Data publikacji:

Co zrobić, gdy komputer nie widzi karty graficznej?

Jeżeli twój komputer nie widzi karty graficznej komputera lub ma problemy z wykryciem świeżo zainstalowanego modelu nie musisz załamywać rąk i szukać kontaktu z serwisem PC. Przyczyn tej sytuacji może być całkiem sporo, niektóre z nich rozwiążesz samodzielnie bez niczyjej pomocy, w przypadku innych niezbędna może okazać się wymiana sprzętu. Przyjrzymy się więc każdemu przypadkowi z osobna.
Crypto currency mining rig with graphics cards and gpu.

Niewłaściwie zainstalowana karta graficzna

Problem dotyczy głównie sytuacji, w których wymieniamy stary układ na nowy. Nawet doświadczone osoby w trakcie instalacji mogą nie zauważyć, że karta nie została poprawnie włożona do gniazda. Teoretycznie urządzenie może też się z niego wyślizgnąć podczas przenoszenia lub przewożenia obudowy peceta, gdy nie zostało ono odpowiednie przykręcone do tylnego panelu skrzynki. Aby naprawić problem ostrożnie wyjmujemy kartę ze złącza, sprawdzamy, czy styki nie uległy uszkodzeniu, a następnie ponownie wkładamy ją na miejsce solidnie dociskając ją do płyty głównej.
Zawsze warto też sprawdzić, czy gniazdo nie jest zbyt mocno zakurzone lub zabrudzone. Równie często zapominamy o podłączeniu obowiązkowego zewnętrznego kabla zasilającego, bez którego GPU nie jest w stanie wystartować.

Spróbuj zainstalować poprawne sterowniki urządzenia

Za problemy z wykryciem kart mogą odpowiadać niewłaściwie lub przestarzałe sterowniki graficzne. W pierwszej kolejności wejdź więc na stronę AMD lub Nvidii (w zależności od posiadanej karty graficznej) i w zakładce sterowniki odszukaj posiadany model, a następnie pobierz niezbędne oprogramowanie. Przed jego instalacją wpierw musisz usunąć wszystkie wciąż zainstalowane na komputerze sterowniki graficzne.
Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszki w przycisk „Start” na pasku systemowym, z listy wybierz opcję „Menedżer urządzeń” i w otwartym oknie kliknij na pozycję „Karty graficzne”. Jeżeli wciąż widzisz tutaj nazwę starego GPU kilku na niego prawym przyciskiem myszki i z listy wybierz komendę „Odinstaluj urządzenie”. Po zrestartowaniu komputera, Windows powinien wykryć domyślnie nową kartę graficzną. Teraz samodzielnie zainstaluj pobrane oprogramowanie.
W komputerach ze zintegrowanymi układami graficznymi, na liście może zobaczyć dwie karty graficzne. Czasami sytuacja ta sprawia, że pierwszeństwo otrzymuje słabsza grafika i jest ona traktowana jako domyślny GPU. Chipset ten możemy jednak wyłączyć, wymuszając na pececie korzystanie wyłącznie z nowej karty. Opcję taką znajdziemy też w BIOS-ie komputera.

Zaktualizuj starą wersję BIOS-u

W niektórych przypadkach może zdarzyć się, że poprawną identyfikację karty uniemożliwia stara wersja BIOS-u, a więc systemu zarządzającego funkcjami płyty głównej. Wielu producentów wydaje poprawki usuwające znane błędy tego typu.
Nowoczesne modele płyt pozwalają na szybką i prostą aktualizację BIOS-u, który pobieramy z oficjalnej strony producenta. Informacje na ten temat znajdziesz w dokumentacji technicznej swojego komputera. To, z jakiej płyty korzystasz, możesz sprawdzić, przechodząc do głównego menu BIOS-u, w trakcie uruchamiania komputera.
Zdjęcie: Envato Elements