Data modyfikacji:

Jaki klej do płytek wybrać?

Odpowiedni klej zdecyduje w dużej mierze o trwałości oraz jakości położonych płytek. Producenci materiałów budowlanych nie ułatwiają nam jednak życia. W sklepach znajdziemy bowiem onieśmielającą liczbę typów oraz rodzajów produktów. Podpowiadamy zatem, jak klej do płytek wybrać.

klej do płytek

Jaki klej do płytek będzie dobrym wyborem?

Samodzielnie wykonany remont mieszkania może być powodem do prawdziwej dumy. Wiele osób przed rozpoczęciem prac onieśmiela jednak ogromna liczba dostępnych w sklepach specjalistycznych materiałów budowlanych, w gąszczu których czasami trudno się połapać. Nie inaczej jest w przypadku klejów do płytek, używanych np. przy kładzeniu podłóg lub wykańczaniu ścian w łazience.

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż odrobina tej zaprawy, producenci opracowali jednak wiele formuł klejów, które przeznaczone są do bardzo specyficznych celów. Dlatego też przedstawimy ich podstawowe typy, podpowiadając tym samym, jaki klej do płytek będzie dla nas najlepszy.

Rodzaje klejów do płytek

Podstawowym rozróżnikiem klejów jest ich podział ze względu na skład, który opisywany jest na ich opakowaniu za pomocą skrótu literowego. Większość klejów sprzedawana jest w postaci suchych mieszanek, które przed użyciem należy dokładnie wymieszać z sugerowaną ilością wody.

W ofercie sklepów znajdują się jednak także kleje pod postacią gotowej do użycia zaprawy oraz substancje kilkuskładnikowe, które tuż przed położeniem należy ze sobą połączyć.

Podział klejów do płytek ze względu na ich skład

Klej cementowy (oznaczany literą C)

Jak wskazuje na to nazwa, w jego składzie znajdziemy szary lub biały cement, który w zależności od przeznaczenia, jest wzbogacany różnego typu dodatkami. Mowa tu np. o wypełniaczach mineralnych, środkach chemicznych wpływających na szybkość wiązania, a także polimerach nadających zaprawie elastyczność. To najpopularniejszy rodzaj klejów do płytek. Przed użyciem miesza się je z wodą lub rozpuszczalnikiem.

Klej dyspersyjny (oznaczany literą D)

Jaki klej do płytek charakteryzuje wysoka elastyczność? Klej dyspersyjny sprzedawany pod postacią gotowej do użycia mokrej zaprawy. W jego składzie znajdziemy mieszankę spoiw organicznych, polimerów oraz wypełniaczy.

Klej żywiczny (oznaczany literą R)

Klej do płytek ceramicznych dostępny zazwyczaj pod postacią wieloskładnikowych mieszanin. W jego składzie znajdziemy żywice epoksydowe lub poliuretanowe. Bardzo mocno scala sklejane powierzchnie, a jego dodatkową zaletą jest wysoka odporność na działanie wody, wilgoci i środków chemicznych.

Jaki klej do płytek ze względu na właściwości fizyczne?

Kleje dzielimy również na kilka kategorii ze względu na ich podstawowe oraz dodatkowe właściwości fizyczne.

Szybkość wiązania

  • C1 – standardowy klej normalnie wiążący.
  • C2 – klej mocno wiążący. Klej mocno wiążący przeznaczony jest do glazury wykonanej z cięższych i grubszych materiałów, są to np. płytki klinkierowe czy kamień. Zaprawa tego typu przyda się zwłaszcza wtedy, gdy wykładamy nimi ściany lub inne pionowe powierzchnie.

Odkształcalność kleju

  • S1 – klej o podwyższonej odkształcalności w przedziale od 2,5 mm do 5 mm. Tego typu kleje przeznaczone są do pracy na zewnątrz, np. na tarasach. To idealny klej do płytek na ogrzewanie podłogowe, które narażone są na zmienną temperaturę i wilgotność.
  • S2 – klej o odkształcalności większej niż 5 mm.

Szybkość wysychania i spływania

  • F – klej szybkowiążący. Ile schnie klej do płytek? To zależy od typu zastosowanego produktu. Ten rodzaj zaprawy sprawdzi się w przypadku szybkich remontów lub napraw, a także wtedy, gdy chcemy po krótkim czasie od razu skorzystać z pomieszczenia, w którym kładziemy płytki.
  • T – klej o zmniejszonym współczynniku spływania. Jest to gęstsza zaprawa, która mocniej przylega do pionowych powierzchni, co pozwala uniknąć jej spływaniu, ułatwiając tym samym kładzenie płytek na ścianach.
  • E – klej o wydłużonym czasie schnięcia, który zachowuje swoje właściwości i wilgotność nawet do pół godziny po nałożeniu.

Kleje mogą być również np. wodo- lub mrozoodporne lub posiadać inne bardzo specyficzne właściwości, które zazwyczaj opisywane są przez producenta na opakowaniu

Jakie klej do płytek? Zastosowania kleju w zależności od podłoża

Do powierzchni betonowych, cementowych, cementowo-wapiennych, wapiennych czy gipsowych stosujemy zazwyczaj standardowe kleje wiążące, na ścianach używamy zapraw o zmniejszonym współczynniku spływania. Na płytach OSB stosujemy klej mocno wiążący, zarówno typu C jak i D. Do kładzenia glazury na płytach kartonowo-gipsowych wykorzystujemy klej cementowy, po uprzednim nałożeniu zabezpieczającej powierzchnię farby gruntowej.

Jak poprawnie używać kleju do płytek?

Przed użyciem kleju powinniśmy oczywiście zapoznać się w pierwszej kolejności z instrukcją dostarczoną przez producenta. W przypadku rozpuszczalnych zapraw bardzo popularnym błędem jest bowiem używanie nadmiernej ilości wody, która sprawia, że traci ona swoje właściwości. Pamiętajmy również, by nie była ona również zbyt ciepła, bo przyśpiesza to wysychanie kleju.

Aby oszczędzić na materiale, często do kleju dodaje się również piasek, który obniża jednak jego wytrzymałość. Ile kleju do płytek nakładać? Grubość nałożonego kleju powinniśmy uzależnić od rodzaju płytek.

Cienkie kafelki układamy na jego niewielkiej warstwie. Ciężkie kafle (zwłaszcza na ścianach) będą potrzebowały go znacznie więcej. Unikajmy przylepiania płytek na tzw. plackach, a więc okrągłych kleksach zaprawy. Są one wówczas nierównomiernie podparte, co w przyszłości może prowadzić do ich odpadania. Co więcej, metoda ta sprawia, że pomiędzy ścianą i kaflami może rozwijać się pod wpływem wilgoci w domu grzyb i brud.

Autor: Michał Kułakowski