaczeniem będzie zużywać do 0,1 kWh
  • telewizor klasa energetyczna A++ - jest to nieco niższa klasa energetyczna, jednak wciąż pozwalająca na konkretne oszczędności finansowe i ekologiczne. Sprzęt z tego typu oznaczeniem będzie zużywać do 0,16 kWh
  • telewizor klasa energetyczna A+ - jest to klasa spotykana najczęściej w telewizorach, które zużywają do 0,23 kWh
  • telewizor klasa energetyczna A - numer dwa pod kątem największej liczby TV. Sprzęt z tego typu oznaczeniem będzie zużywać do 0,3 kWh
  • klasa energetyczna od B do G - te konkretne klasy będą zużywać od 0,42 kWh nawet do powyżej 1 kWh
  • Jakie kwoty można zaoszczędzić, kupując sprzęt z wysoką klasą energetyczną?

    Po przeczytaniu poprzedniej części artykułu z pewnością zadajesz sobie pytanie: czy warto zakupić telewizor w wyższej klasie energetycznej? Naszym zdaniem - tak. W zależności od tego, jak długo włączony jest telewizor, możemy zaoszczędzić na prądzie nawet 10-30 zł. Jest to oczywiście zależne także od stawki jaką płacimy za prąd. Bez wątpienia jednak telewizor z wysoką klasą energetyczną to inwestycja, która zwróci się z biegiem lat. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Honorata Pitura