Data publikacji:

Co zrobić, gdy laptop się grzeje?

Spowolnienie pracy i spadek wydajności, rosnąca temperatura oraz charakterystyczne buczenie – to sygnały, że twój laptop strasznie się grzeje, a układ chłodzenia nie daje sobie rady z jego ochłodzeniem. Co robić w takich sytuacjach? Zazwyczaj nie musisz oddawać urządzenia do serwisu, a zamiast tego wystarczy zmiana nawyków. Zobacz, dlaczego laptop się grzeje i co zrobić, aby uniknąć tego w przyszłości.
co zrobić gdy laptop się grzeje

Dlaczego laptop się grzeje? Poznaj przyczyny problemu

Jesteś ciekaw, dlaczego laptop się grzeje? Jak się okazuje, przyczyn problemu jest wiele. Pierwszą z nich jest niewłaściwe użytkowanie. Co to oznacza w praktyce? Najprościej mówiąc, nie trzymasz komputera na odpowiedniej powierzchni. Nie bez powodu producenci wyposażają sprzęt w specjalne otwory, które chłodzą urządzenie. Korzystając z laptopa na łóżku, poduszce czy kolanach, uniemożliwiasz prawidłowe działanie mechanizmu chroniącego przed przegrzewaniem się. Podobnie jest w przypadku korzystania ze sprzętu w pełnym słońcu.
Dlaczego jeszcze laptop się grzeje? Problem może tkwić w:
  • zużyciu pasty chłodzącej,
  • zakurzonym układzie chłodzenia,
  • obciążenie laptopa korzystaniem z wielu aplikacji jednocześnie,
  • uszkodzenie układu chłodzenia.
  • Czytaj dalej, aby sprawdzić, co zrobić, gdy laptop się grzeje!
    Zobacz także, co robić, gdy laptop nie chce się włączyć.

    Laptop się grzeje i wyłącza? Zacznij od zmiany nawyków

    W większości przypadków zmiana nawyków i sposobu, w jaki korzystasz z urządzenia, sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o problemach z laptopem, który się grzeje i wyłącza. Podstawą jest stawianie go na twardej powierzchni – biurko, stole, a nawet podłodze. W ten sposób nie zaburzysz przepływu powietrza, a tym samym nie doprowadzisz do przegrzania się urządzenia.
    Równie ważne jest unikanie korzystania z laptopa na zewnątrz w trakcie słonecznych, upalnych dni. Nie tylko narażasz swój sprzęt na nadmierne nagrzewanie się, ale także obniżasz swój komfort pracy. W końcu promienie słoneczne wpływają negatywnie na widoczność rzeczy wyświetlanych na ekranie.
    Nie chcesz rezygnować z używania laptopa w łóżku albo na dworze? W takiej sytuacji jedynym słusznym wyborem jest zakup podkładki chłodzącej. To praktyczne akcesorium, które pomaga w zmniejszaniu temperatury pracujących podzespołów.

    Laptop się grzeje w wyniku zakurzenia wentylatora? Użyj sprężonego powietrza

    Jeśli podejrzewasz, że laptop się grzeje i wyłącza w wyniku zakurzenia wentylatora, to warto zainwestować w sprężone powietrze, które pomoże ci się uporać z tym problemem. Dzięki niemu w szybki, skuteczny i, co najważniejsze, bezpieczny sposób usuniesz z wnętrza urządzenia nagromadzony kurz, okruszki i inne zanieczyszczenia, które mogą obniżać wydajność układu chłodzenia. Dobrym pomysłem jest także przeczyszczenie otworów wentylacyjnych.

    Co w sytuacji, gdy laptop się grzeje w trakcie otwierania wielu aplikacji?

    Jak z pewnością się domyślasz, tylko najlepsze laptopy na rynku są w stanie zachować maksymalną wydajność i utrzymać optymalną temperaturę w trakcie korzystania z wielu aplikacji jednocześnie lub grania w gry. W pozostałych urządzeniach takie działania obciążają proces, który w efekcie zaczyna się nagrzewać. W niektórych przypadkach dochodzi także do wyłączenia się laptopa.
    Jak sobie z tym poradzić? Zacznij od sprawdzenia menadżera działań. To właśnie tam znajdziesz informacje na temat procesów zachodzących w laptopie i programów zużywających najwięcej mocy. Postaraj się wyłączyć to, co możesz, a w wolnej chwili zainstaluj jeden z darmowych programów, które pomogą ci w zachowaniu maksymalnej wydajności komputera.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.