Data publikacji:

Czym jest mapowanie dysku i jak je wykonać?

Korzystanie z dysku sieciowego to wygodne rozwiązanie, pozwalające na przechowywanie danych na serwerze i udostępnianie ich wybranym użytkownikom. Stosuje się je głównie w firmach, choć wiele osób korzysta z niego również w domu, na swoich prywatnych urządzeniach. Dla prawidłowego działania trzeba wykonywać mapowanie dysku, pozwalające na dostęp do niego poszczególnym użytkownikom i przyspieszenie działania ich urządzeń.
Czym jest mapowanie dysku i jak je wykonać?

Czym jest dysk sieciowy?

Dysk sieciowy, czyli serwer NAS (ang. network-attached storage, dosłownie „magazyn podłączony do sieci”), to urządzenie, które podłącza się do routera Wi-Fi i w ten sposób bezprzewodowo udostępnia z niego dane. Korzysta się z niego najczęściej w firmach, ponieważ stanowi dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy do jednej sieci podpiętych jest wiele urządzeń i korzystający z nich użytkownicy potrzebują wymieniać się plikami i różnymi danymi. Dyski sieciowe można dopasowywać do zakupionej wcześniej obudowy lub wybrać gotowy zestaw. Do prawidłowego działania konieczne jest zainstalowanie takiego dysku w serwerze, podłączenie przewodów LAN i sieciowego oraz skonfigurowanie urządzenia. Konieczne jest także wykonanie mapowania dysku.
Zobacz, jaki dysk SSD do PC wybrać

Mapowanie dysku – co to jest?

Mapowanie dysku sieciowego przede wszystkim umożliwia udostępnianie danych wielu osobom, które otrzymują dostęp do różnych plików, mogą je pobierać oraz dodawać nowe. Określając działanie mapowania dysku bardziej szczegółowo, chodzi w nim o przyporządkowanie jednych zasobów konkretnego systemu do drugiego. Poprzez takie działanie zmienia się przestrzeń adresowa związana z mapowaniem plików, pamięci operacyjnej oraz adresów IP. Dużą zaletą mapowania dysków sieciowych jest zwiększenie szybkości funkcjonowania całego systemu, a co za tym idzie – poprawienie wygody użytkowania urządzeń oraz samej pracy na nich.
Gromadzone na dysku sieciowym dane, foldery i pliki są zapisywane w chmurze, co pozwala na ich wygodne przechowywanie oraz archiwizowanie. Jest to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie, niż w przypadku korzystania z dysków zewnętrznych czy innych mobilnych urządzeń służących do gromadzenia danych.
Co istotne, mapowanie dysku można wykonać nie tylko na laptopie czy komputerze stacjonarnym, ale również na tablecie lub smartfonie, co sprawia, że rozwiązanie to jest naprawdę wygodne i proste dla użytkowników. Po udanym przeprowadzeniu procesu serwer NAS działa tak samo, jak zwykły dysk, a dostęp do przechowywanych na nim danych jest możliwy z każdego wprowadzonego do sieci urządzenia.

Jak wykonać mapowanie dysku sieciowego?

W wielu przypadkach mapowanie dysku odbywa się automatycznie (gdy dany dysk sieciowy jest widoczny w oknie eksploratora). Ręczne przeprowadzenie procesu nie jest jednak wcale skomplikowane, choć przebiega różnie w zależności od systemu operacyjnego danego urządzenia.
Poniżej znajdziesz ogólną instrukcję przeprowadzenia mapowania dysku sieciowego w kilku krokach, które w większości systemów wyglądają bardzo podobnie.
  • Otwórz eksplorator na pasku zadań lub w menu Start i wpisz nazwę serwera.
  • Wybierz serwer.
  • W kolejnym kroku wprowadź dane logowania administratora serwisu (musi posiadać odpowiednie uprawnienia).
  • Prawym przyciskiem myszy kliknij w folder, który chcesz zmapować.
  • W menu, które się pojawiło, wybierz opcję „Mapuj dysk sieciowy”.
  • Uruchom ponownie komputer.
Jeśli podczas całego procesu pojawił się jakiś problem, nie masz dostępu lub nie widzisz którejś z opcji, skontaktuj się ze swoim administratorem sieci. Po zakończeniu mapowania dysku zalogowani użytkownicy mają na stałe przypisany dostęp do wybranego folderu umieszczonego na dysku sieciowym.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!