Data publikacji:

Po jakie książki o dietetyce warto sięgnąć?

XXI wiek przyniósł ze sobą wiele innowacji technologicznych, które ułatwiają ludziom życie. Niestety, przyniósł też choroby, na które wcześniej zapadały nieliczne jednostki lub dotyczyły krajów bogatych. Mowa przede wszystkim o otyłości, która w tym stuleciu stała się chorobą cywilizacyjną. Do tego można dołożyć inne zaburzenia związane z odżywianiem. Dowiedz się, dlaczego warto czytać książki o dietetyce i jaka dla Ciebie będzie najlepsza książka o dietetyce!
książki o dietetyce

Dla kogo książki o dietetyce?

Jeszcze na początku lat 90. XX wieku w Polsce nie było osób otyłych. Owszem, nadwaga była przypadłością starszych pań lub kobiet, które dopiero co urodziły dziecko. W szkołach można było policzyć na palcach u jednej ręki dzieci otyłe. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety nie musiały w jakiś szczególny sposób dbać o figurę.
Żywność była zdrowa i pochodziła z upraw, które dzisiaj określane są jako ekologiczne. Żywność nie była tak przetwarzana jak dzisiaj (przykładowo kiełbasa była prawdziwą kiełbasą, a nie produktem składającym się częściowo z mięsa, a częściowo z zamienników spożywczych i z konserwantów). Do 1989 roku był też problem z dostępem do żywności (starsze pokolenia pamiętają kartki na mięso, cukier, mąkę, słodycze, a nawet na wódkę i papierosy).
Po 1994 roku można było zauważyć w Polsce wysyp rozmaitych fast foodów. Po jedzenie w stylu amerykańskim ustawiały się gigantyczne kolejki. Zapanowała moda na takie posiłki. W konsekwencji dzieci i młodzież nie chciały jadać obiadów domowych, zresztą to samo działo się u osób rozpoczynających pracę w międzynarodowych korporacjach. Obiad był jednoznaczny z kanapką z sieciówki. 
Ludzie poddali się szybkiemu stylowi życia, przez co nie mieli czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków. Wygodniej im było sięgnąć po gotowe dania. Stres w pracy zażerano niezdrowymi przekąskami. Kompulsywne objadanie się było dość częstym zjawiskiem. 
W efekcie zaczęła się epidemia otyłości, która trwa do tej pory i stale sięga po nowe ofiary. Nie można powiedzieć, że wszystkim grozi otyłość. Na to mogą wpływać uwarunkowania genetyczne, tendencje do tycia i brak ruchu. Osoba aktywna fizycznie, która na obiad zje szybkie danie z sieciówki, raczej nie przytyje.
Świat mody w latach 90. XX wieku promował typ wychudzonej kobiety. Kanon kobiecego piękna był okrutny dla wielu kobiet. Kobiety w różnym wieku zaczęły chorować na anoreksję i bulimię. Latami trwało, by do świata mody mogła wejść krąglejsza sylwetka. Kobiety same wywalczyły sobie takie prawo.
Ciałopozytywność i samoakceptacja są dziś normą. Nie można zapomnieć reakcji jednego z największych kreatorów mody na sesję zdjęciową z modelką plus size. Karl Lagerfeld nie tolerował puszystych kobiet i odnosił się do nich ze swoistą pogardą. Sesja zdjęciowa z puszystą modelką rozpoczęła zmiany w sposobie patrzenia na krągłe kobiety. Była to poniekąd akcja wymuszona na tym projektancie, ale kobiety miały dość tego, co się działo na światowych wybiegach i w komercyjnych mediach.
Ciałopozytywność ma też swoje ciemne oblicze. Dawniej kobiety miały narzucone przez kolorowe pisma pewne wzorce. Wiedziały, że jeśli przekroczą rozmiar 42, muszą zacząć pracować nad dietą i sylwetką. Dzisiaj mówi się, że każdy – nawet wręcz gigantyczny – rozmiar odzieży jest OK, przez co jeszcze łatwiej można przytyć. Dużo trudniej jest schudnąć. Niezdrowe nawyki żywieniowe i brak ruchu to niestety największa pułapka, z której bardzo ciężko wyjść. Dlatego już teraz warto zacząć czytać książki o dietetyce dla początkujących.
Nieco inaczej ma się sytuacja u osób prowadzących aktywny tryb życia. Osoby uprawiające już jakiś sport amatorsko lub zawodowo powinny sięgać po książki o dietetyce sportowej. Nie jest prawdą, że takie osoby stale się muszą głodzić. W diecie chodzi o to, by spożywać wartościowe posiłki.

Najlepsze książki o dietetyce

Dietetyka to przede wszystkim nauka o żywieniu. Ta nauka zajmuje się żywieniem osób zdrowych i żywieniem osób chorych. Sama definicja dietetyki wskazuje, że najlepsze książki o dietetyce to książki napisane przez autorytety naukowe w tej dziedzinie. Chodzi o książki będące dziełem lekarzy, profesjonalnych dietetyków i specjalistów od medycyny naturalnej.
Absolutnie za dobrą książkę nie można uznać produktu wydanego pod nazwiskiem celebryty. Wymyślanie diet niemających nic wspólnego z leczeniem za pomocą diety to tylko chwyt marketingowy, na który łapią się ludzie na całym świecie. Potem się okazuje, że na skutek celebryckiej diety doszło do utraty 5 kg masy ciała, a następnie wystąpił efekt jo-jo.
Dieta diecie nigdy nie będzie równa. Chodzi o to, że każdy człowiek jest inny i ma inne problemy oraz potrzeby żywieniowe. Nie można stosować celebryckiej diety, jeśli w organizmie toczy się jakaś choroba. Przed rozpoczęciem diety warto przeprowadzić badania profilaktyczne, które wykażą, jaki jest stan zdrowia osoby, która chce rozpocząć daną dietę. 
Osoby otyłe dość często mają problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, gdyż nie wiedzą, że mają insulinooporność lub chorobę Hashimoto. Te dwie jednostki chorobowe wymagają wdrożenia specjalistycznej diety. Można to zrobić za pomocą książek lub poprzez konsultacje u dietetyka.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.