Data modyfikacji:

Jaką kołdrę na lato wybrać?

Kiedy tylko za oknem robi się ciepło, wiele osób wprowadza zmiany do swojej sypialni. Chowa ciepłe koce, pledy i piżamy. W ich miejscu pojawiają się lekkie, zwiewne materiały, które mają dać komfort wypoczynku podczas upalnych nocy. Ale mało kto pamięta o tym, żeby swoją zimową kołdrę zamienić na lekką, letnią. 
Jaką kołdrę wybrać? Cienka kołdra na lato nie tylko przyjemnie cię otuli, ale również ochłodzi. Dzięki niej nie będziesz się pocić, a nadmiar wilgoci szybko odparuje. Nie poczujesz też chłodu na skórze, nawet wówczas, gdy niespodziewanie przyjdzie deszcz i spadnie temperatura otoczenia. Lekka kołdra poprawi cyrkulację powietrza pomiędzy ciałem a materiałem, co zdecydowanie zwiększy komfort snu. Jaką więc kołdrę na lato wybrać, by zapewnić sobie idealny wypoczynek? Zobacz! 

Jakie właściwości powinna mieć dobra kołdra na upały? 

Kołdra na lato powinna być przede wszystkim lekka i cienka. Co wcale nie oznacza, że jej wypełnienie będzie kiepskiej jakości. Taka kołdra musi też dobrze odprowadzać wilgoć, zapewniać poprawną cyrkulację powietrza, by nie rozwijały się w niej grzyby czy roztocze. Letnia kołdra powinna również zwiększyć komfort termiczny, absorbując ciepło, które oddaje twoje ciało. 
Wybierając lekką kołdrę na upalne dni, zwracaj uwagę przede wszystkim na jej wypełnienie, możliwość prania w pralce – niestety latem częściej się pocimy, więc i kołdrę należy częściej prać – wagę oraz rozmiar. Ważne jest również poszycie. Kołdra z pokryciem bawełnianym będzie bardziej wytrzymała niż np. kołdra jedwabna, ale to ta druga ma najlepsze właściwości termiczne. 

Klasa ciepła – czyli klasa TOG dla letnich kołder 

Przy zakupie zwróć również uwagę na oznaczenia cieplne. Co prawda, każdy producent może mieć swoją własną skalę dla klasy ciepła, ale istnieje jedna uniwersalna. To skala TOG, zwana miarą przenikliwości termicznej. Za jej pomocą określa się stopień grubości wypełnienia kołdry w stosunku do temperatury panującej w otoczeniu. W przypadku niemowlęcych śpiworów czy kołder skala ta ma wartości od 0,2 do 3,5. Natomiast dla kołder dla dorosłych TOG posiada inne wartości – od 2,5 do 15,5. Letnie kołdry w zależności od grubości oraz lekkości mieszczą się w przedziale 4,5 do 7,5 TOG. Z kolei te grube, bardzo ciepłe, idealne na zimowe, mroźne noce oznaczone są w skali miarą 15 TOG lub większą. 

Wypełnienie kołdry – jakie lekkie kołdry na lato będą najlepsze? 

Decydując się na zmianę kołdry na letnią, musisz wziąć pod uwagę właściwości poszczególnych wypełnień. Na rynku dostępnych jest wiele lekkich kołder na lato. Producenci oferują kołdry syntetyczne, puchowe, a nawet jedwabne, które mają zapewnić użytkownikom jak najlepszy komfort podczas upalnych nocy. Czym różnią się one między sobą? 

Kołdra syntetyczna – poliestrowa 

Najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze są ultralekkie kołdry syntetyczne, imitujące puch. Nie przyciągają one roztoczy kurzu domowego, można je prać w pralce, szybko wysychają i zapewniają dość dobrą cyrkulację powietrza. Są idealne dla alergików, ponieważ w ich wnętrzu nie rozwijają się grzyby czy pleśnie. Syntetyczne kołdry na upały są zwykle cienkie i zajmują mało miejsca, co z pewnością docenią ci, którzy mają niewiele powierzchni do przechowywania. 
Na lato idealnie sprawdzi się na przykład lekka kołdra z serii Piórex Body Nice. Wypełniona włóknami poliestrowymi i pokryta żakardową tkaniną jest niezwykle sprężysta oraz wytrzymała. Zapewnia ona doskonałą izolację cieplną, niezależnie od warunków panujących w twojej sypialni. 

Kołdra jedwabna 

Kołdra jedwabna kojarzy się przede wszystkim z bardzo luksusowym produktem. Wiele osób rezygnuje z niej z uwagi na wysoką cenę. Tymczasem wypełnienie z naturalnych włókien jedwabnika morowego nie ma sobie równych. Taka kołdra jest nie tylko lekka niczym chmura, ale również niezwykle miła i delikatna w dotyku. Ma właściwości hipoalergiczne oraz termiczne. Możesz jej używać zarówno latem, jak i zimą. Jednak na lato wybierz taką z cienkim wsadem. 
Jedwabne kołdry polecane są szczególnie osobom cierpiącym z powodu bóli kostno-stawowych czy przewlekłego stresu. Jedwab ma bowiem silne właściwości kojące. Szczególnie uspokajająco działa na układ nerwowy. 

Kołdra puchowa 

Kołdry puchowe są w 100% naturalne. Ich wsad został wykonany z puchu gęsiego lub kaczego. Są więc lekkie, sprężyste i doskonale izolują ciepło. Wbrew obiegowej opinii, nie są przeznaczone do użytkowania wyłącznie zimą. Naturalny puch zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza przez cały rok. Puchowa kołdra z łatwością dostosuje się do ciepłoty ciała użytkownika. Śpiąc pod nią nawet podczas dużych upałów, z pewnością nie przegrzejesz się. Wybierz jednak lekką kołdrę o mierze przenikliwości termicznej 4,5 do 7,5 TOG. 
Najlepsze właściwości termoizolacyjne ma puch gęsi. Jeżeli więc zależy ci na kołdrze, która będzie odprowadzać wilgoć, wybierz dobrej jakości produkt z naturalnym wypełnieniem oraz poszyciem z oddychającego materiału. Na przykład lekką i miękką kołdrę z puchu gęsiego od polskiego producenta – Azm Baic Plis Letnia Puch 70%  

Kołdra na upały, czyli kołdra satynowa 

To jeden z lepszych wyborów, jeśli chodzi o letnie kołdry. Te wykonane z satyny są lekkie i bardzo gładkie w dotyku. Nie nagrzewają się i łatwo utrzymać je w czystości. Satynowe kołdry wypełnione są syntetyczną otuliną z elastycznych włókien pokrytych silikonem. Dzięki temu są sprężyste, odporne na ścieranie i bardzo lekkie. 
Satynowe kołdry letnie nie obciążają, zapewniają doskonałą cyrkulację. Nie spocisz się pod nimi ani nie zmarzniesz. Dużą ich zaletą jest splot materiału, z którego wykonuje się poszycia. Jest on bowiem bardzo gęsty, a to sprawia, że wnętrze kołdry jest dobrze chronione przed roztoczami czy innymi alergenami. Dzięki temu masz pewność, że twój sen będzie nie tylko regeneracyjny, ale przede wszystkim zdrowy. Polecamy kołdry satynowe Inter-Widex z satyną bawełnianą, miękkie, uszlachetnione aloe-verą i antyalergiczne. 
Teraz już wiesz, jaką kołdrę na lato wybrać. Pamiętaj jedynie, że kołdry puchowe nie są polecane alergikom. Jeśli więc podejrzewasz, że możesz mieć alergię np. na roztocze, rozważ zakup chłodzącej kołdry satynowej lub klasycznej poliestrowej. 
Zdjęcie: bialasiewicz / Envato Elements
Autor: Magdalena Hensoldt-Fyda