Data publikacji:

Kratka na balkon w bloku: jak wybrać i jak zamontować

Kratka na balkon na kwiaty to element, który stanowi oparcie dla kwiatów balkonowych. Podpowiadamy, kiedy sprawdza się drewniana kratka na balkon, a kiedy kratka na pnącza powinna być wykonana z innego materiału. Kratka na balkon w bloku: jak wybrać i jak zamontować?
kratka na balkon w bloku

Zielony azyl na balkonie, czyli kratka na balkon w bloku zasłania od sąsiada

Mieć swój mały zielony kącik, w którym można napić się kawy z pianką, wertować ulubiony magazyn modowy albo poopalać bez skrępowania w skąpym bikini? Czy myślisz o tym za każdym razem, kiedy w czasie relaksu, chcąc nie chcąc, mówisz „dzień dobry” sąsiadowi? Jeśli chcesz stworzyć zielony azyl na swoim balkonie, to wybierz kratki drewniane na wymiar. Wypełnione roślinami, pomogą w stworzeniu intymnej strefy dla ciebie i twoich bliskich, gdzie nie dotrą wścibskie spojrzenia sąsiadów. 

Czym osłonić balkon od sąsiadów? Sprawdzi się kratka na balkon na kwiaty

Jak odgrodzić się od sąsiada na balkonie? Zamontuj osłonę z tworzywa sztucznego albo z drewna, na której będziesz mogła zawiesić rośliny. Taka kratka na balkon na kwiaty nie musi być bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Jest dość prosta w montażu, a wszelkie narzędzia zapewne ma gdzieś w męskiej „gablotce” twój partner albo przyjaciel.
Możesz też wykorzystać przegrodę z technorattanu. Jest to wyjątkowo trwały materia. Będzie ci służył przez długie lata, utrzymując na sobie ozdoby. Oczywiście kratka na pnącza jest mile widziana, bo zapewnia widok na zielony kolor, który koi nerwy, wycisza i uspokaja. 

Jaka kratka na balkon w bloku?

Najprostsza odpowiedź to: drewniana kratka na balkon. Tego typu kratki ogrodowe zaaranżujesz w prosty i przyjemny sposób. Możesz przymocować je do muru, do balkonu, do poręczy. W większości przypadków kratki wykonane są z drewna impregnowanego. Są więc odporne na wilgoć, wodę i… działanie insektów.
Drewniane kratki do ogrodu świetnie komponują się z zielonym otoczeniem i kwiatami. Jeśli jednak preferujesz inne materiały, to wiele lat posłuży ci wiklinowa kratka na balkon na kwiaty albo kratka na balkon na kwiaty z PCV. Pergole do ogrodu (kratki do ogrodu na kwiaty) to dość trwałe konstrukcje.
Zabezpieczone elementy dekoracyjne lepiej zniosą zimę, jeśli są zabezpieczone trwałym impregnatem wykonywanym pod ciśnieniem. Dzięki temu nabierają odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne (deszcz, promienie słoneczne, niskie temperatury).

Kratka na balkon w bloku – jak wybrać i jak zamontować?

To, jak wybrać, już prawdopodobnie zdecydowałaś, czytając pierwszą część naszego artykułu. Teraz podpowiemy ci, jak wykonać mocowanie kratki na balkonie. Jak najłatwiej zamontować kratkę? Przyczep ją do ściany balkonu i do barierki. Przyłóż kratkę do ściany w pożądanym miejscu, odznacz miejsce wiercenia otworu do przykręcenia jednego z górnych haków.
Co dalej? Lekko przykręć górny hak do ściany śrubą. Najlepiej kołkiem rozporowym lub inną śrubą, która będzie odpowiadała podłożu, w jaki wkręcasz.

Czy pergola na balkon w bloku sprawdza się jako osłona przed wiatrem i słońcem?

I tak, i nie. Nie licz na to, że pergola z kwiatami ochroni cię przed mocnymi porywami wiatru, bo tak na pewno się nie stanie. Ściana roślinności zapewnia dobrą wentylację dla przestrzeni balkonowej, ale jednak w jakimś zakresie chroni przed wiatrem i sprawia, że na balkonie jest bardziej przytulnie. Co do słońca, to owszem – kratka na pnącza wypełniona doniczkami i skrzynkami na roślinki, efektywnie osłoni przed mocnymi promieniami słońca określoną powierzchnię balkonu. 
Jeśli jednak szukasz lepszej ochrony balkonu przed wiatrem i słońcem, a jednocześnie chcesz, by ładnie się ona komponowała z wystrojem twojej miniprzestrzeni, to kup balkonowe markizy boczne. Na pierwszym miejscu stawiaj bezpieczeństwo – jakiekolwiek konstrukcje montowane na balkonie muszą być do niego solidnie przytwierdzone, by nie spowodować zniszczeń i obrażeń. Czym osłonić taras i balkon przed słońcem? Możesz też zdecydować się na duży parasol. Wybór jest ogromny – zarówno w zakresie kształtów, wzorów, rozmiarów i kolorów. 

Jak urządzić balkon w bloku – krok po kroku

Kilka prostych kroków dzieli twój stary balkon od mekki relaksu. Oto one:
  1. Usuń z balkonu wszystkie niepotrzebne rzeczy.
  2. Wyczyść (odmaluj) balustradę balkonową.
  3. Odnów parapety.
  4. Zerwij stare płytki i połóż nowe albo pokryj zniszczoną powierzchnię balkonu gotowymi panelami balkonowymi. 
  5. Jeśli nie masz miejsca na stolik ogrodowy z nóżkami, kup taki, który zamontujesz w ścianie budynku – rozkładany stolik balkonowy.
  6. Posadź pnącza. Zamontuj kratkę na kwiaty. 
  7. Dopasuj kwiaty balkonowe do warunków panujących na twoim balkonie.
  8. Zadbaj o spójność kolorystyczną donic i ozdób balkonowych.
  9. Możesz zainstalować żarówki z łagodnym oświetleniem, kominki zapachowe (wonie odganiające osy, komary i meszki).
  10. Na chłodniejsze wieczory przyda się tu jakiś miły kocyk. A może hamak? 

Jak zrobić osłonę tarasu z roślin? Kratka na balkon w bloku

Tak, ponownie w grę wchodzi ona – kratka na balkon w bloku. Tym razem będziemy mówić o… ogrodzie wertykalnym. Takie rozwiązanie jest bardzo efektowne z wyglądu i zajmuje mało miejsca. Jeśli więc do tej pory myślałaś, że jedyny sposób przechowywania kwiatów na balkonie i tarasie to wielkie donice, które zajmują posadzkę na tyle, że nie ma już na niej miejsca na leżak dla ciebie, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość.
Ogród wertykalny w bloku to taka „kratka na pnącza”. Ale fakt, że to rozwiązanie świetnie sprawdza się na niewielkich tarasach i w małych balkonowych ogrodach, nie wyklucza jego urządzenia na większych przestrzeniach. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.