Data publikacji:

Jaki laptop do pracy biurowej do 2000 zł?

Laptop do pracy biurowej do 2000 złotych to najlepszy wybór dla osób korzystających z podstawowych aplikacji. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa (pamięć RAM, rodzaj dysku, przekątna ekranu), a także jakie modele są warte polecenia.  
laptop do pracy biurowej do 2000

Czy laptop do 2000 złotych będzie dobry do pracy biurowej?  

Laptopy do 2000 złotych nie mają podzespołów z najwyższej półki, ale nie oznacza to, że nie można ich wykorzystać do pracy biurowej. Jeśli ograniczasz się wyłącznie do korzystania z pakietu Office i innych prostych programów, wówczas taki sprzęt będzie dla Ciebie w zupełności wystarczający.
Zakup nowego sprzętu powinien być przemyślany, ponieważ laptopy do 2000 złotych mają swoje ograniczenia. Jeśli po godzinach masz w planach grać lub korzystać z bardziej wymagających programów, wówczas zastanów się czy nie lepiej dołożyć do trochę droższego urządzenia. Już za około 3 tys. złotych będziesz mógł kupić laptopa z wydajniejszym procesorem. Dla mniej wymagających użytkowników laptop do pracy biurowej za około 2000 złotych to świetny wybór.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biurowego laptopa do 2000 złotych?  

Ekran to kluczowy parametr wpływający na komfort pracy w biurze. Do tego typu zastosowań najlepiej wybierać modele z 15,6-calowym ekranem. To bardzo dobry kompromis pomiędzy dużą przestrzenią roboczą, a kompaktowymi rozmiarami. Jeśli wolisz jeszcze mniejsze rozmiary, to warto rozważyć laptopa 14-calowego, który także świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu.  
Przy wyborze ekranu trzeba podjąć decyzję o tym, jaką będzie miał powłokę. Do wyboru mamy powłokę matową, która bardzo dobrze odbija światło, ale z kolei ma mniej nasycone kolory. Powłoka błyszcząca gorzej radzi sobie z absorbowaniem światła, ale za to gwarantuje świetnie odwzorowane kolory.
Kompromisem jest powłoka antyrefleksyjna, która zapewnia świetną widoczność i jednocześnie dobre odwzorowanie kolorów. Jeśli w Twoim biurze zwykle jest dużo słońca, to lepiej zdecydować się na ekran matowy.  
Standardem w laptopach stała się rozdzielczość Full HD - 1920x1080 px. W porównaniu do ekranu HD liczba pikseli została zwiększona, a to przekłada się na lepszą ostrość. Pracując wiele godzin przed ekranem jest to niezwykle ważne. [Podział zawijania tekstu] 
Z założonym budżecie możemy liczyć jedynie na procesor dwurdzeniowy. Do podstawowych programów jest to w zupełności wystarczająca konfiguracja. Płynność laptopów do 2000 złotych jest przyzwoita, dlatego nie musisz obawiać się o zacięcia lub opóźnienia. Do najpopularniejszych jednostek w tej cenie zaliczamy Intel Core i3, AMD Ryzen 3 czy AMD Athlon.  
Do standardowego korzystania z komputera bez obciążania go wymagającymi programami wystarczy 4 GB pamięci RAM. Jeśli w swojej pracy otwierasz wiele stron internetowych i jednocześnie korzystasz z innych aplikacji, to warto poszukać modelu z 8 GB pamięcią RAM.  
Do niedawna w tańszych laptopach stosowało się dyski HDD. Jednak ten trend przeminął i teraz królują półprzewodnikowe dyski SSD. Ich przewagą nad starszymi konstrukcjami jest wyższa prędkość zapisu danych oraz mniejsza awaryjność. Minusem jest  kolei mała pojemność, która w budżecie 2000 złotych wynosi 128 GB lub 256 GB.  
W pracy biurowej dobra karta graficzna nie jest potrzebna, dlatego nie nalezy przejmować się słabszą konfiguracją. W praktycznie wszystkich laptopach są stosowane zintegrowane karty graficzne AMD Radeon Graphics lub UHD Graphics.  
W biurze zwykle mamy dostęp od zasilania, dlatego długi czas pracy na baterii nie jest aż tak konieczny. Jednak w budżecie do 2000 złotych stosuje się akumulatory wytrzymujące około 4-5 godzin. Jest to przyzwoity wynik, który w razie potrzeby pozwoli na pracę bez obaw o rozładowanie.  
Laptopy do 2000 złotych ważą od 1,5 kg do około 2 kg. W porównaniu do droższych ultrabooków jest to wynik dość słaby, ale pod warunkiem, że przemieszczamy się dużo z urządzeniem. W innym przypadku większa waga nie będzie miała aż tak wielkiego znaczenia.  

Serie biurowych laptopów do 2000 złotych, które polecamy!  

ASUS VivoBook 

ASUS ma co najmniej kilka bardzo ciekawych laptopów. Przykładem może być seria VivoBook, która charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami, 14-calowym ekranem oraz szybkim dyskiem SSD.
Użytkownicy powinni zwrócić także uwagę na model ASUS E510, czy X515EA. Producent zastosował większe 15,6-calowe ekrany oraz procesory marki Intel. Do pracy biurowej są to bardzo dobre urządzenia.  

Lenovo ThinkPad

Lenovo ma w swojej ofercie serię ThinkPad, która w biurach jest bardzo często spotykana. Nic w tym dziwnego, ponieważ w atrakcyjnej cenie otrzymujemy świetną jakość wykonania, przynajmniej 4 GB pamięci RAM, a także dysk SSD. Ekran o przekątnej 14 cali dla wielu osób będzie odpowiedni.  

Dell Inspiron

Dell to uznana marka na rynku laptopów i również w segmencie do 2000 złotych ma do zaoferowania kilka ciekawych modeli. Najlepiej zainteresować się serią Inspiron, która ma znakomite wyposażenie. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ oferta Della jest ograniczona i laptopy z serii Inspiron 3501 nie zawsze są dostępne.  

Acer Aspire i Acer Extensa

W przypadku firmy Acer mamy serię Aspire oraz Extensa. Jeśli szukasz dobrego laptopa, ale masz ograniczony budżet, to taki model jak Acer Aspire 3 będzie idealny. Ten komputer w podstawowej wersji ma wszystko, czego potrzeba do pracy biurowej. Dobry ekran, 4 GB pamięci RAM i ekran 15,6- calowy, to jego główne cechy charakterystyczne.
Do wyboru jest także seria Extensa, która w wybranym budżecie występuje bez systemu operacyjnego. W zamian za to otrzymujemy trochę niższą ceną i bardzo dobre podzespoły. Zainstalowanie systemu na własną rękę nie jest trudnym zadaniem.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.