Data publikacji:

Lampa antydepresyjna. Opinie. Jaką lampę wybrać?

Depresja doczekała się miana choroby cywilizacyjnej XXI wieku. Jeszcze na początku lat 90. XX wieku w Polsce była to mało znana choroba, kojarzona głównie ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej, gdzie mówiło się o „tabletce szczęścia” o nazwie Prozac. W naszym kraju bardzo długo podchodzono do depresji jak do zwykłej dolegliwości. Tymczasem okazało się, że depresja to poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. W zapobieganiu depresji przydatne są rozmaite urządzenia. Sprawdź, jaka lampa antydepresyjna może poprawić Ci nastrój w zimowe dni!
lampa antydepresyjna

Czym przejawia się depresja?

Ogólnie rzecz biorąc, depresja objawia się obniżonym nastrojem. Nie chodzi o złe samopoczucie, które trwa kilka dni. Depresja może być sezonowa (jesień–zima) lub nie musi być związana z żadną porą roku. Osoby cierpiące na depresję są pogrążone w smutku, nie mają radości z życia, praktycznie nic nie jest w stanie ich cieszyć. Co gorsza, praca i hobby nie sprawiają już żadnej przyjemności. Człowiek pogrążony w depresji najchętniej by się odseparował od świata zewnętrznego. Osoby z depresją przestają dbać o wygląd, z trudem przychodzi im dbałość o higienę. W ciężkich przypadkach dochodzą myśli samobójcze. 
Człowiek skonfliktowany ze światem zewnętrznym i wewnętrznym nie widzi sensu życia. Dlatego depresji nie wolno lekceważyć. Trzeba zacząć ją zwalczać wszelkimi możliwymi metodami. Najczęściej psychiatra przepisuje antydepresanty. Coraz częściej mówi się o tym, że doskonale sprawdza się lampa antydepresyjna, która szczególnie rekomendowana jest okresie jesienno-zimowy.

Lampa antydepresyjna – opinie

Terapia lampą antydepresyjną ma za zadanie uzupełnienie niedoboru światła słonecznego. Białe światło, imitujące działanie promieni słonecznych, znakomicie wpływa na poprawę nastroju, pozytywnie działa na pracę mózgu oraz pobudza do działania. Można spotkać się z opiniami, że lampa depresyjna z powodzeniem zastępuje leczenie farmakologiczne, ale jest to zbyt ryzykowna opinia, gdyż bez zgody lekarza specjalisty nie powinno się samodzielnie przerywać leczenia. 
Natomiast można zgodzić się z opinią, że lampa antydepresyjna może zapobiec przekształceniu się depresji ze stanu lekkiego w stan ciężki. Lampa antydepresyjna jak najbardziej może być wykorzystywana w domu, co pozwala zaoszczędzić czas na przejazdy do gabinetów zajmujących się światłolecznictwem.

Lampa antydepresyjna – jaką wybrać?

Osoby zainteresowane fototerapią w domowym zaciszu mają do wyboru lampy antydepresyjne w kilku wariantach cenowych (od produktów dostępnych na każdą kieszeń po produkty dla bardziej wymagających klientów). Domowe zabiegi przy użyciu lampy antydepresyjnej można zacząć od tańszych lamp, co pozwoli na osobiste przekonanie się do zalet światłolecznictwa. 
Trzeba podkreślić, że każdy inaczej może reagować na taką terapię. Dla jednych osób będzie to bezcenne rozwiązanie, a dla innych może to być jedynie terapia wspierająca walkę z depresją, łączona z zażywaniem leków antydepresyjnych przepisywanych na receptę lub suplementów rekomendowanych w zwalczaniu łagodniejszych objawów tej choroby.
Sukces światłolecznictwa za pomocą lampy antydepresyjnej może zależeć od stopnia ciężkości choroby, a także od podejścia do fototerapii i stosowania się lub nie do zaleceń producenta. Z reguły po lampie antydepresyjnej należy spodziewać się wyraźnej poprawy samopoczucia, złagodzenia lub całkowitej eliminacji depresji typowej w sezonie jesienno-zimowym, zwalczenia bezsenności i uczucia niepokoju lub lęku.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.