Data publikacji:

Ładowanie akumulatora żelowego: jak to zrobić?

Akumulatory żelowe cenione są między innymi za wyjątkową trwałość. Odpowiednio dbając o stan akumulatora, można cieszyć się jego długą żywotnością i zadowalającym czasem pracy. Kluczowe w tym zakresie jest prawidłowe ładowanie baterii. Podłączenie w niewłaściwy sposób lub wykorzystanie nieodpowiedniego napięcia może skutkować jej trwałym uszkodzeniem. Jak powinno wyglądać ładowanie akumulatora żelowego? Podpowiadamy!
Ładowanie akumulatora żelowego

Jakie jest zastosowanie akumulatorów żelowych?

Akumulatory żelowe powstały między innymi w odpowiedzi na potrzebę wyeliminowania określonych wad akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Żelowy elektrolit cechuje się wyższą odpornością na wstrząsy, uszkodzenia i temperaturę niż płynny. Co także istotne, w przypadku pęknięcia obudowy nie wycieknie i nie zaleje sąsiadujących przedmiotów. Może być stawiany i używany na niemal każdej powierzchni, także na sporych pochyłościach, a nawet przy chwilowym obróceniu o 180 stopni.
Żelowe akumulatory wykorzystywane są głównie w zasilaczach awaryjnych UPS, centralach alarmowych oraz w systemach wymagających długiej pracy przy jednoczesnym nierównym rozładowaniu i ładowaniu – np. w instalacji fotowoltaicznej jako magazyn energii gromadzonej przez panele. Stanowią także źródło zasilania łodzi, kamperów, skuterów, quadów i dziecięcych pojazdów. Sprawdzają się również w elektrycznych pojazdach osób z niepełnosprawnościami.
Zastosowań żelowych akumulatorów jest wiele. Doskonale spełniają swoją funkcję tam, gdzie potrzeba stałego dostępu do prądu przy jednoczesnej niewymagającej obsłudze. Kluczem do utrzymania możliwie długiej niezawodności i trwałości jest dbanie o niego w odpowiedni sposób. Ładowanie akumulatora żelowego musi odbywać się zgodnie z zaleceniami producentów.

Akumulator żelowy – jak ładować?

Jedną z największych zalet żelowych zasobników energii jest to, że nie występuje w nich zjawisko redukcji poziomu elektrolitu. Nie ma więc konieczności regularnego sprawdzania i uzupełniania płynu, co sprawia, że takie baterie są niemal bezobsługowe. Jedyną konieczną czynnością jest ładowanie akumulatora żelowego. Dokładne zalecenia dotyczące konkretnego urządzenia są zawsze wyszczególnione przez producenta. Ich nieprzestrzeganie może doprowadzić do poważnego, a nawet nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora.
Do ładowania żelowych akumulatorów najlepszy jest prąd 10-godzinny. Optymalnym natężeniem dla urządzenia o pojemności 100Ah jest 10A, które umożliwia pełne naładowanie w 10 godzin. Nie jest to jednak jedyna możliwość – natężenie może wynosić mniej lub więcej, jednak nie powinno być zbyt wysokie. Najprostsza zasada dotycząca ładowania żelowych akumulatorów mówi, by nie przekraczać 30% docelowej pojemności wyrażonej w amperogodzinach. Oznacza to, że dla akumulatora 100 Ah maksymalnym natężeniem będzie 30 A.

Czym ładować akumulatory żelowe?

Baterie z elektrolitem żelowym mają określone wymagania dotyczące ich ładowania. Potrzebują prądu o odpowiednim natężeniu i nie mogą być przeładowywane. Konsekwencją przeładowania jest przegrzanie, a co za tym idzie znaczne skrócenie żywotności i zmniejszenie pojemności. Próba ładowania akumulatora żelowego prostownikiem do akumulatorów kwasowych najpewniej zakończy się szybkim zniszczeniem urządzenia.
Posiadając różnego rodzaju akumulatory i chcąc uniknąć kupowania kilku dodatkowych sprzętów, można wykorzystać ładowarki uniwersalne lub wielofunkcyjne prostowniki impulsowe. Trzeba przy tym pamiętać, że decydując się na zakup ładowarki do akumulatorów żelowych innej niż dedykowana konkretnemu typowi baterii, należy uważnie zweryfikować jej kompatybilność z posiadanym urządzeniem.
Najbezpieczniejszą opcją są mikroprocesorowe ładowarki do akumulatorów żelowych, nazywane też ładowarkami inteligentnymi, które samodzielnie kontrolują natężenie prądu i automatycznie regulują cały proces.

Właściwe korzystanie z akumulatora żelowego

Da utrzymania właściwej pojemności i długiej żywotności każdego akumulatora najważniejsza jest jego prawidłowa eksploatacja. Planując zakup urządzenia, warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi jego użytkowania. Od zakończenia procesu produkcji do pierwszego użycia akumulatora może minąć sporo czasu, podczas którego sprzęt ulegnie lekkiemu samo rozładowaniu. Z tego względu warto w pierwszej kolejności przeprowadzić wstępne ładowanie, by wyrównać napięcie w całej konstrukcji.
Należy także pamiętać, że nie powinno się dopuszczać do całkowitego rozładowania się akumulatora. Jeżeli jednak tak się stanie, stanowczo odradzane jest przetrzymywanie go w stanie poniżej minimalnego napięcia odcięcia.
Podłączenie urządzenia do ładowarki do akumulatorów żelowych powinno nastąpić możliwie najszybciej. W przypadku kompletnie wyładowanej baterii początkowy prąd nie może przekraczać 10% jej pojemności, inaczej może dojść do przegrzania. Czas ładowania powinien być równy lub dłuższy niż 96 godzin.
Nieprzestrzeganie zaleceń może sprawić, że akumulator żelowy utraci swoje właściwości, a jego żywotność znacznie się skróci.Baterię najlepiej ładować po każdym użyciu, zwracając uwagę na właściwe natężenie prądu. Jeżeli urządzenie pozostaje nieużywane, należy przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. W pobliżu nie powinny znajdować się źródła ciepła ani substancje chemiczne, mogące uszkodzić obudowę.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!