Data publikacji:

Lodówka mrozi zamiast chłodzić – co to oznacza?

Jakie są przyczyny, że lodówka mrozi zamiast chłodzić? Co to oznacza? Dlaczego lodówka za mocno mrozi? Dlaczego lodówka za mocno chłodzi? Dlaczego lodówka mrozi jedzenie zamiast je chłodzić? Odpowiadamy na te pytania, sprawdzając poszczególne marki popularnych w Polsce lodówek. 
lodówka mrozi zamiast chłodzić

Jakie są przyczyny, że lodówka mrozi zamiast chłodzić? Co to oznacza?

Czy wiesz, dlaczego lodówka mrozi zamiast chłodzić? Jakie są przyczyny, że lodówka mrozi zamiast chłodzić?
  1. Uszkodzony termostat.
  2. Uszkodzony czujnik temperatury.
  3. Uszkodzona przepustnica.
  4. Uszkodzony moduł sterujący.
  5. Nieprawidłowe ułożenie produktów spożywczych w lodówce. 
A teraz poddamy każdy z tych pięciu punktów rozkładowi na części pierwsze, więc będziesz wiedzieć, dlaczego twoja lodówka Beko mrozi zamiast chłodzić, twoja mama będzie znała powód, dlaczego jej lodówka Amica mrozi zamiast chłodzić, a twój sąsiad dowie się, z jakiego powodu jego lodówka Samsung mrozi zamiast chłodzić.

Uszkodzony termostat – przyczyna zbyt niskiej temperatury w lodówce

Po co w lodówce jest termostat? On przekazuje napięcie do sprężarki, silnika wentylatora oraz skraplacza. Jeśli jego działanie ulega zaburzeniom, system chłodzenia może być uruchomiony dłużej niż to konieczne. Efektem tego jest zbyt niska temperatura w chłodziarce, która – jeśli utrzymuje się przez długi czas – sprawia, że jedzenie zaczyna zamarzać. 
Jak sprawdzić, czy termostat jest uszkodzony? Przekręcaj pokrętło od najniższej wartości do najwyższej do momentu, aż usłyszysz kliknięcie. Jeśli je usłyszysz, to najprawdopodobniej termostat działa prawidłowo. Jeśli zaś go nie usłyszysz, to użyj miernika do sprawdzenia ciągłości termostatu. Jeżeli termostat nie posiada ciągłości w żadnym z ustawień, wymień go na nowy (zaproś serwis do naprawy lodówek). 

Lodówka Bosch mrozi zamiast chłodzić? Sprawdź czujnik temperatury!

Jeśli temperatura w chłodziarce jest zbyt niska, efektem jest mrożenie jedzenia. Ustal więc, czy czujnik temperatury jest uszkodzony. Sprawdź to multimetrem. Jeżeli rezystancja czujnika nie zmienia się (rezystancja czujnika powinna zmieniać się w połączeniu z temperaturą w lodówce) lub jeśli czujnik nie ma ciągłości, czeka cię jego wymiana. Jeżeli czujnik jest uszkodzony, sprężarka i wentylator parownika mogą nie włączać się, kiedy jest to wymagane, lub mogą włączać się za często. To zaś powoduje mrożenie w lodówce zamiast chłodzenia. 

Uszkodzona przepustnica – powód, dla którego lodówka Indesit mrozi zamiast chłodzić

Tak może być. A wiesz, za co odpowiedzialna jest przepustnica? Przepustnica otwiera się i zamyka, wpuszczając odpowiednią ilość chłodnego powietrza do komory chłodziarki. Jeśli nie zamyka się poprawnie, to wpuszcza do chłodziarki zbyt dużo zimnego powietrza. Pierwszy krok naprawy to sprawdzenie, czy przepustnica nie została zablokowana w pozycji otwartej. Jeśli tak nie jest, to sprawdź, czy przepustnica w lodówce nie jest uszkodzona. 

Lodówka Whirlpool mrozi zamiast chłodzić? Odpowiada za to uszkodzony moduł sterujący

Jeśli twoja lodówka Whirlpool mrozi zamiast chłodzić, to być może odpowiada za to uszkodzony moduł sterujący. Zdarza się to bardzo rzadko. Ale jednak się zdarza. W niektórych modelach lodówek moduł jest zintegrowany z termostatem, zanim więc wymienisz moduł sterujący, w pierwszej kolejności sprawdź, czy powodem, dla którego lodówka Whirlpool mrozi zamiast chłodzić, nie jest przypadkiem uszkodzony termostat. 

Dlaczego lodówka Beko mrozi zamiast chłodzić? Sprawdź ułożenie produktów w lodówce

To rzecz, która wydaje się trywialna. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób układa się produkty spożywcze w lodówce. Jeśli bowiem wloty powietrza zostaną przez nie zablokowane, następuje zakłócenie obiegu powietrza (cyrkulacja powietrza w lodówce jest zaburzona). Co się dzieje w takim układzie? Jedzenie umieszczone bezpośrednio przed wylotami powietrza może zostać zamrożone przez wpływające zimne powietrze! Zadbaj o to, by produkty spożywcze, które przechowujesz w lodówce, nie stykały się z jej wewnętrznymi ściankami. 

Lodówka mrozi tylną ścianę – co robić?

Tu także sprawdź przepustnicę. Ten element jest zwykle umieszczony nad szufladami lub przy tylnej ścianie za szufladami, więc jest na ogół łatwo dostępny i możesz samodzielnie sprawdzić jego działanie (lub brak działania). Jeżeli przepustnica nieprawidłowo się zamyka, to do urządzenia wpuszczona zostaje zbyt duża ilość zimnego powietrza. 
Powód tego, że lodówka mrozi tylną ścianę, może mieć również źródło w nieodpowiednim ułożeniu produktów we wnętrzu chłodziarki. O tym pisaliśmy w punkcie wyżej. W ten sposób zostaje zakłócona cyrkulacja powietrza w lodówce. Przechowywane produkty blokują wyloty powietrza, kiedy umieszczamy je bezpośrednio przed nimi. Mogą one być zamrożone przez zimne powietrze. Co zrobić? Najlepiej odsunąć wszystkie produkty, które dotykają tylnej ściany, tak aby zachować odstęp. Jeśli to pomaga i zjawisko zamrażania nie występuje ponownie, to możesz być pewien, że udało ci się uniknąć wezwania serwisu sprzętu AGD.

Lodówka mrozi zamiast chłodzić? Sprawdź, czy domykają się drzwi

Następna przyczyna, która wydaje się trywialna. Jeśli twoja lodówka mrozi zamiast chłodzi, sprawdź, czy domykają się drzwi. Być może uszczelki straciły swą moc. Być może jakiś produkt blokuje drzwi przed idealnym zamknięciem. Być może… drzwi pozostają otwarte o wiele dłużej niż powinny. Te wszystkie „być może” sprawiają, że lodówka wytęża swą pracę, by zrekompensować utratę zimna, które z niej uciekło przez otwarte drzwiczki.  
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.