Data publikacji:

Kostka elektryczna: jak podłączyć?

Kostki elektryczne to najprostsze i najczęściej spotykane łączniki przewodów elektrycznych, które są używane powszechnie od dziesiątek lat. Dzięki nim możemy między innymi podłączać oświetlenie, a także rozbudowywać instalację elektryczną według uznania i potrzeb. Kostki to również bardzo prosta i niedroga konstrukcja, jednak osoby, które wcześniej nie miały z nimi do czynienia, mogą mieć trudności z ich użyciem. Spieszymy zatem z pomocą i radzimy, jak podłączyć kostkę elektryczną.
kostka elektryczna jak podłączyć
Kostka elektryczna zbudowana jest w większości z tworzywa sztucznego, pełniącego rolę izolatora chroniącego przed występowaniem przepięć na połączeniu przewodów. Plastik otula krótki otwór, w który wkładamy z dwóch stron końcówki kabli elektrycznych pozbawione osłonki. Przewody w miejscu trzymają dwie wkręcane od góry śrubki.
Kostki sprzedawane są w kilku podstawowych rozmiarach, które przystosowane są do łączenia przewodów o różnej grubości, obliczanej na podstawie pola jego przekroju podawanego w milimetrach kwadratowych. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące modele.
  • Kostka dla przewodów 1–2,5 mm2
  • Kostka dla przewodów 1,5–4 mm2
  • Kostka dla przewodów 2,5–6 mm2
  • Kostka dla przewodów 4–10 mm2
  • Kostka dla przewodów 10–25 mm2
  • Kostki zazwyczaj dostępne są w długich segmentach składających się z połączonych ze sobą elementów, które odcinamy za pomocą nożyka lub skalpela. Do tak przygotowanej kostki dobieramy teraz kable. Z końcówki przewodu ściągamy ostrożnie jego izolację na długość około 5 milimetrów. Do tego celu używamy noża lub specjalnego ściągacza do kabli.
    Teraz po prostu wkładamy końcówkę do jednego z otworów, tak by cała odsłonięta część przewodu znalazła się wewnątrz obudowy. Przy pomocy śrubokręta wkręcamy teraz do oporu metalową śrubkę mocującą. Należy koniecznie zadbać o to, by kabel był solidnie przymocowany w miejscu. Tutaj ogromne znacznie ma to, czy właściwie przycięliśmy izolację.
    Odsłonięta część przewodu pod żadnym pozorem nie powinna wystawać na zewnątrz poza plastikową obudowę, bowiem w ten sposób zwiększa się ryzyko występowania spięć, co w najgorszym wypadku może doprowadzić do iskrzenia i pożaru. Jeżeli usunęliśmy z kolei za mało izolacji, śruba będzie miała problem z utrzymanie w miejscu kabla.
    To, czy wykonaliśmy dobrze pracę, najlepiej sprawdzić, pociągając kilkukrotnie za kabel z dość dużą siłą. Jeżeli nie wypada, wszystko jest w porządku. Teraz wystarczy tylko wymienione już czynności powtórzyć w przypadku kabla wkładanego po drugiej stronie kostki.
    Do jednego otworu kostki możemy włożyć także większą liczbę przewodów. W tym przypadku bierzemy tylko pod uwagę maksymalny przekrój kabla i na tej podstawie dopasowujemy konkretny produkt. Wymagane kroki podczas instalacji będą identyczne, usuwamy więc starannie izolację oraz skręcamy całość. Tutaj szczególnie ważne będzie sprawdzenie, czy jeden z kabli nie jest przypadkiem umocowany zbyt luźno.
    Zdjęcie: Envato Elements