Data publikacji:

Klej do betonu: jaki wybrać?

Klej do betonu ma różne zastosowania. Możemy kleić nim beton architektoniczny lub stosować go podczas mniej wymagających prac wykończeniowo-remontowych. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje kleju – w workach lub w formie wygodnej pianki. Mniej znane, aczkolwiek zdobywające popularność są również kleje do ogrodzeń i betonu. W dzisiejszym artykule omówimy charakterystyczne cechy każdego z nich i podpowiemy, który wybrać.
klej do betonu

Kiedy wykorzystujemy klej do betonu architektonicznego?

Klej do bloczków komórkowych, czyli zaprawa klejowa, jest dostępny w 25-kilogramowych workach. Na pokrycie metra kwadratowego powierzchni zazwyczaj zużywamy około 6 kilogramów kleju. Stosować je można w temperaturach od 5 do 20–25 stopni Celsjusza w zależności od zaleceń producenta.
Jeśli wybieramy klej do betonu komórkowego, na etykiecie musi być wyraźnie wypisane jego przeznaczenie. Kleje te są przystosowane do murowania bloczków komórkowych, bloczków wapienno-piaskowych oraz gazobetonu. Występują w różnych kolorach. Po ich rozrobieniu mamy określony czas, w którym należy zużyć produkt. Przeważnie po około 4 godzinach od przygotowania preparatu klej nie nadaje się już do użytku.

Klej montażowy do betonu uniwersalny – pożądane parametry

Najwygodniejszy w stosowaniu będzie prawdopodobnie klej do betonu w tubie lub w puszce, pomimo tego, że dostępne są również kleje w kilkunasto- lub kilkudziesięciokilogramowych workach do samodzielnego rozrabiania z wodą, takie jakich używaliśmy w przypadku betonu architektonicznego.
Trzeba pamiętać o tym, że uniwersalnego kleju do betonu, którym przykleimy przykładowo styropian do betonowego podłoża, nie zastosujemy do klejenia bloczków betonowych. Klej do bloczków można jednak swobodnie stosować do prac termomodernizacyjnych. Wśród pożądanych parametrów każdego uniwersalnego kleju do betonu można wymienić:
  • wszechstronne zastosowanie – dobre właściwości wiążące beton, ale również drewno, cegły, styropian czy inne podłoża budowlane są zawsze przydatne;
  • elastyczność – czyli odporność na zmienne temperatury. Jeśli wykorzystamy zbyt sztywny klej w łazience lub na zewnątrz, pod wpływem nagrzewania się i schładzania z czasem zacznie pękać;
  • szybkie schnięcie – większość uniwersalnych klejów do betonu umożliwia dokonywanie poprawek w ciągu 10 minut od nałożenia. Wstępnie zasychają w czasie około 2 godzin, a związanie stałe dokonuje się w ciągu doby.
Jeśli kleimy widoczne elementy, konieczny jest również dobór kolorystyczny kleju. Nie powinno być z tym problemu, biorąc pod uwagę, że na rynku znajdziemy produkty bezbarwne, białe, czarne, szare i brązowe.
Przeczytaj także, jaki klej do drewna wybrać

Klej do betonu na zewnątrz, czyli tzw. kleje do betonu i ogrodzeń

Wśród innych, nieco mniej popularnych rodzajów kleju można wymienić produkty opisywane jako „do betonu i ogrodzeń”, których ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej. Są to preparaty nieco mocniejsze niż najpopularniejsze kleje uniwersalne, jednak o nieco innej charakterystyce niż typowy klej do bloczków architektonicznych. Najczęściej są to kleje hybrydowe, które można stosować na zewnątrz – znaczy to tyle, że świetnie sprawdzą się do:
  • montażu płytek na betonowym podłożu tarasu przed domem czy do ogrodzenia,
  • mocowania wolnostojących słupków ogrodowych z betonu,
  • wykonywania hydroizolacji elementów betonowych.
Preparaty te charakteryzują się paroprzepuszczalnością oraz elastycznością, która pozwala im przetrwać najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Radzą sobie z powierzchniami o różnym stopniu porowatości i występują w różnych kolorach. Klej do płytek na zewnątrz musi być bardzo wytrzymały.

Rodzaje klejów do betonu ze względu na składniki preparatu

Najbardziej rozpowszechnionymi podziałami klejów jest różnicowanie na produkty jedno- i dwuskładnikowe. Preparaty jednoskładnikowe to właśnie te, które są od razu gotowe do użycia. Kleje dwuskładnikowe należy rozrobić przed użyciem w odpowiednich proporcjach. Zgodnie z innym nazewnictwem wyróżniamy kleje:
  • epoksydowe – czyli właśnie dwuskładnikowe, konstrukcyjne. Pozwalają na klejenie dużych powierzchni. Mogą być z powodzeniem stosowane na zewnątrz;
  • poliuretanowe – jednoskładnikowe, używane jako zamiennik wkrętów i śrub. Również wytrzymałe, jednak częściej stosowane do łączenia nieco mniejszych płaszczyzn. Poliuretanowe są nie tylko kleje do betonu, ale również te do zastosowań uniwersalnych.

Jaki jest najmocniejszy klej do betonu?

Próbując odpowiedzieć na pytanie, jaki jest najmocniejszy klej do betonu, właściwie nie da się sformułować uniwersalnej rady, która sprawdzi się u każdego. Najmocniejszy klej to nie tylko ten, który daje najszybciej stabilne połączenie, ale ten, który trwale złączy ze sobą klejone przedmioty.
Jaki zatem klej do betonu wybrać? Taki, który jest dopasowany do konkretnego zastosowania. Żeby dopasować klej do konkretnego celu, najważniejsze będą jego składniki, parametry, opis producenta, poziom elastyczności, rodzaj oraz możliwość stosowania na zewnątrz lub wewnątrz budynków.

Jak zrobić efekt betonu z kleju do płytek?

Kleje do betonu mają również inne zastosowania oprócz tych wyłącznie montażowych. Można wykonać z nich ścianę strukturalną. Żeby to zrobić, trzeba rozrobić klej i pokryć jego jedną warstwą ścianę. Po jej wyschnięciu nakładamy drugą i przejeżdżamy twardym pędzlem lub grzebieniem w taki sposób, by powstał wzór.
Można to zrobić pasami lub kierując narzędzie w różne strony tak, by efekt był niejednorodny. Następnie całość impregnujemy lakierem do drewna. Klej można ewentualnie zabarwić barwnikiem odpornym na alkalia, by ściana prezentowała się jeszcze lepiej.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!