Dla jednych stacjonarny model będzie lepszym wyborem, natomiast dla drugich laptop okaże się o wiele bardziej funkcjonalny. Wszystko zależy od specyfiki pracy. Przyjrzymy się bliżej komputerom stacjonarnym i laptopom.
To definitywnie lepszy wybór dla tych, którzy zdecydowaną większość czasu spędzają w biurze. Do pracy biurowej warto wybrać model z kompaktową obudową.
Niewielkie urządzenia, takie jak chociażby Mac Mini, zajmują na biurku minimalną ilość miejsca, a swoją mocą obliczeniową spokojnie wystarczą do wymagających zadań.
Bardzo dobrze spisują się w pracy biurowej komputery typu all in one. Zastanawiasz się jaki komputer all in one wybrać? Sprawdź! W jednej obudowie znajduje się monitor oraz jednostka centralna. To pozwala zaoszczędzić sporą ilość miejsca, co wpływa na komfort i estetykę stanowiska pracy.
Dużą zaletą komputerów stacjonarnych jest możliwość wyboru wielkości monitora. Największe laptopy mają ekran o maksymalnej wielkości 24 cali. W przypadku stacjonarnych komputerów do biura, można zakupić monitor 21-calowy, 24-calowy, 27-calowy, a nawet 32-calowy.
Osoby zajmujące się obróbką zdjęć, montowaniem filmów czy tworzeniem projektów architektonicznych, z pewnością wybiorą większą przestrzeń roboczą. To znacznie ułatwia pracę!
W ten sposób nie trzeba obawiać się, że podczas ważnego spotkania zabraknie energii. Przenośny komputer umożliwia także pokazywanie prezentacji na rzutniku.
Moc obliczeniowa laptopów jest bardzo przyzwoita, dlatego nawet średniej klasy laptop sprawdzi się w biurze. Osoby, które nie przepadają za małymi ekranami, w dowolnym momencie mogą podłączyć zewnętrzny monitor.
Producenci mają w swoich ofertach bardzo cienkie urządzenia, które dosłownie mieszczą się w przegrodzie torby czy plecaka. Czy laptopy mają jakieś wady? Przeważnie ich ceny są nieco wyższe, niż w przypadku modeli stacjonarnych. To jednak nie jest regułą i dobrego laptopa można kupić już za 1500-2000 złotych. Wszystko zależy od preferencji użytkownika.
Nie mniej istotne są podzespoły zastosowane w danym komputerze. Dwurdzeniowy procesor i 4 GB pamięci RAM to podstawowa konfiguracja do pakietu Office i przeglądania internetu. Bardziej wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę w stronę czterordzeniowego procesora i przynajmniej 8 GB pamięci RAM.
Bardzo istotny jest także zastosowany w komputerze dysk. Do wyboru jest dysk SSD lub HDD. Ten pierwszy charakteryzuje się mniejszą pojemnością, ale w porównaniu do dysku HDD działa on zdecydowanie szybciej.
To przekłada się na błyskawiczne uruchamianie systemu i aplikacji. W sklepach można znaleźć wiele laptopów z wbudowanym dyskiem SSD i HDD.
Choć karta graficzna w pracy biurowej pozornie nie odgrywa większej roli, to dla osób pracujących na co dzień z materiałami filmowymi, zdjęciami czy projektami graficznymi, z pewnością będzie miała ona duże znaczenie.
W komputerach stacjonarnych bardzo często montowane są mocne karty graficzne. Dzięki temu bez większego problemu można korzystać z takich programów jak Final Cut Pro X, Adobe Photoshop czy AutoCad.
W przypadku komputerów przenośnych, równie istotny jest czas pracy na baterii. Laptopy wysokiej klasy są w stanie pracować przez około 8-9 godzin na jednym cyklu ładowania. Będąc w podróż czy poza biurem, dodatkowa energia będzie na pewno przydatna.
Pojemna bateria gwarantuje długie działanie, bez obawy o brak gniazdka elektrycznego w pobliżu. Osoby poszukujące mocnych podzespołów i większego monitora, z pewnością zwrócą się w stronę komputerów stacjonarnych.
Niezła karta graficzna Intel UHD Graphics 630 spokojnie poradzi sobie z wieloma projektami. Dobre chłodzenie i spora ilość portów czyni z Maca Mini bardzo uniwersalne urządzenie.
Warto dodać, że na pokładzie urządzenia znajduje się dysk SSD o pojemności 256 GB. Pojemna bateria spokojnie wystarczy na kilka godzin pracy.
Na wszystkie niezbędne pliki, użytkownik ma do dyspozycji aż 1 TB dysk HDD. Ten model nie zajmuje na biuru zbyt dużo miejsca, a jednocześnie oferuje spore możliwości.