Data publikacji:

Klucz do kół: jaki wybrać?

Samochód to nieodłączny element współczesnej codzienności i jeden z podstawowych środków transportu. Każdy samochód składa się z wielu ważnych elementów, jednak najbardziej charakterystyczne są koła. Nie jest tajemnicą, że dobre koła i opony są podstawą w każdym samochodzie i mają duży wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i jego współpasażerów. 
Koła przytwierdzone są do samochodu specjalnymi śrubami, które można odkręcić przy pomocy odpowiedniego klucza. Klucz do kół samochodowych to urządzenie, z którego zazwyczaj korzystają wulkanizatorzy oraz mechanicy, jednak coraz więcej kierowców decyduje się na zakup swojego prywatnego klucza.  
Wybór odpowiedniego klucza do kół samochodowych nie jest łatwy, szczególnie dla osób, które nie interesują się motoryzacją. Aby wybrać odpowiedni dla siebie klucz z bogatej oferty producentów, warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kluczy oraz jaki mają mechanizm działania. 

Klucze do kół – rodzaje 

Klucz do kół to narzędzie, na zakup którego decyduje się coraz więcej osób. Dobry klucz do kół sprawdzi się nie tylko podczas odkręcania kół samochodowych, ale także podczas naprawy drobnych usterek, odkręcania elementów karoserii oraz oczyszczania klamer akumulatora. Klucze samochodowe można podzielić na kilka podstawowych modeli: 
  • klucz ręczny – to podstawowy rodzaj klucza, który sprawdza się w wielu sytuacjach, 
  • klucz dynamometryczny – po takie narzędzie sięgają zazwyczaj profesjonalni mechanicy i wulkanizatorzy. Klucz dynamometryczny wyróżnia się niezwykłą wydajnością pracy oraz siłą podczas odkręcania kół. Klucz dynamometryczny, oprócz kół samochodowych, świetnie radzi sobie także z kołami rowerowymi oraz quadowymi, 
  • klucz elektryczny – wśród nich znaleźć można klucze akumulatorowe, klucze 12 V i klucze 230 V.  

Klucz do kół elektryczny 

Klucze elektryczne to duża grupa produktów, wśród których można wyodrębnić trzy grupy: klucze akumulatorowe, klucze o napięciu 12 V oraz te o napięciu 230 V.  
Rodzaj klucza określa jego wydajność i skuteczność w starciu z różnymi materiałami. Klucze o dużej mocy poradzą sobie w przypadku bardziej opornego materiału. Klucze akumulatorowe stanowią dobrą alternatywę dla wersji ręcznej klucza do kół, a dodatkowo są bardzo poręczne, co sprawia, że z łatwością mogą być przewożone w samochodzie.  
Klucze elektryczne o napięciu 12 V można podłączyć bezpośrednio do gniazdka, które znajduje się w samochodzie, dzięki czemu nawet w trudnych warunkach można z powodzeniem odkręcić koło z użyciem takiego klucza.  
Klucze o napięciu 230 V to zdecydowanie bardziej profesjonalne urządzenia, po które sięgają mechanicy oraz zapaleni majsterkowicze samochodowi. Taki klucz to propozycja alternatywy pomiędzy kluczem ręcznym a kluczem pneumatycznym. Klucze o takim napięciu świetnie się sprawdzają w przypadku odkręcania kół w różnych samochodach i innych pojazdach mechanicznych.  

Teleskopowy klucz do kół 

Teleskopowy klucz do kół to jedna z najpopularniejszych propozycji w tej kategorii. Klucz teleskopowy to sprzęt, który zajmuje stosunkowo mało miejsca, dlatego może stanowić jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego samochodu. Rączka w takim kluczu wysuwa się, co sprawia, że całe urządzenie jest niezwykle kompaktowe.  
Dzięki teleskopowej rączce możliwe jest zwiększenie momentu odkręcania śruby, co jest przydatne w przypadku zbyt mocno dokręconych kołach. Większość kluczy teleskopowych dostępnych na rynku posiada w zestawie dodatkowe nasadki dopasowane do śrub 17 mm i 19 mm, a w niektórych przypadkach także do śrub 21 mm i 23 mm.  

Krzyżakowy klucz do kół 

Krzyżakowy klucz do kół to dobra alternatywa dla klucza teleskopowego. Klucz tego typu składa się z dwóch prętów, z czego każda z czterech końcówek zakończona jest jedną z nakładek dopasowaną do kół w rozmiarach 17 mm, 19 mm, 21 mm oraz 23 mm.  
Klucze krzyżakowe zazwyczaj są wykonane z dobrej jakości stali chromowo-wanadowej, a poszczególne części klucza często wzmocnione są dwoma kawałkami blachy. Klucze krzyżakowe wyróżniają się trwałością, która jest związana z wytrzymałymi materiałami, takimi jak stal narzędziowa. Klucze krzyżakowe mają duże grono zwolenników, którzy uważają, że użytkowanie takiego klucza jest znacznie łatwiejsze niż korzystanie z klucza w wersji teleskopowej.  

Klucz udarowy do kół  

Klucz udarowy to dobry wybór dla osób, które chcą samodzielnie, bez pomocy wulkanizatora, zmienić opony zgodnie z nadchodzącym sezonem. Klucze udarowe są dostępne w sprzedaży w dwóch wersjach: jako klucze zasilane elektrycznie lub pneumatycznie.  
Akumulatorowe wersje kluczy udarowych są niezwykle komfortowe, ponieważ nie wymają podłączenia ich do kompresora lub sieci elektrycznej. Do kluczy udarowych również dodawane są nakładki, które umożliwiają pracę z najpopularniejszymi rozmiarami śrub. Najlepszym wyborem klucza udarowego, który ma służyć do odkręcania nawet najlepiej zabezpieczonych śrub, są modele z momentem obrotowym nie mniejszym niż 400 Nm.  

Jak bezpiecznie odkręcić koło przy użyciu klucza? 

Odkręcanie kół w samochodzie nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu mechaniki, jednak aby taki zabieg przeprowadzić jak najlepiej, warto zapoznać się z całym przebiegiem tego procesu. Odkręcanie koła samochodowego w kilku krokach: 
  1. W samochodzie należy zaciągnąć hamulec ręczny, a następnie wyłączyć silnik i ustawić samochód na biegu.  
  2. Pod koła samochodu należy podłożyć kliny. 
  3. Z kół należy zdjąć kołpaki. 
  4. Śruby w kołach należy delikatnie poluzować, ale nie ściągać ich całkowicie.  
  5. Następnym krokiem jest umieszczenie lewarka i delikatne uniesienie samochodu w górę. 
  6. Po podniesieniu samochodu należy całkowicie odkręcić śruby i wymienić koło. 
  7. Po założeniu nowego koła należy mocno dokręcić śruby z użyciem klucza. 
Zdjęcie: Vladdeep / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!