Data modyfikacji:

Koronawirus na przedmiotach – jak długo się utrzymuje?

COVID-19 to obecnie jeden z najgorętszych tematów w mediach na całym świecie. Nic w tym dziwnego – nowy wirus nie tylko stał się wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia, ale także pokazał, jak ważne jest zachowanie higieny i prawidłowa dezynfekcja. W tym artykule skupimy się na koronawirusie na przedmiotach, sprawdzając, jak długo się na nich utrzymuje i jak można się przed nim uchronić.
koronawirus na przedmiotach

Jak długo koronawirus utrzymuje się na przedmiotach?


Zacznijmy od głównego tematu, czyli koronawirusa na przedmiotach. Już teraz warto zaznaczyć, że przenosi się on drogą kropelkową, czyli podczas kichnięcia czy kaszlnięcia trafia na znajdujące się w pobliżu rzeczy. Jak długo się na nich utrzymuje? Wszystko zależy od temperatury danego przedmiotu i jego wilgotności.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) koronawirus może utrzymywać się na przedmiotach od kilku godzin do nawet kilku dni! Przykładowo w przypadku kartonów są to 24 godziny, ale już na rzeczach wykonanych ze stali nierdzewnej czy plastiku czas ten wydłuża się do 72 godzin.

Należy także pamiętać, że aerozol wytwarzany podczas kaszlu czy kichania przez osobę chorą nie znika tak szybko! Według niektórych doniesień koronawirus może utrzymać się w pomieszczeniu nawet przez 3 godziny.

Na jakich przedmiotach wirus utrzymuje się najdłużej?


Wiesz już, że koronawirus może utrzymać się na przedmiotach nawet przez 3 dni. Na których z nich cząsteczki COVID-19 są znajdywane najczęściej? Lista jest naprawdę długa, jednak szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

  • Gotówka – choć ryzyko przenoszenia wirusów i bakteriach na banknotach nie jest aż tak wysokie, to w tak wyjątkowym okresie należy w miarę możliwości korzystać z płatności bezgotówkowych.
  • Telefon – z pewnością nie wyobrażasz sobie bez niego wyjścia z domu, jednak po opuszczeniu swoich czterech kątów jesteś szczególnie narażony na kontakt z powierzchniami, na których może utrzymywać się koronawirus. Dotykając ich, a następnie sięgając po telefon, przenosisz na niego wirusy i bakterie.
  • Poręcze, klamki do drzwi, domofony – czyli wszystkie miejsca i przedmioty, do których mają dostęp setki osób dziennie. Zwiększony kontakt z potencjalnie chorymi ludźmi sprawia, że po każdym dotknięciu należy zdezynfekować dłonie. Rozwiązaniem są też jednorazowe rękawiczki.

Koronawirusa można także znaleźć na takich przedmiotach jak klucze do domu, biżuteria, a nawet produkty kupione niedawno w sklepie, których wcześniej dotykali inni klienci.

Koronawirus na co dzień – jak się uchronić przed kontaktem z wirusem?


Najlepszym sposobem na uchronienie się przed koronawirusem, jest regularna dezynfekcja. Mowa nie tylko o dłoniach, ale także o przedmiotach i powierzchniach, na których mogą utrzymywać się cząsteczki COVID-19. Aby skutecznie usunąć z nich wirusy i bakterie, należy sięgać po preparaty zawierające przynajmniej 60% alkoholu. Możesz zdecydować się na środki odkażające, chusteczki lub spray antybakteryjny.

Dezynfekcja to tylko jeden ze sposobów na koronawirusa. Jak jeszcze się przed nim uchronić? Przede wszystkim unikaj dotykania twarzy i jej okolic rękoma oraz nie zapominaj o częstym i dokładnym myciu rąk. Jeśli masz kaszel lub chcesz kichnąć, to nie zakrywaj buzi ręką – o wiele lepszym pomysłem będzie łokieć, który nie ma bezpośredniego kontaktu z potrzebnymi na co dzień przedmiotami. Co więcej, nie wychodź z domu bez maseczki i unikaj skupisk ludzi.

Jeśli obawiasz się kontaktu z przedmiotami i powierzchniami użytkowymi w przestrzeni publicznej, to dobrym wyborem będzie zakup rękawiczek ochronnych. Równie doskonale sprawdzą się te jednorazowe, co wielokrotnego użytku. W przypadku tych drugich nie zapomnij o dokładnym praniu w gorącej wodzie po każdym wyjściu.