Data publikacji:

Kuchenki i piekarniki marki Amica. Pytania i odpowiedzi

Trudno wyobrazić sobie dom bez kuchni, a kuchnie bez piekarnika i kuchenki. Niemal w każdej kuchni znaleźć można tego typu sprzęt, który umożliwia przyrządzanie niezliczonej ilości potraw i deserów. Niezależnie od tego, czy piekarnik lub kuchenka są urządzeniami wolno stojącymi, czy przeznaczonymi do zabudowy, warto wiedzieć podstawowe informacje na temat ich obsługi oraz sposobu czyszczenia i konserwacji.
piekarnik amica

Jakie informację są najważniejsze?

Niemal każdy piekarnik posiada zegarek oraz minutnik. Chociaż te funkcje należą do podstawowego wyposażenie piekarnika, to sposób ich ustawiania nie jest w każdym przypadku taki sam. Jak ustawić godzinę w piekarniku Amica oraz jak ustawić zegar w kuchence Amica? To jedne z najczęściej zdawanych pytań, jakie padają ze strony właścicieli takiego sprzętu. Równie często użytkownicy sprzętu marki Amica zastanawiają się, jak wyjąć drzwi piekarnika oraz jak zdjąć i wyczyścić szybę w piekarniku Amica?
Poznanie odpowiedzi na te pytania jest niezwykle ważne, dlatego każdy posiadacz sprzętu kuchennego marki Amica powinien zapoznać się z poniższą listą pytań i odpowiedzi, które rozwiewają wątpliwości w najczęściej pojawiających się wątkach. 

Jak ustawić zegar w kuchence Amica oraz jak ustawić zegar w piekarniku Amica?

Sprawdzanie godziny i kontrolowanie czasu jest bardzo istotne podczas gotowania czy pieczenia, dlatego nikogo nie powinna dziwić obecność zegarka i minutnika w niemal każdym piekarniku czy kuchence. Oczywiste jest jednak to, że aby móc w pełni korzystać z tej funkcji, niezbędne jest odpowiednie ustawienie zegara.
Jak ustawić zegar w kuchence Amica? Chociaż nie jest to bardzo skomplikowany proces, to wiele osób może mieć z nim problem, ponieważ w pierwszej chwili liczba przycisków i funkcji może wprowadzić w zakłopotanie nawet te osoby, które ze światem sprzętów kuchennych mają dużo wspólnego.
Ustawienie zegara na piekarniku to nie tylko dobra praktyka, ale w wielu przypadkach konieczność, aby piekarnik lub kuchenka mogły w ogóle rozpocząć pracę. Wiele sprzętów przed włączeniem wymaga ustawienia godziny. Zatem jak ustawić zegar w kuchence Amica?
Pierwszym krokiem jest oczywiście upewnienie się, że piekarnik czy kuchenka są włączone do prądu. Wyświetlacz powinien pokazywać pulsujący symbol 0.00. Następnie należy nacisnąć symbol zatwierdzający, który w zależności od modelu może się nieco różnić. W większości kuchenek i piekarników Amica jest to MENU lub OK. Po naciśnięciu należy ustawić aktualną godzinę, korzystając z przycisków < i > lub + i -. Po siedmiu sekundach ustawienia godziny powinny być zapamiętane. W przypadku chęci zmiany godziny, należy jednocześnie wcisnąć przyciski zmieniające czas i poczekać do momentu, aż godzina zacznie pulsować.

Blokada piekarnika Amica — jak odblokować piekarnik Amica?

Zablokowanie drzwi piekarnika, chociaż nie zdarza się często, może wywołać zdenerwowanie u niejednej osoby. Nerwy rosną szczególnie wtedy, gdy w środku piekarnika znajduje się przygotowana już potrawa. Co należy zrobić, gdy drzwi piekarnika się zablokują? Jak odblokować piekarnik Amica? Najważniejszą radą jest oczywiście zachowanie spokoju oraz nieszarpanie drzwi piekarnika.
W większości piekarników sprawdzi się uniwersalny sposób na odblokowanie drzwi, dlatego pierwszym krokiem powinno być całkowite odłączenie piekarnika od prądu i odczekanie kilku minut. Po tym czasie należy ponownie podłączyć urządzenie do prądu i delikatnie otworzyć drzwi. W większości przypadków taki proces świetnie się sprawdza i zwalnia zablokowane drzwi.

Jak wyjąć drzwi piekarnika Amica?

Piekarnik, tak jak każdy inny sprzęt kuchenny podczas gotowania, może ulec zabrudzeniu i konieczne jest jego wyczyszczenie. Regularne mycie piekarnika jest ważne, ponieważ przypalone resztki jedzenia często bywają trudne do usunięcia i warto pozbywać się ich na bieżąco.
Drzwi piekarnika są szczególnie narażone na zabrudzenia, a co gorsze, są zazwyczaj jedynym widocznym elementem piekarnika i warto zadbać o to, by były możliwie jak najbardziej czyste. Często, aby móc dobrze wyczyścić drzwi piekarnika, konieczny jest ich demontaż. Zatem jak wyjąć drzwi piekarnika Amica?
Pierwszym krokiem jest szerokie otwarcie drzwi piekarnika, a następnie odblokowanie zabezpieczenia zawiasów. Kolejno należy domknąć drzwi do połowy i delikatnie podnieść je do góry chwytając blisko zawiasów. Wcześniej warto przygotować sobie miejsce na ich odłożenie, ponieważ ich konstrukcja jest podatna na uszkodzenia.

Jak zdjąć szybę w piekarniku Amica?

Wyjęte drzwi piekarnika to jedynie połowa sukcesu, ponieważ kluczowym punktem podczas czyszczenia piekarnika jest wyjęcie i dokładne mycie szyb. Zatem jak zdjąć szybę w piekarniku Amica?
Proces ten jest bardzo prosty. Po wyjęciu drzwi piekarnika i odłożeniu ich w płaskie, bezpieczne miejsce można przystąpić do demontażu szyby. W tym celu należy jednocześnie wcisnąć zaciski znajdujące się po bokach górnej listwy i delikatnie ją wysunąć. Ostatnim krokiem jest wysunięcie szyby z drzwi piekarnika i odłożenie ich w bezpieczne miejsce.
Ponowny montaż szyb należy wykonać w odwrotnej kolejności, czyli najpierw delikatnie wsunąć je w odpowiednie miejsce, pamiętając o umieszczeniu dystansów między nimi, następnie należy zamontować górną listwę oraz drzwi. Aby bezpiecznie zamontować drzwi piekarnika, należy oprzeć zawiasy na piekarniku, następnie szeroko je otworzyć i założyć zabezpieczenia zawiasów na swoje miejsce.

Jak umyć szybę w piekarniku Amica?

Wyczyszczenie szyby piekarnika często jest koniecznym krokiem, ponieważ ten element w piekarniku jest bardzo podatny na zabrudzenia. Jak umyć szybę w piekarniku Amica, aby być zadowolonym efektu? Często w takim przypadku konieczny jest jej demontaż, który wbrew pozorom nie jest trudny, jednak wymaga uwagi i postępowania według instrukcji.
Zatem jak umyć szybę w piekarniku Amica po tym, jak została zdemontowana? Najłatwiejszym sposobem jest umycie jej w zlewie, jednak należy zachować przy tym dużą ostrożność, ponieważ szklana szyba z piekarnika jest podatna na uszkodzenia.
Do mycia szyby piekarnika świetnie sprawdzą się specjalistyczne preparaty w formie pianek, sprayów lub roztworów, które są bezpieczne w użyciu, dobrze radzą sobie z usuwaniem uporczywych plam, przypalonych resztek jedzenia oraz nie pozostawiają smug i zarysowań na powierzchni szyby.
Osoby, które chcą skorzystać z preparatów domowej roboty, mogą skorzystać ze składników takich jak woda, soda oczyszczona i ocet jabłkowy. Aby przyrządzić preparat do czyszczenia szyby, należy kilka łyżek wody wymieszać z sodą, tak aby powstała gęsta pasta. Taką pastę warto nałożyć na szybę piekarnika i pozostawić na kilka godzin. W przypadku mocnych zabrudzeń warto pozostawić pastę nawet na 12 godzin. Po tym czasie należy usunąć pastę za pomocą wilgotnej ściereczki. Ostatnim krokiem jest przetarcie szyby ściereczką nasączoną octem jabłkowym.
W przypadku uporczywych zabrudzeń warto powtórzyć cały proces aż do uzyskania zadowalającego efektu. Przed zamontowaniem szyby w drzwiach piekarnika należy zadbać także o to, by była ona w pełni sucha. Taka praktyka sprawia, że na szybie nie pojawią się nieestetyczne zacieki i smugi. 
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!