Data publikacji:

Lukarna dachowa: co to jest? Wady i zalety rozwiązania

Budowa domu zawsze wiąże się z koniecznością podjęcia niezliczonej ilości decyzji, które dotyczą konstrukcji domu oraz jego wykończenia. Nie inaczej jest z budową dachu, który może być urozmaicony przez wiele różnorodnych elementów.
lukarny w dachu dwuspadowym
W świecie architektonicznym znaleźć można wiele pojęć odnoszących się do elementów konstrukcji dachu. Jednym z nich jest lukarna dachowa. Co to jest lukarna dachowa? Takie pytanie często pojawia się u osób, które nie są zaznajomione z fachową terminologią ze świata budownictwa i architektury.
Wyjaśnienie tego pojęcia oraz inne niezbędne informacje o lukarnie dachowej znaleźć można w poniższym artykule, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Co to jest lukarna dachowa?

Co to jest lukarna dachowa? Lukarna to nic innego jak rodzaj przybudówki umieszczonej na dachu. Taki element konstrukcji dachu posiada okno na swojej frontowej ścianie, dzięki czemu powstaje dodatkowy punkt oświetlający wnętrze poddasza lub strychu.
Lukarna stosowana jest zazwyczaj jako element dekoracyjny, który urozmaica i uatrakcyjnia wygląd dachu. Lukarna, do której wykończenia wykorzystano takie same materiały jak na reszcie dachu, tworzy efektywny dodatek architektoniczny. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na taką konstrukcję na dachu swojego domu.
Wbrew pozorom lukarna nie jest tak łatwa w budowie, jak początkowo mogłoby się wydawać. Lukarna to integralna część dachu, a co za tym idzie, także część budynku, dlatego podczas jej tworzenia należy mieć na uwadze całą budowę. Podczas budowy lukarny należy zachować szczególną staranność i uwagę, ponieważ źle postawiona konstrukcja zagraża całemu budynkowi.
Lukarna powinna być w odpowiedni sposób ocieplona oraz musi mieć zapewniony wydajny system wentylacji. Brak tych elementów może doprowadzić do przykrych w skutkach uszkodzeń tego elementu, a co za tym idzie, także do uszkodzeń całego budynku.
Lukarna w znacznej większości przypadków budowana jest na podstawie drewnianego szkieletu, jednak coraz częściej spotkać można także takie lukarny, które są budowane ze ścianek murowanych, a jedynie do ich wykończenia wykorzystuje się drewno lub tynk elewacyjny.
Decydując się na budowę lukarny, należy starannie dopasować jej wysokość oraz szerokość. Znacznie łatwiejsza w budowie jest mała lukarna, której szerokość mieści się pomiędzy dwiema krokwiami dachu, ponieważ podczas jej budowy nie narusza się całej konstrukcji dachu. Większa lukarna zapewnia lepszy dopływ światła dziennego na poddasze, jednak jej budowa jest nieco bardziej skomplikowana. Budowa większej lukarny wymaga ingerencji i przebudowy głównego dachu budynku.
Budowa lukarny jest także objęta specjalnymi przepisami budowlanymi, według których dolna granica okna nie może znajdować się niżej niż 85 cm ponad powierzchnią podłogi. Taki przepis zapewnia swobodne korzystanie z okna połaciowego oraz dobry kontakt wzrokowy z otoczeniem.

Lukarna – rodzaje

Lukarna w budownictwie może występować w różnych rodzajach, które mają inną konstrukcję, wielkość oraz wykończenie. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje lukarny?
Lukarna na dachu jednospadowym, czyli lukarna ciągniona, to najprostszy do wykonania rodzaj lukarny. Taka lukarna jednospadowa ma jednopołaciowe pokrycie charakteryzujące się stałym nachyleniem. Takie pokrycie dachu łączy się z połacią dachu głównego dzięki poziomej linii załomu. Dach lukarny jednospadowej może być płaski, tak jak w przypadku lukarny pulpitowej, lub nachylony. Nachylenie dachu lukarny zależy od wielkości okna, ponieważ im większe jest okno, tym mniejszy powinien być kąt nachylenia takiego dachu,
Lukarny w dachu dwuspadowym świetnie pasują do dachów o średnim lub wysokim spadku. Lukarny w dachu dwuspadowym w większości przypadków są niewielkie, mieszczą się zazwyczaj między dwiema sąsiednimi krokwiami dachu głównego. Lukarna na dachu trójspadowym zazwyczaj jest wykorzystywana na dachach o mniejszym nachyleniu połaci. Takie lukarny są łatwe do wykonania, ponieważ w prosty sposób można je połączyć z połacią dachu głównego.
Lukarna bawole oko to zdecydowanie najbardziej efektowna konstrukcja, która swoją nazwę zawdzięcza wyróżniającej się, opływowej budowie. Taka lukarna w tym przypadku jest umieszczona pod odpowiednio przygotowany fragment dachu głównego.
Lukarna trójkątna wyróżnia się małym oknem, dzięki czemu zazwyczaj wykorzystuje się ją do doświetlenia pomieszczeń takich jak łazienki, klatki schodowe lub spiżarnie.

Lukarna – plusy i minusy jej zastosowania 

Lista zalet wykorzystania lukarny jest długa, jednak największym plusem takiej konstrukcji jest zwiększenie funkcjonalności pomieszczeń, w których zastosowano takie rozwiązanie. Prawidłowo wykonana i dobrana lukarna pozwala na dobre doświetlenie wnętrza oraz może powiększyć przestrzeń użytkową w danym pomieszczeniu.
Co więcej, dobrze dopasowana do kształtu dachu i konstrukcji budynku lukarna pozytywnie wpływa na cały wygląd domu, urozmaicając całą budowlę. Lukarna jest szczególnie widoczna wówczas, gdy inne budynki w sąsiedztwie są wyposażone w standardowe okna połaciowe.
Takie rozwiązanie ma także pewne słabe strony. Chociaż lista minusów lukarny jest krótka, warto o nich wiedzieć przed rozpoczęciem budowy. Lukarna powinna być uwzględniona już na etapie projektowania budynku i jego dachu. Lukarnę można dołączyć do istniejącego już dachu, jednak zazwyczaj jej budowa wymaga sporych ingerencji w budowę głównego dachu, przez co cały projekt wiąże się z nieco większymi kosztami i niedogodnościami.

Ile kosztuje wykonanie lukarny?

Montaż lukarny jest nieco droższy niż montaż klasycznego okna połaciowego. Na jaki koszt należy się przygotować? W przypadku dachu jedno- lub dwuspadowego, koszt zamontowania standardowej lukarny o szerokości 200 cm z oknem o wymiarach 140 x 140 cm wynosi około 3000–3500 zł. W przypadku okien o nietypowych rozmiarach lub konstrukcji ta kwota może się zwiększyć do 4000–6000 zł.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!