Wybierając dobry i tani komputer do gier, musisz zwrócić uwagę na takie podzespoły jak procesor, karta graficzna czy pamięć RAM. W poradniku podpowiadamy, na co jeszcze należy zwrócić uwagę, a także czy tani komputer do gier będzie lepszym wyborem niż laptop! Sprawdź nasze porady!
To jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Jaki będzie najlepszy procesor? Aby gry mogły działać płynnie, należy wybrać procesor przynajmniej z czterema rdzeniami. Ważna jest również liczba wątków, czyli rdzeni logicznych. Zasada jest prosta im jest ich więcej, tym lepiej. Zwykle do przyzwoitej wydajności czterordzeniowy procesor z obsługą sześciu lub ośmiu wątków powinien wystarczyć do uruchamiania gier.
Pamięć operacyjna RAM ma za zadanie tymczasowe przechowywanie danych niezbędnych do uruchamiania rozmaitych elementów w grach. W tanim komputerze do grania powinno wystarczyć przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Jeśli chcesz mieć pewność, że dany tytuł będzie działał płynnie, to wybierz opcję z 16 GB pamięcią RAM. Taka wartość spokojnie pozwoli na wydajne działanie w takich tytułach jak chociażby Call of Duty Warzone, Fortnite czy Cyberpunk 2077.
Dobra grafika w komputerze do gier to absolutna podstawa. W tanich komputerach możliwości są ograniczone głównie ze względu na to, że w ostatnich latach karty graficzne bardzo podrożały. Przy ograniczonym budżecie raczej nie dostaniemy topowego modelu, ale oczywiście nie oznacza to, że budżetowa karta nie pozwoli na granie.
Na jakie parametry zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ilość pamięci RAM, która ma wpływ na szybkość renderowania grafiki, a także osiąganie odpowiedniej liczby klatek na sekundę. W najtańszych kartach mamy 2 GB pamięci RAM, co może być niewystarczające. Można przyjąć, że do grania należy wybierać karty z przynajmniej 4 GB pamięcią RAM.
W kartach do tanich komputerów warto również spojrzeć na dostępne złącza służące do podłączenia zewnętrznego monitora. Absolutną podstawą są porty HDMI oraz DisplayPort, które będą kompatybilne z większością monitorów.
Do przechowywania gier potrzeba większej ilości miejsca, dlatego dysk o pojemności 1 TB będzie na początek wystarczający. Z racji ograniczonego budżetu wybór pada na dysk HDD. Jeśli zależy ci na lepszej wydajności i błyskawicznym ładowaniu gier, to lepiej wybrać dysk SSD. Do jego największych minusów należy zaliczyć cenę. Koszt dysku SSD o pojemności 256 GB jest porównywalny do ceny dysku HDD o pojemności 1 TB.
Płyta główna musi być kompatybilna ze wszystkimi podzespołami, aby zapewnić bezproblemową pracę. Podczas wyboru w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wielkość płyty. Do najpopularniejszych zaliczamy płyty ATX, które oferują sporą liczbę slotów na podzespoły i dodatkowe porty.
Przy ograniczonej ilości miejsca można zdecydować się na płytę microATX, która dla początkujących graczy będzie wystarczająca. Dodatkowo spójrz jaki rodzaj pamięci jest obsługiwany, a także ile maksymalnie będziesz mógł jej zamontować. To ważne, jeśli masz w planach ulepszanie swojego sprzętu w przyszłości.
Podczas grania podzespoły generują ciepło, które może prowadzić do tzw. throttlingu, czyli spadkiem wydajności spowodowanym przegrzaniem. Na szczęście można temu zapobiec poprzez zastosowanie wentylatora! Już za około 100 złotych znajdziesz chłodzenie wyposażone w aluminiowy radiator, który osiąga prędkość obrotową do 2000 obr./min. To wystarczy, aby obniżyć temperaturę podzespołów.
W tanich komputerach gamingowych zasilacz raczej jest elementem, na który nie zwraca się aż tak dużej uwagi. To jednak błąd, ponieważ słaby zasilacz może powodować kłopoty. Najtańsze zasilacze oferują moc na poziomie 400 W. Przy budżetowych podzespołach taka wartość powinnna być wystarczająca. Nieco droższe modele są w stanie wygenerować moc na poziomie nawet 700 W. Jaki zasilacz będzie dla Ciebie najlepszy? Sprawdź, jakie zapotrzebowanie na energię ma twój komputer i na tej podstawie dobierz do niego zasilacz.
Wybór obudów do tanich komputerów gamingowych jest ogromny! Tak naprawdę za niewielkie pieniądze bez problemu znajdziesz efektowną i praktyczną obudowę. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wszystkie podzespoły zmieszczą się do danego modelu. Obudowy typu Midi Tower przy niewielkim budżecie sprawdzą się najlepiej!
Złożenie taniego komputera gamingowego to nie wszystko. Do nowego zestawu trzeba dokupić klawiaturę oraz myszkę. Na szczęście akcesoria gamingowe są dostępne w atrakcyjnych cenach. Podczas zakupu myszki spójrz na to jaką rozdzielczością dysponuje. Im większa, tym bardziej precyzyjne ruchy. Solidne modele oferują rozdzielczość na poziomie od 8000 nawet do 12 000 dpi. W przypadku klawiatur do wyboru mamy wersje membranowe lub mechaniczne.
Klawiatury mechaniczne w zastosowaniach gamingowych wydają się być lepsze głównie ze względu na doskonałą wytrzymałość, a także szybszy czas wciśnięcia klawisza. Jednak klawiatury membranowe są tańsze, co przy tanim komputerze gamingowym ma kluczowe znaczenie.
Ostatnim elementem taniego komputera gamingowego jest monitor. Już za około 500-600 złotych kupisz 21-calowy ekran z rozdzielczością Full HD. Dla początkującego gracza będzie to wybór wystarczający.
Tani komputer gamingowy czy laptop? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących graczy. Wybór nie jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Złożenie komputera do gier może być rzeczywiście tańsze, jednak trzeba pamiętać o dokupieniu akcesoriów, które zwiększają koszty. Laptopy zapewniają mobilność, ale w tańszych wersjach ich wydajność nie jest wystarczająca. Plusem komputera stacjonarnego jest możliwość stopniowej rozbudowy podzespołów i wymiany ich na lepsze. Wybór jest uzależniony od potrzeb użytkownika i tego, jak długo zamierza korzystać z danego sprzętu.