Data publikacji:

Czy da się kupić laptop gamingowy do 2000 zł?

Laptopy z powodzeniem zastąpiły w dużej mierze klasyczne komputery stacjonarne, zarówno w naszych domach, jak i miejscach pracy. Popularną kategorią sprzętu są najtańsze laptopy do 2000 złotych. Dzięki zażartej konkurencji na rynku oferują one bardzo solidną wydajność oraz sprawdzają się w wielu różnych codziennych zadaniach. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy są one również dobrym wyborem dla miłośników gier? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.
laptop gamingowy do 2000 zł
Rynek laptopów podzielony jest pomiędzy kilku kluczowych producentów, oferują oni przeważnie dziesiątki modeli w różnych segmentach cenowych, które różnią się też swoim przeznaczeniem. Możemy odróżnić trzy podstawowe rodzaje komputerów przenośnych.
Pierwszą z nich tworzą maszyny zaprojektowane z myślą o ogólnym codziennym użytku. Nadają się więc do uruchamiania prostych aplikacji biurowych, surfowania w internecie i korzystania z sieci społecznościowych oraz multimediów (filmy, seriale, muzyka itd.).
Kolejna kategorię stanowią laptopy biznesowe i profesjonalne, które oferują wysoką wydajność w zaawansowanych programach przeznaczonych np. do obróbki wideo. Ostatnim typem pozostają komputery stricte gamingowe, zaprojektowane z myślą o potrzebach graczy i oferujące wysokiej klasy podzespoły (przed wszystkim układy graficzne), pozwalające na odpalenie najnowszych gier.

Laptop do gier za 2000 zł – czy istnieje?

Kiedy rozmawiamy o laptopach w cenie do 2000 złotych, wybór dobrego i wydajnego sprzętu znacząco się zawęża. O ile jeszcze kilka lat temu można było kupić za taką kwotę całkiem solidny komputer, za sprawą zmian na rynku oraz rosnącej inflacji, dysponując tego typu kwotą musimy iść na duże kompromisy, co z pewnością nie jest dobrą wieścią dla osób, które chciałby zagrać w najnowsze lub nieco starsze tytuły.
Za 2000 złotych nie kupimy dedykowanego laptopa gamingowego. Wszystkie urządzenia w tym zakresie cenowym to maszyny do ogólnego użytku, które ze względu na mniej wydajne podzespoły nadają się głównie do wykonywania jedynie podstawowych zadań. Wydajność, jaką oferują, może nie zadowolić nawet przeciętnego miłośnika elektronicznej rozrywki. Bez problemu uruchomimy na nich jedynie stare gry oraz mało wymagające produkcje indie. Komputery będą miały spore problemy z płynnym uruchomieniem nawet kilkuletnich hitów.

Czego oczekiwać po laptopie do gier za 2000 złotych?

Wybierając laptopa do 2000 złotych, powinniśmy zwracać uwagę głównie na modele z przedziału 1500-2000 złotych. Ze względu na koszt podzespołów większość urządzeń tej klasy ma dość zbliżone do siebie parametry techniczne, przyjrzyjmy się nimi z bliska.

Procesor

W omawianym przedziale cenowym producenci oferują maszyny z najsłabszymi procesorami mobilnymi AMD i Intel, które wchodzą w skład rodziny Ryzen 3 oraz Intel Core i3. Układy tego typu dobrze radzą sobie z obsługą systemu Windows oraz podstawowych aplikacji, ale zaczną być problemem, gdy zależy nam też na korzystaniu z programów do obróbki wideo i grafiki. Spowolnią one również zabawę ze starszymi grami, przede wszystkim symulatorami i strategiami turowymi (np. Civilization) lub RTS-ami, takimi jak Crusader Kings.

Pamięć

Laptopy w cenie do 2000 złotych mają na pokładzie zazwyczaj nie więcej niż 8 GB pamięci RAM. Dziś jest to absolutne minimum do komfortowego systemu Windows. Nawet taka ilość pamięci może okazać się niewystarczająca podczas korzystania z przeglądarki internetowej, kiedy otworzymy zbyt dużą liczbę kart ze stronami bardzo szybko zauważymy, że komputer zaczyna się krztusić. Większość najnowszych gier wymaga minimalnie co najmniej 16 GB pamięci RAM, oznacza to, że nie będziemy nawet w stanie uruchomić tych tytułów i to nawet z minimalnym poziomem detali graficznych. Alternatywą jest jednak zawsze dokupienie dodatkowych 8 GB i samodzielne zainstalowanie ich w komputerze, co nie jest specjalnie trudnym zadaniem.

Karta graficzna

Komputery w cenie do 2000 złotych nie mają dedykowanych układów graficznych, zamiast tego polegają na zintegrowanych z procesorami chipsetach Intel UHD Graphics oraz AMD Radeon Vega. Co więcej, są to zazwyczaj ich najsłabsze wersje, które sprawdzają się jedynie w zastosowaniach biurowych. Na laptopach tego typu możemy oczywiście odpalić trójwymiarowe gry, ale wydajność komputera będzie daleka od idealnej i nawet w kilkuletnich tytułach bawić będziemy się w najniższych lub średnich detalach graficznych, w maksymalnie 30 klatkach na sekundę.
Zintegrowana grafika jest też fatalnym wyborem, jeżeli planujemy pracę z aplikacjami do obróbki zdjęć, rysowania lub projektowania 2D i 3D. Będą też znacząco spowolniały korzystanie z edytorów materiałów wideo.

Ekran

W omawianych laptopach montowane są najtańsze wyświetlacze z matrycami TN, osiągające 14-15 cali i obsługujące rozdzielczość 1080p. Odznaczają się one słabym kontrastem i odwzorowaniem kolorów, a także niskim poziomem czerni. Co więcej, gracze mogą zapomnieć o zabawie w ponad 60 klatkach na sekundę, bowiem wszystkie obsługują jedynie standardową częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz. Zabawę w CS:GO lub inne popularne gry sieciowe utrudni też niska responsywność ekranu.

Dysk

Jeżeli chodzi o dyski producenci laptopów, także tych do 2000 złotych, odeszli już prawie całkowicie od tradycyjnych magnetycznych napędów HDD. Komputery z omawianego przedziału cenowego będą więc wyposażone w dyski SSD o pojemności od 256 lub 512 GB. W razie potrzeby miejsce to możemy rozszerzyć montując we wnętrzu dodatkowe urządzenie. Dla przeciętnego gracze taka ilość wolnej przestrzeni dyskowej może stanowić problem, zwłaszcza jeżeli chce mieć zainstalowanych wiele tytułów jednocześnie, a także przechowywać dokumenty i dane (np. zdjęcia i filmy).

Jakość wykonania i dodatkowe funkcje

Gracze nie powinni oczekiwać od laptopów do 2000 złotych żadnych dodatkowych funkcji, na które mogą liczyć właściciele droższych i dedykowanych maszyn. Mowa tu między innymi o podświetleniu obudowy za pomocą kolorowych świateł LED, albo klawiszach o wzmocnionej czułości i wytrzymałości. Klawiatura tych komputerów nie będzie więc specjalnie komfortowa, zwłaszcza gdy chcemy grać w intensywne produkcje akcji.
Konsumenci powinni też zapomnieć o ulepszonym systemie chłodzenia, kiedy podczas zabawy z grami maksymalnie obciążymy zasoby maszyny, ta będzie nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur, co będzie odczuwalne przy dotyku (zapomnijmy więc o graniu z komputerem na kolanach bez podstawki). Jeżeli nie będziemy korzystać ze słuchawek zostaniem też skazani na standardowe głośniczki stereo, pozbawione dodatków znajdowanych w droższych modelach, takich jak wsparcie dla dźwięku przestrzennego oraz systemy wzmacniające basy.
Jeśli szukasz komputera do gier, zobacz, jaki laptop do 4000 i jaki laptop do 5000 zł wybrać.
Zdjęcie: Envato Elements