Data publikacji:

Jaki laptop do 5000 zł kupić? Dla kogo będzie dobrym wyborem?

Zakup nowego laptopa powinien być przemyślany, ponieważ nie jest to rzecz, w którą zaopatrujemy się na co dzień. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które pomogą dokonać właściwego wyboru. Kupując laptop do 5000 zł, trzeba wybrać między innymi przekątną ekranu, wagę, rozdzielczość, ilość pamięci RAM czy rozmaite funkcje dodatkowe. Na szczęście, mając taki budżet, można liczyć na urządzenia z co najmniej średniej półki. Dowiedz się, jaki laptop do 5000 zł wybrać.
laptop do 5000

Jaką przekątną powinien mieć laptop do 5000 zł do różnych zastosowań?

Podstawą podczas wyboru laptopa, niezależnie od jego przyszłego zastosowania, jest dobór odpowiedniej przekątnej ekranu, rozdzielczości oraz wagi do swoich potrzeb. 11,6 cali to najmniejsze laptopy do bardzo podstawowych zastosowań, dla osób, które planują właściwie cały czas przebywać z nimi w podróży. Dobry wymiar przekątnej ekranu dla osób studiujących i dość często korzystających z laptopa poza domem to 13,3 lub 14 cali. Jest to wielkość umożliwiająca komfortową pracę, a jednocześnie nieciągnąca za sobą ograniczeń w rozłożeniu się z laptopem przy stoliku w kawiarni.
Jaki laptop do gier wybrać? Laptopy o przekątnej 15,6 oraz 17,3 cali to dobry wybór dla osób, które częściej wykorzystują laptop w domu i stosunkowo rzadko zabierają go ze sobą. Sprawdzą się także dla graczy. Umożliwiają wygodne oglądanie filmów, surfowanie po internecie, dynamiczne rozgrywki czy pracę w domowych warunkach.

Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość, którą najlepiej wybierać w laptopach do standardowych, codziennych zastosowań, takich jak praca, nauka, surfowanie po internecie czy oglądanie seriali, to Full HD (1920 × 1080). Jest w pełni wystarczająca dla przeciętnego użytkownika i najczęściej spotykana w laptopach, a nie podnosi drastycznie ceny komputera.
W rozdzielczość taką jak 4K (3840 × 2160) czy 4K Ultra HD+ (3840 × 2400) warto inwestować, jeśli wykorzystujemy laptopa do obróbki graficznej, projektowania oraz gier. taki model przyda się jako laptop dla architekta. Niższe rozdzielczości, takie jak HD (1366 × 768) i HD+ (1600 × 900), są przeważnie stosowane w tańszych urządzeniach. Jeśli celem jest laptop do 5000 zł, można całkowicie je odrzucić.

Odpowiednia waga laptopa do 5000 zł

Mniej niż 1 kg oraz w okolicach tej wartości ważą najlżejsze i najmniejsze propozycje na rynku. Można śmiało wysunąć twierdzenie, że jeżeli laptop waży 1,5 kg, bardzo dobrze sprawdzi się do nauki oraz pracy poza domem. W takiej wadze bez problemów powinniśmy znaleźć laptopy o przekątnej do 14 cali. Największą grupę stanowią jednak laptopy o wadze powyżej 1,7 kg, sięgającej około 2,5 kg – to komputery o przekątnej ekranu 15,6 cali. Laptopy ważące więcej niż 2,5–3 kg to przeważnie modele przeznaczone do gier, których raczej nie będziemy zabierać ze sobą z domu.

Rodzaj matrycy w laptopie oraz zastosowanie odpowiednich powłok

Wśród dostępnych na rynku rodzajów matryc wyróżniamy:
  • TN – to dosyć tanie produkty, o dużej płynności obrazu;
  • VA – najpopularniejsze matryce, które doskonale poradzą sobie w laptopach do standardowych zastosowań oraz dla graczy;
  • IPS – bardzo dobrze oddają kolory oraz gwarantują wysoki komfort spoglądania na ekran z różnych perspektyw. Wolniejsze niż matryce TN;
  • OLED – z wyższej półki cenowej, gwarantują doskonałe kolory i perfekcyjną czerń.
Wśród trzech najpopularniejszych rodzajów powłok matryc można wymienić te błyszczące, matowe oraz półmatowe. Matryce o powłoce błyszczącej zapewniają doskonałą głębię kolorów i świetnej jakości kontrasty, jednak są mniej odporne na niesprzyjające warunki oświetleniowe w pomieszczeniu, w którym trzymamy komputer. Sprawia to, że są najbardziej pożądane w laptopach do gier.
Matryce matowe zapewniają komfort widzenia niezależnie od nasłonecznienia. Są obowiązkowym wyborem, jeśli planujemy pracę na laptopie nieopodal okna. Chociaż widoczność jest na nich o wiele lepsza, odbija się to nieco na jakości kolorów. Matryce półmatowe są kompromisem pomiędzy powłokami matowymi a błyszczącymi.

Matryce dotykowe jako praktyczna alternatywa

Alternatywą są również matryce dotykowe, które są obecne w coraz większej ilości nowoczesnych laptopów. Jeśli chcemy laptop do 5000 zł, bez większych problemów można znaleźć modele z taką matrycą. Niestety, obecnie wyposażenie laptopa w matrycę dotykową wiąże się z błyszczącą powłoką, zatem należy podjąć decyzję, czy ważniejszy jest komfort spoglądania na urządzenie, czy też sprawność przeglądania stron internetowych i pracy.

Jak wybrać laptop gamingowy do 5000 zł?

W przypadku laptopów gamingowych do 5000 zł o wiele mniejszą uwagę będziemy zwracać na kompaktowość wymiarów czy wagę urządzenia. Tutaj liczy się szybkość działania, wysoka jakość i płynność obrazu czy satysfakcjonujący dźwięk. Potrzebna będzie również duża ilość pamięci RAM.
Laptop do gier do 5000 zł będzie o wiele większy niż modele przeznaczone do standardowych zastosowań. Wynika to głównie z konieczności zastosowania bardziej zaawansowanych systemów chłodzenia, pozostawienia większej ilości miejsca pod obudową czy korzystania z nieco innych podzespołów.

Parametry dobrego laptopa do 5000 zł do gier

Jaki laptop do 5000 zł do gier? O przekątnej nie mniejszej niż 15 cali, a najlepiej 17 cali, z dedykowaną kartą graficzną, jak np. Intel Iris Xe Graphics, RTX 3080 Ti, RTX 3090 czy Nvidia RTX. Na rynku dostępne są dwa różne rodzaje procesorów – Intel oraz AMD. Opisane są zawsze w następujący, przykładowy sposób – Core i7 12700H. Do gier wybierajmy te, których litery na końcu to „H” lub „HF”. Im wyższa wartość pierwszej cyfry (tutaj 12), tym nowszy jest procesor. W przypadku laptopa do 5000 zł do gier warto wybierać procesory o większej ilości rdzeni. Dobrze spełnią swoją funkcję przykładowo AMD Ryzen 7 czy Core i9, ewentualnie Core i7. Potrzebne będzie 12–16 GB RAM.

Jaki laptop do 5000 zł do nauki oraz pracy?

To, jaki laptop do 5000 zł będzie najlepszy do nauki oraz pracy, jest w dużym stopniu zależne od naszych potrzeb i preferencji. Laptopy do nauki czy pracy mają przed sobą o wiele mniej wyzwań niż typowe laptopy gamingowe. Do zastosowań standardowych wystarczy 8 GB pamięci RAM, co umożliwi płynne przeglądanie stron internetowych i obsługę większości programów. W tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na obecność:
  • wytrzymałej, ale jednocześnie smukłej obudowy, która nie będzie wypadać z rąk – do wyboru mamy tworzywa sztuczne, włókna węglowe i szklane;
  • modemu 5G lub 4G LTE, który umożliwi swobodny dostęp do internetu mobilnego w dowolnym miejscu;
  • dobrej jakości kamery, mikrofonu i głośników oraz podświetlanej klawiatury do pracy w nocy;
  • technologii zapobiegających zmęczeniu oczu.

Karta graficzna, dysk i złącza w laptopie do nauki

Warto wybierać modele, które mają zintegrowaną kartę graficzną oraz dysk SSD lub SSHD, który dobrze poradzi sobie ze wstrząsami i przenoszeniem laptopa. Wśród złączy, o których obecność warto zadbać w laptopie do pracy i nauki, należałoby wymienić standardowo HDMI, USB, USB typu C, wejście audio (słuchawkowe) oraz czytnik kart pamięci SD lub micro-SD. Jeśli praca lub studiowanie wymuszają częste podłączanie się do internetu, np. podczas wystąpień, przyda się złącze RJ45/Ethernet – nie jest ono jednak obowiązkiem.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!