Data publikacji:

Kołki do betonu: jakie wybrać?

Na ścianach umieszczamy zazwyczaj dużo różnych rzeczy. Są to m.in. szafki, półki, mocowania niektórych mebli, kwietniki, obrazy, zdjęcia, lustra i wiele innych przedmiotów ułatwiających przechowywanie lub wzbogacających aranżację. Przedmioty te mają niekiedy dużą wagę, dlatego kluczowe dla bezpiecznego montażu stają się kołki do betonu. Jednak zarówno same kołki, jak i beton występują w różnych rodzajach i nie każde ich zestawienie skutkuje stworzeniem odpowiednich warunków do umieszczenia na ścianie obciążeń. Jakie kołki do betonu komórkowego i gazobetonu wybrać i czym kierować się podczas zawieszania na ścianie różnego rodzaju przedmiotów? Sprawdź oraz stwórz doskonałą i bezpieczną aranżację ściany.
kołki do betonu

Co to są kołki do betonu i kiedy są potrzebne?

Kołki do betonu to elementy łączeniowe, dzięki którym możliwe jest mocowanie śrub, wkrętów oraz innych elementów, a także zawieszenie na ścianie różnego rodzaju przedmiotów o znacznym obciążeniu. Ponieważ powierzchnie pionowe mogą być wykonane z różnego materiału, na rynku dostępne są kołki z różnych tworzyw. Jednak do najczęściej wybieranych należą kołki do betonu komórkowego. To bardzo popularny materiał budowlany, który posiada wiele zalet. Jednak w przypadku mocowania do niego przedmiotów o większych obciążeniach bywa bardzo problematyczny.
Gazobeton, czyli beton komórkowy, to materiał powszechnie stosowany do budowy, który wytwarzany jest z kruszywa. To najczęściej piasek lub piasek w połączeniu z popiołami lotnymi, który następnie mieszany jest z wapnem i niewielką ilością cementu. Gazobeton zapewnia świetną izolację, wysoką ognioodporność, łatwą obróbkę i szybką budowę. Jednak aby zamontować w nim bezpiecznie dany rodzaj haka czy zawieszenia, niezbędne są wkręty do gazobetonu.

Jakie kołki do gazobetonu wybrać?

Kołki rozporowe do betonu mogą być uniwersalne lub specjalistyczne, które dedykowane są ściśle do tego typu materiału budowlanego. Montaż obu typów jest łatwy, jednak nie są to rozwiązania dedykowane dużym obciążeniom. Poradzą sobie z obrazami, średniej wielkości lustrami, ozdobami czy kwietnikami.
Jednak aby bezpiecznie zamontować na ścianie np. szafkę lub półki, zdecydowanie lepiej wybrać kołki rozporowe do betonu długie oraz ramowe. Akcesoria te wyróżnia znacznie dłuższa strefa ramowa, dzięki czemu utrzymają większe obciążenia i stanowić będą dobre wyjście zarówno w przypadku gazobetonu, jak i pustaków ceramicznych.
Ramowe metalowe kołki rozporowe do betonu mają też powierzchnię skonstruowaną w kształcie klina oraz budowę, dzięki której możliwe staje się równomierne rozprowadzanie sił mocujących w wykonanym otworze.
Nylonowe tulejki umożliwiają równomierne rozkładanie naprężeń w zależności od podłoża. Są zatem bezpieczne także dla podłoża i zapobiegają ewentualnym uszkodzeniom ścian. Tego typu długie, metalowe kołki do betonu w swoim wyżłobieniu mają wydłużone, charakterystyczne żebra. Zapobiega to obracaniu się kołków do betonu w otworze, a samo mocowanie dodatkowo zyskuje na stabilności. Najlepszymi kołkami będą tu modele posiadające gwint z łbem, którego kształt przypomina spiralę.  

Kołki i wkręty – zastosowanie

Uniwersalne kołki sprawdzą się w przypadku betonu, powierzchni wykonanych z cegły pełnej, w tym zwykłej oraz piaskowo-wapiennej, czy pustaków ceramicznych. Kamień naturalny to materiał niezwykle twardy, a więc w tym przypadku kluczowe będą użyte narzędzia. Co do kołków, najlepiej sprawdzą się modele grube i długie, zakończone okrągłym lub prostym hakiem.
Do płyt kartonowo-gipsowych i drewnopochodnych można zastosować kołki uniwersalne, jednak dużo bezpieczniejszym wyjściem będą specjalne akcesoria z tzw. parasolką, dzięki której zminimalizowane zostaje ryzyko wysunięcia ze ściany. Kołki „motylki” natomiast to najlepsze rozwiązanie dla pustaka termicznego i cegły dziurawki. Są to jednak akcesoria wykonane z plastiku i służą do montażu przedmiotów lekkich. Średnie obciążenie w tym przypadku nie jest wskazane.
Ściany często bywają pokryte styropianem, tak od zewnątrz, jak i wewnątrz. To zazwyczaj powierzchnie pełniące funkcję izolacji. Sprawdzą się w tym przypadku kołki typu ślimak. Montaż tego typu akcesoriów jest bardzo prosty i szybki, a konstrukcja wkrętów w pełni zapobiega uciekaniu ciepła. To bardzo często używane rozwiązanie do mocowania tabliczek z numerem domu lub pojedynczych kinkietów zewnętrznych.

Jaki kołek wybrać, gdy nie wiadomo, z czego wykonana jest ściana?

W przypadku gdy nie wiadomo, jakie tworzywo wypełnia wnętrze ściany, najlepiej będzie zastosować kołki do betonu uniwersalne. Jest to rozwiązanie, które poradzi sobie zarówno z materiałami pełnymi, płytami drewnopochodnymi, karton-gipsem, przestrzeniami pustymi, jak i innymi powierzchniami. Należy jednak zawsze podczas wyboru kołków kierować się wysoką jakością akcesoriów oraz renomą producenta. Jest to gwarancja bezpieczeństwa i możliwie najlepszego zapewnienia właściwego zawieszenia obciążeń.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!