Data modyfikacji:

Jaki termometr lekarski kupić? Czym sprawdzać gorączkę?

Złe samopoczucie, bóle głowy, mięśni i dreszcze – brzmi znajomo? To mogą być początki gorączki. Gorączka jest objawem choroby, nie jest chorobą samą w sobie. Wzrost temperatury ciała informuje o tym, że coś się dzieje w organizmie. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza, zatrucie, alergia lub każda inna reakcja zapalna. Niezbędny w takiej sytuacji jest termometr lekarski, Sprawdź, jaki termometr jest najlepszy do monitorowania temperatury ciała.

Gorączka a stan podgorączkowy

Zanim zastanowimy się, jakie termometry najlepiej kupić, kilka słów wyjaśnienia wymaga terminologia. Nie każdy wzrost temperatury ciała powyżej 36,6°C oznacza gorączkę. Przyjęło się, że o stanie podgorączkowym mówi się, kiedy temperatura ciała przekracza temperaturę fizjologiczną, ale nie przekracza 38°C. Gorączką nazywa się każdy wzrost temperatury ciała powyżej 38°C.

Termometr szklany

Jaki termometr był kiedyś najpopularniejszy? Oczywiście ten szklany. Obecnie, ze względu na rozwój technologii i zakaz produkcji termometrów z rtęcią, stracił nieco na popularności. Wciąż można je dostać w sklepach i aptekach, ale są to termometry bezrtęciowe. Rtęć została zastąpiona mieszaniną galu, indu oraz cyny, które nie stwarzają niebezpieczeństwa dla zdrowia i środowiska w przypadku stłuczenia szkła.

Mierzenie temperatury można wykonać doustnie, pod pachą lub doodbytniczo. Termometr szklany należy strzepnąć przed każdym użyciem. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą strzepywaczki, która często jest dołączona do tego modelu termometrów lekarskich.

Pomiar temperatury ciała termometrem szklanym jest dokładny, ale można go odczytać dopiero po 2-3 minutach. Jego najważniejszą zaletą jest to, że nie trzeba go ładować ani wymieniać baterii. Niestety, takie termometry nie nadają się do samodzielnego pomiaru temperatury ciała przez dzieci – mogą im wypaść i potłuc się, stwarzając zagrożenie skaleczenia. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki termometr dla dziecka wybrać, to powinieneś postawić na inne modele.

Termometr elektroniczny klasyczny

Wielkość i kształt tego modelu zazwyczaj jest zbliżony do termometru szklanego. Można go używać doustnie, pod pachą lub doodbytniczo. Koniec pomiaru sygnalizowany jest dźwiękowo. Wynik pomiaru wyświetlany jest na małym ekranie.

Nie ma potrzeby go strząsać, w przeciwieństwie do termometru szklanego. Większość modeli posiada giętką, wodoodporną końcówkę. Jego wadą jest konieczność wymiany baterii. Mimo wszystko to dobry wybór, jeżeli nie wiesz, jaki termometr kupić.

Termometr bezdotykowy

Coraz bardziej popularny jest ostatnio termometr bezdotykowy. Ranking polecanych modeli termometrów lekarskich często zawiera właśnie te nowoczesne urządzenia.

Pozwala na bezdotykowy, szybki i dokładny pomiar temperatury ciała, niezależnie od czynników zewnętrznych. Precyzja miejsca pomiaru jest możliwa dzięki wbudowanemu wskaźnikowi.

Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją. Pomiar powinien być wykonywany w zaleconej przez producenta odległości od czoła lub w uchu. Wynik wyświetlany jest na monitorze termometra lekarskiego, w większości produktów możliwe jest zapisanie kilku lub kilkunastu ostatnich pomiarów. Jest to szczególnie przydatne w monitorowaniu postępów leczenia.

Urządzenie sygnalizuje wykonanie pomiaru za pomocą dźwięku, ale można go w każdej chwili wyłączyć. Dzięki temu można mierzyć temperaturę ciała u śpiącego dziecka, bez obawy, że się obudzi. To zatem dobry wybór, jeżeli myślisz o tym, jaki termometr dla dziecka kupić.

Termometr na podczerwień może dawać nieprecyzyjne wyniki pomiarów, jeśli używa się go niezgodnie z instrukcją. Odległość urządzenia od czoła podczas mierzenia powinna być taka sama jak w instrukcji (zazwyczaj około 5 cm). Termometr bezdotykowy należy ładować lub wymieniać baterię.

Termometr paskowy

Jaki termometr wykona ekspresowy pomiar temperatury? Model paskowy służy do szybkiego pomiaru temperatury ciała, można go zawsze nosić przy sobie. Nie ma ryzyka wydostania się z niego szkodliwych substancji, złamania czy zepsucia. Produkt nie zawiera rtęci.

Używanie termometru paskowego polega na przyłożeniu go do czoła, nad jednym z łuków brwiowych na kilknaście (15-20) sekund. Po tym czasie można już odczytywać wynik. Sprawdza się to szczególnie u dzieci, które nie pozwalają sobie zmierzyć temperatury ciała za pomocą termometru szklanego.

Ten model nadaje się do wielokrotnego użytku. Już po kwadransie można użyć go ponownie. Termometr lekarski paskowy nie nadaje się do monitorowania postępów leczenia, a jedynie do stwierdzenia, czy jest stan podgorączkowy lub gorączka. Granica błędu wynosi około ± 0,5°C.

Termometr smoczek

Smoczek z wbudowanym termometrem elektrycznym to świetne rozwiązanie do stałego monitorowania wzrostu lub spadku temperatury ciała u niemowląt. Sprawdza się w przypadku, gdy choroba się dopiero rozwija. Dzięki temu można wychwycić moment wzrostu temperatury ciała i odpowiednio zareagować. Termometr w smoczku pozwala także kontrolować postępy leczenia.

Jaki termometr dla dziecka?

Dobrym wyborem jest termometr bezdotykowy, który umożliwia zmierzenie temperatury ciała dziecka, któremu siedzenie w jednej pozycji przez 2-3 minuty sprawia trudność. Wynik można odczytać już po jednej sekundzie. Ten typ termometru sprawdza się także do monitorowania temperatury ciała u śpiącego dziecka.

Termometr szklany wymaga od rodzica większej uwagi podczas mierzenia temperatury ciała dziecka – istnieje niebezpieczeństwo stłuczenia się szkła i zranienia.

Termometr smoczek natomiast to świetne rozwiązanie dla dzieci do około 6. miesiąca życia, które mają dobrze wykształcony odruch ssania. Smoczek jest wodoodporny i bezpieczny dla dziecka. Nie ma ryzyka wydostania się na zewnątrz szkodliwych substancji.

Do szybszej i szacunkowej oceny temperatury ciała doskonale nadaje się termometr paskowy. Ten typ pozwala ocenić, czy dziecko zachorowało czy po prostu jest zmęczone, przez co czuje się gorzej.

Autorka: Natalia Ciszewska