Data publikacji:

Co zrobić, gdy komputer nie widzi drukarki?

Kupiłeś właśnie nową drukarkę, jednak komputer jej nie widzi? A może pojawił się problem ze sprzętem, który masz już od dłuższego czasu? Problem może tkwić w sterownikach, jednym z dwóch urządzeń, ale nie tylko. W tym artykule bierzemy pod lupę przyczyny, dla których komputer nie widzi drukarki, oraz podpowiadamy, co zrobić, aby móc ponownie drukować.
komputer nie widzi drukarki

Dlaczego laptop lub komputer stacjonarny nie widzi drukarki? Bierzemy pod lupę najczęstsze przyczyny

Dlaczego drukarka nie drukuje z komputera? Jeżeli laptop lub model stacjonarny jej nie widzi, to problem może tkwić w:
 • łączności Wi-Fi (w przypadku drukarek bezprzewodowych);
 • niewłaściwych sterownikach,
 • nieprawidłowo podłączonej drukarce,
 • niewłączonej drukarce,
 • złośliwe oprogramowanie.
 • A co zrobić, jeśli komputer nie widzi drukarki? Zobacz, jak rozwiązać ten problem.

  Komputer nie widzi drukarki bezprzewodowej? Sprawdź Wi-Fi

  Jeżeli masz drukarkę bezprzewodową, to pierwszym krokiem jest sprawdzenie łączności Wi-Fi. Jeżeli internet działa prawidłowo, to być może komunikacja bezprzewodowa została wyłączona z poziomu urządzenia drukującego. W takiej sytuacji wystarczy ją włączyć, aby wyświetliła się w opcjach na komputerze.
  W razie wątpliwości, gdy komputer nie widzi drukarki, polecamy wykonanie testu połączenia bezprzewodowego. Wskazówki, jak go wykonać, znajdziesz w instrukcji dołączonej do urządzenia.

  Laptop nie widzi drukarki – problemem mogą być sterowniki

  Zignorowałeś w ostatnim czasie powiadomienie o konieczności aktualizacji oprogramowania? W takim razie sprawdź, czy są dostępne nowe sterowniki dedykowane posiadanemu modelowi drukarki. Zainstaluj je i sprawdź, czy nadal pojawia się problem z komputerem, który nie widzi drukarki. Jeżeli tak, to sprawdź inne potencjalne źródła problemu.
  Warto pamiętać, że aktualizacja sterowników jest rekomendowana w różnych sytuacjach – po aktualizacji systemu komputera lub ewentualnych wirusach, które mogły doprowadzić do uszkodzenia oprogramowania. Co ciekawe, warto także  rozważyć ponowną instalację w sytuacji awarii zasilania.

  Drukarka nie drukuje z komputera? Sprawdź zasilanie

  Często rozwiązanie problemu jest banalne. Jeżeli komputer nie widzi drukarki, to sprawdź, czy jest ona w ogóle włączona. Być może doszło do spięcia i gniazdko, do którego jest podłączona, wymaga naprawy. Co więcej, jeżeli masz model przewodowy, sprawdź, czy kabel jest podpięty prawidłowo.

  Dlaczego laptop nie widzi drukarki przewodowej? Inne możliwe przyczyny

  Co może być inną przyczyną problemu z komputerem, który nie widzi drukarki? W przypadku modelu przewodowego być może doszło do uszkodzenia portu USB albo w laptopie, albo w drukarce. Może być też zabrudzony. W takiej sytuacji wystarczy usunąć zgromadzone w środku zanieczyszczenia.
  Problemem może być też sam kabel, który łączy drukarkę z komputerem. Jeżeli jest uszkodzony, to warto kupić nowy i sprawdzić, czy możesz już drukować bezpośrednio z laptopa.

  A może komputer widzi drukarkę, ale nie drukuje?

  A co zrobić w sytuacji, gdy komputer widzi urządzenie, ale drukarka nie drukuje? Wbrew pozorom ten problem jest dość powszechny i może mieć kilka przyczyn. Jeżeli masz kilka urządzeń do drukowania, to być może ustawiłeś jako domyślny zły sprzęt. W takiej sytuacji wystarczy zmienić to w ustawieniach, zaznaczając odpowiednią drukarkę.
  Drugim powodem może być po prostu brak papieru albo wkładu. Jeżeli w pojemniku nie znajdują się żadne kartki albo wyświetliło się powiadomienie o konieczności uzupełnienia tonera lub tuszu – wystarczy włożyć nowe, aby drukarka na nowo działała tak, jak powinna.
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.