Celem kwarantanny i izolacji jest ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Czym się różni kwarantanna od izolacji? Jakie są najważniejsze zasady kwarantanny? Zobacz, co musisz wiedzieć.
Niemal codziennie w mediach można usłyszeć nowe doniesienia dotyczące koronawirusa. Wiadomo już, że jego dotarcie do Polski pozostaje kwestią czasu. Czy popularne maski chirurgiczne są w stanie chronić przed infekcją? Wybrać maskę antywirusową czy antybakteryjną? A może nie ma pomiędzy nimi różnicy? Sprawdź w artykule!
Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które mogły zostać wystawione na ryzyko zakażenia wirusem czy chorobą. Aby ograniczyć prawdopodobieństwo zarażania innych, wobec takich osób stosuje się kwarantannę. Dotyczy to zwłaszcza osoby, która miała kontakt z osobą chorą, ale również tych, które przebywały w strefie ze wzmożoną liczbą zachorowań.
Izolacja z kolei jest stosowana wobec osób chorych. Jej celem jest opieka nad chorym, jak i ochrona osób zdrowych, które mogłyby zachorować po kontakcie z zarażonym. Izolacja może się odbywać zarówno w szpitalu, jak i domu chorego.
Przeczytaj również: Jaki termometr lekarski kupić? Czym sprawdzać gorączkę?
Kwarantannę może zarządzić inspekcja sanitarna lub lekarz, który musi o tym poinformować inspekcję. Wobec decyzji o kwarantannie stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
Złamanie kwarantanny może skutkować mandatem karnym w wysokości 5 tysięcy złotych. Oprócz tego nie przestrzegając kwarantanny, zwiększasz ryzyko zachorowania i przenoszenia choroby.
Kwarantanna zazwyczaj trwa 14 dni liczone od momentu ostatniej styczności, czyli kontaktu osoby poddawanej kwarantannie z osobą chorą. W uzasadnionych przypadkach może być wydłużona do 21 dni. Dodatkowo kwarantanną dana osoba może być objęta więcej niż jeden raz.
Kwarantanna może zostać skrócona tylko w sytuacjach, gdy osobie poddanej kwarantannie wykonano badanie laboratoryjne dające wynik negatywny lub gdy osobie chorej, z którą miała kontakt osoba na kwarantannie, wykonano badania laboratoryjne dające negatywny wynik.
Możesz także wykonać domowy test na koronawirusa.Nie wychodź z domu. Dotyczy to również zakupów. O zakupy poproś kogoś z członków rodziny lub przyjaciół. Zakupione produkty niech zostawią pod drzwiami. Czy na kwarantannie możesz wyprowadzać psa? Jest to możliwe tylko wtedy, gdy masz dom z ogródkiem. Jeżeli mieszkasz w bloku, poproś innych o opiekę nad psem.
Nie spotykaj się z innymi. Kwarantanna nie jest czasem wolnym na spotkania towarzyskie. Pozostań w izolacji i nie narażaj bliskich na zarażenie chorobą.
Nie idź do przychodni. Wiele osób podejrzewających u siebie objawy zakażenia udaje się do przychodni lub lekarza, tym samym ryzykując zarażenie innych ludzi. Podczas kwarantanny udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia inspekcji sanitarnej. Jeżeli twój stan znacząco się pogorszy, natychmiast zadzwoń do sanepidu, który może podjąć decyzję o zgłoszeniu się do oddziału zakaźnego.
Dbaj o higienę. Pamiętaj, aby często myć ręce. Nie dotykaj twarzy. Podczas kaszlu czy kichania zasłaniaj usta. Najlepsze w tym celu będą jednorazowe chusteczki, które możesz od razu wyrzucić do kosza i umyć ręce.
Nie używaj przedmiotów wspólnych z domownikami (naczyń, ręczników, pościeli). Jeżeli w mieszkaniu czy domu przebywają inne osoby nie tylko pozostań w odosobnieniu, ale też nie używaj wspólnych przedmiotów.
Codziennie myj dotykane powierzchnie. Dobrą praktyką jest także regularne czyszczenie takich powierzchni jak klamki, krany czy klawiatury.
Obserwuj się pod kątem występowania objawów.
W pierwszej kolejności poproś kogoś z rodziny lub przyjaciół o zakup niezbędnych produktów, czyli środków spożywczych, ale też artykułów higienicznych. Dobrze mieć również w domowej apteczce podstawowe leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe na wypadek wystąpienia objawów choroby.
Ponieważ w trakcie kwarantanny nie możesz mieć kontaktu z innymi osobami, zadbaj o swój czas wolny. To dobry moment, aby przeczytać odkładane od dawna książki lub zagrać w grę.